داوود اغلو به اردوغان: اجازه نمی‌دهیم شخصی یا خانواده‌ای‌ کشور را گروگان بگیرند

العربیه :احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه و رئیس حزب آینده، با انتقاد شدید از عملکرد دولت کشورش در برخورد با بیماری همه‌گیر کرونا و آنچه که پنهان کردن اطلاعات واقعی این بیماری همه گیر در ترکیه نامید، گفت، اجازه نمی‌دهیم شخصی یا خانواده‌ای‌ کشور را گروگان بگیرند.

داوود اغلو این سخنان را در انتقاد از عملکرد دولت در زمینه اعطای امتیازهای ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی که گفته می‌شود بیشتر به شرکت‌هایی که مالکان آن به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نزدیک‌ داده شده، ایراد کرده است.

داوود اغلو طی سخنانی در کنفرانسی‌هایی که در ایالت‌های زونگولدک، نیگده و بیبوت برگزار کرد، با انتقاد از عملکرد دولت در مورد بیماری همه گیر کرونا گفت: «مهمترین مشکل در این راستا این است که داده‌ها حقیقی و آمار را مخفی می‌کنید. بسیاری از متخصصان و دانشگاهیان در زمینه علوم پزشکی که من آنها را می‌شناسم نمی‌توانند به آمار حقیقی بیماران کرونا دسترسی پیدا کنند. نباید تصمیم گیری در باره مسئله بهداشت و سلامتی یک ملت را تنها به دست سه یا پنج وزیر یا یک خانواده که در کاخ ریاست جمهوری نشسته سپرده شود، راهنمای حقیقی سلامت و بهداشت مردم اعضای کمیته علمی هستند که تحت تأثیر هیچکس قرار نمی‌گیرند».

نخست وزیر سابق ترکیه با محکوم کردن اعطای امتیازات ویژه به صاحبان شرکت‌های نزدیک به دولت، گفت: «برای نجات 3-5 شرکت ساختمانی آنها باند فرودگاه آتاتورک در استانبول را تخریب کردند کارگران ما خون گریه می‌کنند. من در همه مناطق آناتولی سفر کردم همه مردم از اوضاع معیشتی شکایت می‌کنند آنها مرا به آغوش می‌گیرند و می‌گویند نخست وزیر ما نمی‌توانیم نان خانه‌مان را تامین کنیم چه کار کنیم؟».

داوود اغلو افزود: «دست‌های خشن آناتولی (کارگران) تحت تأثیر گرسنگی زیان خواهند دید و در عوض روسای شرکت‌های ساختمانی که سود آسانی کسب می‌کنند، با رفاه و آسایش را زندگی خواهند کرد».

داود اوغلو با اشاره به حمایت اردوغان از دامادش بیرات البیرق، که وزیر دارایی ترکیه است، گفت:«حزب حاکم عدالت و توسعه به حزب یک شخص یا حزب یک خانواده تبدیل شده است اما من می‌خواهم آنها بدانند که ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که شخصی یا خانواده‌ای یا گروهی کشور را گروگان خود کند. ما امور همه 83 میلیون شهروند ترک را پیگیری خواهیم کرد، مالکیت عمومی را نیز تحت نظر خواهیم گرفت و درآمد کشور را به ذینفعان و ادارات خارجی تحویل نخواهیم داد، در این کشور افرادی گرسنه هستند که به تحقق عدالت نیاز ضروری دارند».
+22
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  داوود اغلو همچین میگه 83 میلیون شهروند ترک هر کی ندونه فک میکنه این کردها و بقیه ساکنین غیر ترک بودن که 5قرن پیش ریختن تو ترکیه!! اره دیگه یکی که سه نسله اومده تهران میشه بچچچه تهرونی(حالا نگم تهران تا سه قرن پیش دهات بود از توابع ری)بایدم این اسکل بیاد همه ترکیه رو شهروند ترک خطاب کنه!!خخخ.
  4
  6
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::rahjoo - فریدونکنار، ایران::]. هر کس اهل ترکیه هست شهروند ترک حساب میشه حتی اون چند میلیون عرب که اخیرا شهروندی بهشون دادند شهروند ترک هستند. یه ایرانی شهروندی آلمان رو میگیره بهش میکن شهروند آلمانی! در ضمن کردها هیچوقت کشور نداشتند و همیشه جزو ایران بودند حالا سلسله های ایرانی عرضه نداشتند نصفشون از دست رفتند دلیل نمیشه بهشون بگیم کشور کرد ! اصلا زبان کردی یه لهجه از فارسی هست
  3
  2
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. این هم به قول ابن ملجم تو کتاب تاریخ قز و فژ خوندی که زبان کردی زبان فارسی است.....اگر تو در زبانشناسی به اندازه یک خردل میدونستی ،متوجه میشدی بعضی از لحجه های زبان کرد مثل اورامی، زازایی را میشود زبان مستقل به حساب اورد،اگر چه از کویشهای زیر مجموعه زبان کردی هستند.راستی تو به قول این مهوطن به اسم امیر قرقره یک نیک داری، برای چه هالا اسم کاربری جدید؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  نظر شما چیست؟