انتقاد روزنامه «جمهوری اسلامی» از افراد بالای ۸۰ سال که «مسئولیت‌های حساس دارند»

رادیو فردا :روزنامه «جمهوری اسلامی» در یادداشتی با اشاره به استعفای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در سن ۶۶ سالگی به علت ضعف جسمی، نوشت در ایران «افرادی بالای ۸۰ سال سن داریم که برای راه رفتن مشکل دارند ولی مسئولیت‌های حساسی برعهده آنان است».

در این یادداشت به فرد خاصی اشاره نشده است ولی در سال‌های اخیر تصاویری از مسئولانی چون محمد یزدی، عضو شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت، منتشر شده است که به علت ضعف جسمانی با ویلچر تردد می‌کند.

آقای یزدی که ۸۹ ساله است، به تازگی به عنوان عضو مجلس خبرگان رهبری هم انتخاب شده است.

در بخش دیگری از یادداشت روزنامه جمهوری اسلامی به برخی مسئولان جمهوری اسلامی که به گفته این روزنامه «تا سنین بالاتر از ۹۰ سالگی هم همچنان به منصب و مقام می‌چسبند»، خواسته شده که از اقدام نخست‌وزیر ژاپن درس بگیرند.

در میان‌ مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، احمد جنتی که با ۹۳ سال سن مناصب مهمی چون ریاست مجلس خبرگان و دبیری شورای نگهبان را بر عهده دارد، از مشهورترین چهره‌ها محسوب می‌شود.

نویسنده یادداشت همچنین با اشاره به اجرای «قانون منع بکارگیری بازنشستگان» نوشته است این قانون «نتوانست چسبیدگان به قدرت و مناصب را کنار بزند»، چون به درستی اجرا نشد و افراد «با توصیه‌ها و فشارها و رانت‌های گوناگون» سمت‌های خود را حفظ کردند.

قانون منع بکارگیری بازنشستگان مرداد ۹۷ به تصویب مجلس رسید ولی در مراحل اجرایی، رسانه‌ها گزارش دادند که با موافقت رهبر جمهوری اسلامی کماکان برخی مدیران بازنشسته به فعالیت خود ادامه دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، با درخواست دولت یا سایر نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای با ادامه کار برخی مدیران بازنشسته صداوسیما، قوه قضائیه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و همچنین وزارت‌خانه‌های اطلاعات، نفت و بهداشت و سازمان انرژی اتمی موافقت کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خود ۸۳ سال دارد و ۳۲ سال است که رهبر حکومت است. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز ۷۳ ساله است.

مسن‌ترین نهاد فعال در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان رهبری است که مسئولیت نظارت بر فعالیت‌های رهبر و انتخاب رهبر آینده را بر عهده دارد.

پیرترین عضو این نهاد ابراهیم امینی بود که تا سن ۹۵ سالگی به عنوان عضو این مجلس حضور داشت. او اردیبهشت امسال درگذشت.
+40
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  این بی همه چیزها همشون هم عمر دراز دارند و به عزراییل هم جون پس نمیدند.(نه کار میکنند و نه غصه تو رندگیشون دارند نه وجدان که ناراحتشون بکنه.)
  1
  20
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  تمامی آخوندهای کفتار هاف هافو که هم نسل با دایناسورها هستند از ۱۰۰ سال هم رد کردند و همچنان بر سر کار و مسئولیت های مهم هستند و خیال استعفا یا حتی سقط شدن هم ندارند
  2
  18
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  بی جهت خودتان را با سیستم ژاپن مقایسه نکنید.سیستم اخوندیسم بر پایه پشم برنامه ریزی شده . اما حکومت ژاپن بر اساس عقل و منطق سیساست و کیاست اداره میشود . چرا میخواهید خودتان را داخل ادم حسابی ها بکنید. واقعا مدیر روزنامه مغزش کار میکند؟؟؟
  1
  8
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  شانس آوردیم حضرت نوح مرده 😏
  1
  3
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  البته آخوندهای عصر پارینه سنگی هنوز نوجوان هستند منظور این روزنامه آخوند جماعت نیست
  0
  2
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
  نظر شما چیست؟