تولید یکی خودروچینی جدید در ایران

دویچه وله :شرکت بهمن قرار است یک خودرو جدید چینی را در ایران تولید کند.
سایت اسب بخار خبر از تولید خودرو جدیدی از چین را در ایران داده است.

شرکت بهمن که پس از ایران خودرو وسایپا یکی از بزرگترین خودروسازان ایرانی است، قصد دارد محصولی از شرکت دانگ فنگ را تولید کند.

این شرکت سال‌ها محصولات شرکت مزدا را تولید می‌کرد، اما پس از تحریم‌های آمریکا و قطع همکاری با مزدا، همکاری با شرکت های چینی را افزایش داده است. البته این شرکت در گذشته هم با شرکت FAW چین همکاری کرده است.

محصولی که شرکت بهمن قصد تولید آن را در ایران دارد، دانگ فنگ ix5 است.

 شرکت بهمن با داشتن خط تولید موتور تیوان و شراکت با برخی قطعه‌سازان سعی دارد تا با تغییر بر روی سازه ix5 ، سطح داخلی سازی این کراس اوور را بالا ببرد و این محصول را با نام و نشان ایرانی به بازار عرضه کند.
دانگ فنگ ix5 در بازار چین در نسخه‌های متفاوت و با پیشرانه‌های مختلف عرضه می‌شود. این خودرو ابتدا با دو پیشرانه رونمایی شد. پیشرانه هزار و ۵۰۰ سی سی توربو شارژ دار با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر و  پیشرانه دیگر که یک موتور تنفس طبیعی است با حجم هزار و ۸۰۰ سی سی، که دارای ۱۳۹ اسب بخار قدرت و ۱۸۷ نیوتن متر گشتاور است.

قدرت این دو پیشرانه توسط جعبه دنده پنج سرعته دستی و یا جعبه دنده CVT به چرخ‌ها منتقل می‌شود. پس از معرفی این دو پیشرانه موتور توبوشارژ دیگری هم با حجم هزار و ۵۰۰ سی سی معرفی شد که خروجی ۱۸۰ اسب بخاری دارد.

براساس اخبار منتشرشده در رسانه‌های چینی، نسل جدید این محصول دارای پیشرانه ۱۸۰ اسب بخاری  با جعبه دنده شش سرعته تیپ ترونیک است. البته با توجه به سلیقه بازار ایران و رقبای این محصول در ایران احتمالاً این خودرو با موتور ۱۵۰ اسب بخاری و جعبه دنده CVT در ایران عرضه خواهد شد.

شرکت‌های خودرو سازی در ایران پس از خروج آمریکا از برجام همکاری خود را با شرکت‌های بزرگ قطع‌شده می‌بینند و شروع به همکاری با شرکت‌های نه چندان مطرح چینی کرده‌اند.

 بسیاری از تولیدکنندگان اصلی خودرو در چین نیز از ترس آمریکا، ایران را ترک کرده‌اند و حاضر به ادامه همکاری با شرکای ایرانی خود نیستند.
+4
رأی دهید
-27

نظر شما چیست؟