تخریب‌ خانه ‎های روستای ابوالفضل؛ ‌«به روستاییان ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود»

بی بی سی :حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران، با اشاره به قانونی بودن ساخت و سازها در ۱۰۰ هکتار از ۳۰۰ هکتار زمین‌های متعلق به بنیاد مستضعفان اعلام کرد، این بنیاد به ۳۵ خانوار روستای ابوالفضل مبلغ ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان به عنوان پیش‌پرداخت سکونت در شهر جدید رامین پرداخت خواهد کرد.

بنیاد مستضعفان با ادعای مالکیت زمین‌های روستای ابوالفضل به دنبال تخریب روستا بود اما اهالی روستای ابوالفضل اهواز برای جلوگیری از تخریب خانه‌شان با ماموران امنیتی درگیر شدند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند در این درگیری‌ها ده‌ها نفر بازداشت و مجروح شده‌اند.

اکنون حسین ذوالفقاری درباره درگیری‌های این منطقه گفته "متاسفانه برخی از افرادی که خود ذی نفع هستند و در فضای مجازی فعال هستند، دخالت کرده اند و اعتراض هایی به تخریب ها انجام شد و چهار نفر از نیروها و چهار نفر از مردم مجروح شدند".

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت تا راه‌اندازی شهر جدید رامین خانه‌های روستای ابوالفضل تخریب نخواهد شد.

اکنون در حالی وزارت کشور از پرداخت ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان به ۳۵ خانوار این روستا خبر داده است که پیشتر گزارش شده بود ۳۰۰ خانوار در روستای ابوالفضل سکونت دارند.

با بالاگرفتن درگیری‌ها در روستای ابوالفضل و انتشار گسترده اخبار آن سرانجام، روز گذشته، رسانه‌های داخلی در ایران گزارش دادند علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی با سفر به این منطقه، با روستائیان دیدار و از آنها "دلجویی" کرده است.
روستای ابوالفضل و وضعیت حقوقی آن
امروز معاون وزارت کشور در توضیح وضعیت حقوقی این منطقه گفت "اصلا ما نام این روستا را در تقسیمات کشوری نداریم".

او گفت "افراد سودجو اقداماتی در آنجا صورت دادند و زمین‌ها را غیرقانونی واگذار کرده بودند و بنیاد مستضعفین هم یک فنس دور زمین نکشیده بود. اکثر زمین ها به صورت باغ ویلا درآمده است و فقط ۳۵ خانوار در آنجا ساکن هستند. بنیاد مستضعفین حکم قضایی برای تخریب گرفته است و تدبیر شورای تامین این بود که بخش منطقه باغ ویلا تخریب شود".

با این حال روزنامه شرق، چاپ تهران، در گزارشی از سابقه نزدیک به ۴۰ ساله سکونت آنها در این منطقه نوشته و می‌گوید "آنها می‌خواهند سابقه سکونتشان از سوی تصمیم‌سازان به رسمیت شناخته شود."

در گزارش شرق آمده که اهالی روستا "اسنادی در دست دارند که نشان می‌دهد از سال ۶۴ تا ۷۰، بخشی از اهالی روستا از طریق طرح سلمان، آب کشاورزی برای کشت گندم و جو و سبزی و صیفی در اختیار داشته‌اند".

بیشتر روستائیان این منطقه از طبقات کم‌درآمد و کشاورزان به شمار می‌آید.

ساکنان روستای ابوالفضل می‌گویند مردان روستا "بازداشت" شده و با "تعهد" برای تخلیه خانه‌ها آزاد شده‌اند.

بنیاد مستضعفان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با اموال مصادره شده از خانواده شاه سابق ایران و بستگان و نزدیکان او با هدف "کمک به مستمندان" تاسیس شد.

این بنیاد که زیر نظر رهبر ایران اداره می‌شود، با انجام فعالیت‌های وسیع اقتصادی به یکی از ثروتمندترین موسسه‌های اقتصادی در خاورمیانه تبدیل شده است.‌
+5
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حتما این زمین ها گران شده و می خواهند به نفع سپاه ساخت و ساز کنند
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  نظر شما چیست؟