آغاز نخستین پرواز مسافربری مستقیم بین امارات و اسرائیل با استفاده از حریم هوایی عربستان

ریاست گروه آمریکایی مسافر این هواپیما را جرد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور کاخ سفید، بر عهده دارد.رادیو فردا :نخستین پرواز مسافربری مستقیم بین امارات متحده عربی و اسرائیل که روز دوشنبه، ۱۰ شهریور، از فرودگاه بین‌المللی بن گوریون در نزدیکی تل آویو برخاسته اکنون وارد حریم هوایی عربستان سعودی شده است.

بنابر گزارش‌ها، پرواز شماره ۹۷۱ شرکت هواپیمایی اسرائیلی «ال‌آل» یک هیات مشترک آمریکایی-اسرائیلی را با خود به ابوظبی می‌برد که ریاست گروه آمریکایی مسافر این هواپیما را جرد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاور کاخ سفید، بر عهده دارد.

این پرواز که از آن به عنوان یک اقدام تاریخی یاد شده قرار است بعد از ظهر دوشنبه به ابوظبی برسد. بر روی این هواپیما واژه صلح به سه زبان عربی، انگلیسی و عبری نقش بسته است.

این پرواز پس از آن انجام می‌شود که اسرائیل و امارات متحده عربی با میانجی‌گری ایالات متحده به توافقی برای عادی‌سازی مناسبات خود رسیدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جرد کوشنر هنگام سوار شدن به این هواپیما ابراز امیدواری کرد که این روند، آغازی برای وارد شدن منطقه به یک دوره از صلح و آشتی باشد.

او گفت: «در حالی‌که این یک پرواز تاریخی است، امید ما این است که آغازی باشد برای سفری تاریخی‌تر به خاورمیانه و فراتر از آن.»

توافق عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات متحده عربی روز ۱۳ اوت از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اعلام شد و بدین ترتیب، امارات متحده نخستین کشور عرب حاشیه خلیج فارس شد که با اسرائیل رابطه برقرار کرده است.

در جهان عرب تنها مصر و اردن با اسرائیل رابطه داشته‌اند و اکنون امارات متحده سومین کشور عرب در این زمینه محسوب می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد این هواپیما که راهی ابوظبی است هم‌اکنون وارد حریم هوایی عربستان سعودی شده است.

به نوشته این خبرگزاری این امر نشان‌دهنده عدم مخالفت پادشاهی عربستان با انجام این پرواز است و این چشم‌انداز را می‌گشاید که شاید انجام مستمر چنین پروازهایی بتواند صرفه تجاری نیز داشته باشد.

پرواز روز دوشنبه، سه ساعت و ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد در حالی که مسافران در حالت عادی برای انجام چنین سفری بین دو کشور باید با استفاده از مسیرهای غیر مستقیم هفت ساعت در راه باشند.

امارات متحده از کانون‌های مهم مسافرت هوایی به مقاصد دوردست جهان است و باز شدن امکان پرواز مستقیم از اسرائیل به امارات می‌تواند فرصت‌های اقتصادی مهمی را برای بخش حمل‌ونقل اسرائیل ایجاد کند.

بنا بر گزارش‌ها، در پرواز روز دوشنبه رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی، آوی برکوویتز، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای ایران، آقای کوشنر را همراهی می‌کنند
+37
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  بزرگترین خطای دنیا رو امارات به دستور آمریکا انجام داد و به عروسک بازی اسرائیل تبدیل شد باشد که وقتی آمریکا با ایران به توافق میرسه و حتا با اسرائیل اونوقت چه کاری با امارات میکنند این آخوندها
  25
  4
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن
  یعنی این هم یک مشت محکم دیگری هست به دهن آمریکا ؟ یا آخوندا
  0
  1
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
  نظر شما چیست؟