عقب‌نشینی نصرالله در برابر فشارهای فرانسه: «ما برای پیمان سیاسی جدید آماده‌ایم»

العربیه :حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان از آمادگی مشروط این جریان سیاسی بر سر گفت‌وگو درباره پیشنهاد فرانسه برای یک پیمان (میثاق) سیاسی جدید در لبنان خبر داد.

به گزارش رسانه‌های داخلی لبنان، نصرالله که یکشنبه 30 اوت به مناسبت مراسم عاشورا سخنرانی می‌کرد گفت: «ما فراخوان رئیس‌جمهوری فرانسه برای یک پیمان سیاسی جدید را در جریان سفر اخیر به لبنان شنیدیم. ما برای تمام گفت‌وگوهای سازنده درباره این موضوع آماده هستیم اما به شرطی که گفت‌وگوها میان لبنانی‌ها و مبتنی بر اراده همه احزاب باشد.»

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه ششم ماه اوت، دو روز پس از انفجار مهیب بندر بیروت به لبنان رفت و با انتقاد از نظام سیاسی-حقوقی حاکم بر این کشور خواستار اجرای اصلاحات گسترده برای جلوگیری از «نابودی لبنان» شد.

قرار است ماکرون روز دوشنبه، (فردا) 1 سپتامبر بار دیگر به لبنان سفر کرده و با نمایندگان احزاب سیاسی دیدار و گفت‌وگو کند
شایان توجه است که پارلمان لبنان پس از استعفای دولت حسان دیاب تاکنون موفق به تشکیل کابینه جدید نشده‌است. انتخاب دولت و تعیین نخست‌وزیر براساس نظام سیاسی قومی مذهبی لبنان معمولاً روندی بسیاری طولانی و زمان بر است.

حزب‌الله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندتر جریان‌های سیاسی لبنان در دهه گذشته، یکی از اهداف معترضان پرشمار به بی‌کفایتی حاکمیت در این کشور به‌شمار می‌رود تا جایی که درپی انفجار 4 اوت در بندر بیروت، تصاویر برخی از چهره‌های سیاسی لبنان از جمله حسن نصرالله به شکلی نمادین به دار آویخته شد
+9
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  شیخ حسن این یکی را کور خواندی. ورق بازی برگشته لذا بر حسب محاسبات سیاسی و معادلات رایج در ان تو باید بزباله دان تاریخ بر گردی. بی جهت خودت را میهمان نکن
  1
  36
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  این چون جام زهر نداره با معذرت از دوستان کاربر اینجور مواقع لیوان ش...شتر یا ضرب المثل ایرانی به شکرخوری روی میاره. کلا شیعه جماعت تو خالیبندی همتا نداره بعد اسمشو گذاشتن تقیه !
  2
  28
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این جماعت فقط منطق زور را می فهمند و لاغیر چون منطق پیروز در اسلام سربریدن هست!
  1
  34
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  مثل اینکه اربابش علی گدا پول مفت تو آخورش نمیریزه داره کم کم پشت به اغا میکنه.
  2
  33
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  شرم در وجود نحس تو نیست خودت می دانی دینت بر پایه ی خون و ظلم بنا شده کور و کر۰ چرا که مادیات از جیب ملت ایران ..نه طرفداران این حکومت جانی تمام فضای جیب گشادت را پر کرده با ان قیافه که نمودار یک قاتل اسلامیست. فعلا بتاز که دور دور توست مثل رفیقت خرمنه و اطرافیانش.
  2
  21
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  این بی شرف خرص الله مثل سگ دروغ میگه تروریسم نظامی سیاسی نداره یک جریان تروریستی نباید در جامعه حضور داشته باشه دنیا را به لجن میکشه نمونه اش را میبینیم جمهوری اسلامی ایران که کل خاورمیانه را به فساد و ناامنی کشانده است
  2
  20
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  کامنتهارو میخونم به اوج ساده لوهی ملت ایران پی میبرم. اردپاییها اخص فرانسه و المان و انگلیس همپیمانان بلامنازع جمهوری اسلامی هستن و اون رییس جمهور اوبی پیرزن باز فرانسه فقط میتونه نقش یک دستمالچی رو برای این شیاطین بازی کنه. دجال اعظم پوتین آدمخوار هم تاج سروری بر سرش گذاشته و از دور مهره چینی میکنه. این وسط یک گلادیاتور کلفت به نام ترامپ کبیر به تنهایی داره با این سوسکهای توالت میجنگه.
  10
  15
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
  نظر شما چیست؟