اظهارات تهدید آمیز اردوغان علیه سران یونان و فرانسه

دویچه وله :تلاش برای کشف منابع گاز طبیعی در آب‌های دریای مدیترانه به مناقشه بر سر مرزهای دریایی بین ترکیه و یونان دامن زده است. اکنون فرانسه در پشتیبانی از یونان اقدام به افزایش حضور نظامی خود در آب‌های دریای مدیترانه کرده است.

لحن سران ترکیه و یونان در سایه افزایش تنش در آب‌های دریای مدیترانه و تلاش ترکیه برای کشف منابع گاز طبیعی در آب‌های این دریا تندتر شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نه تنها به گونه‌ای لفظی به امانوئل مکرون، رئیس  جمهوری فرانسه و کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان حمله کرده، بلکه زبان به تهدید نظامی آنان گشوده است.

سایت "اشپیگل‌آنلاین" روز دوشنبه ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) در گزارشی تحلیلی به به افزایش تنش در مناسبات بین آنکارا و آتن پرداخته است. به نوشته اشپیگل‌آنلاین "مناقشه بر سر حق حاکمیت دو کشور ترکیه و یونان در آب‌های دریای اژه گرچه پدیده تازه‌ای نیست، اما به علت تلاش‌های ترکیه در زمینه کشف منابع گاز طبیعی در این آب‌ها، طی هفته‌های گذشته شدت کم‌سابقه‌ای یافته است".

ترکیه حتی اخیرا در همین ارتباط آشکارا دولت یونان را تهدید نظامی کرده بود. در ادامه این رویکرد اکنون اردوغانلحن خود را خطاب به سران یونان و فرانسه شدیدتر کرده است.
تهدید نظامی
رئیس جمهوری ترکیه مکرون و میتسوتاکیس را "طمعکار" و "ناتوان"  خوانده و روز یکشنبه (۹ شهریور / ۳۰ اوت) خطاب به رهبران دو کشور یونان و فرانسه گفت: «اگر موضوع بر سر  جنگ باشد، ما برای شهید شدن آماده‌ایم. پرسش اما اینجاست که آنهایی که خواستار برخورد با ما در آب‌های دریای مدیترانه هستند، نیز از چنین آمادگی برخوردارند؟»
سخنرانی تهدیدآمیز اردوغان، یکشنبه ۳۰ اوت ۲۰۲۰اردوغان در سخنرانی خود پرسیده است که آیا مردم یونان حاضرند هزینه عملکرد رهبر "ناتوان" و "طمعکار" خود را بپردازند؟

او در عین حال در ارتباط با حضور نظامی فرانسه در آب‌های منطقه گفته است: «آیا مردم فرانسه می‌دانند که پرداخت هزینه سیاست رهبر ناتوان و طمعکار این کشور بر دوش آن‌ها قرار دارد؟»
حضور جنجالی یک کشتی
در سال ۱۹۹۵ پارلمان ترکیه اعلام کرده بود که هر گونه تلاش یونان برای گسترش حوزه مالکیت خود بر آب‌های دریای اژه می‌تواند دلیلی برای آغاز جنگ تلقی شود.

اکنون بر بستر این مناقشه قدیمی تلاش ترکیه برای کشف منابع گاز طبیعی در آب‌های دریای مدیترانه، به تنش بیشتر بین دو کشور دامن زده است.

موضوع بر سر اعزام کشتی اکتشافی "عروج رییس" به آب‌های دریای مدیترانه از سوی ترکیه است. ترکیه حدود سه هفته پیش این کشتی را به منطقه‌ مورد مناقشه در دریای اژه اعزام کرد. هدف از اعزام این کشتی، کشف منابع گاز طبیعی اعلام شده است.

افزون بر آن، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده است که جنگنده‌های این کشور روز پنجشنبه گذشته، شش هواپیمای یونانی را که در آسمان این منطقه و در نزدیکی کشتی "عروج رییس" در پرواز بوده‌اند، وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند
+13
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  صاف وساده - استکهلم، سوئد
  کاری به اظهارات وتهدیدات این آغا ندارم. اماخدایی بهتره این نخست‌وزیر یونان بره ثبت احوال محلشون اسمش روعوض کنه. خیلی ضایعه !
  9
  22
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  ۳۸
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  تهدیدات خردوغان منو یاد این امیر قرقره میندازه که با اراجیفش مایه مضحکه منطقه و سایت شده!!. توی خردوغان که پخ کنن دومتر پریدی تو افتادی تو گدایی حالا میخای دادوقال کنی شاید ملتت حواس پرت شن..برین بابا یه مشت عقب مونده غمپزکی
  5
  15
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
  ۲۶
  boysboys - مونیخ، آلمان
  [::صاف وساده - استکهلم، سوئد::]. شاهکاره اسمش 😂 خیلی دلم‌میخوا‌د بدونم اخبار ایران به اسم این میرسن چی میگن؟!
  4
  13
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::rahjoo - فریدونکنار، ایران::]. اتفاقا تنها کسانی که مایه مضحک و شرم بشریت هست عده معدود عقده ای بی سواد امثال شما هستند که جسارت نوشتن درست نام رئیس جمهور یک کشور را ندارید از بس عاجز قضاوت بوده و با این مخ تنگ نژادپرستی برای ایران ارزوی دموکراسی را هم دارید دموکراسی از نوع اریایی شمایی
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  یک ظرب المصل بلوچی میگه: روباهی کجه اجلش بیاد رو سنگ قبر(زیارتگاه) جیش میکنه.اردوخر هم ظاهرا میبینه که اجلش سر اومده و دود کارخانه های چرم سازی چین را میبینه. اخه بگو مردک تو یک نگاه به سر و وضعت تو اینه بکن و بعد فرانسه را تهدید
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  شاید هم بگن نخست وزیر یونان اقای استغفر الله
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  نظر شما چیست؟