دادخواست آمریکا برای گرفتن ۱.۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آلمان

العربیه :بانک مرکزی ایران روز یکشنبه 30 اوت اعلام کرد، به منظور مقابله با دادخواست آمریکا برای گرفتن 1.7 میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی ایران که در موسسه «کلیراستریم» بورس آلمان نگهداری می‌شود، از طریق راه‌های قانونی اقدام خواهد کرد.

به گزرش خبرگزاری رویترز، شرکت بورس آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد، تعدادی از شاکیان آمریکایی با طرح دادخواستی در دادگاه نیویورک خواستار تحویل مبلغ 1.7 میلیارد دلار از دارایی‌های «کلیراستریم» که به گفته آنها متعلق به بانک مرکزی ایران است، شدند.
واکنش بانک مرکزی ایران به دادخواست آمریکا
به گزارش «اقتصاد آنلاین» امیر حسین طیبی فرد معاون حقوقی بانک مرکزی در واکنش به این دادخواست گفته است: «آمریکایی ها باتوجه به شکست‌های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های آمریکا، در تلاش برای الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، اما همچنان پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این امر و نیز آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر 1.7 میلیارد دلار است، در جریان است».

طبق گزارش اقتصاد آنلاین، معاون حقوقی بانک مرکزی ایران درخصوص اخبار انتشار یافته مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان گفت: «این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ باقیمانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد.»

طیبی فرد با بیان اینکه تاکنون آمریکایی‌ها اقدامات قضایی متعددی را به منظور توقیف این وجوه در لوکزامبورگ انجام داده‌اند، تصریح کرد: «با اقدامات و پیگیری‌های حقوقی متقابل ایران که طی چند سال اخیر با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری انجام شده، آمریکایی‌ها موفق به توقیف و مصادره آن نشده‌اند. »

او یادآور شد: «در حال حاضر نیز خواهان‌های آمریکایی با توجه به شکست‌های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه‌های آمریکا، در تلاش برای اخذ دستوربه منظور الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، که پیگیری‌های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است».

معاون حقوقی بانک مرکزی گفت: «علت اصلی شکست آمریکایی‌ها در دادگاه‌های لوکزامبورگ و سایر پرونده‌های مفتوحه در دادگاه‌های اروپا، توجه به استقلال دارایی بانک مرکزی از دولت و پیروی از قاعده حقوقی بین‌المللی مصونیت قضایی اموال و دارایی بانک مرکزی ایران از اقدامات قضایی و اجرایی بوده و این امر در رأی دادگاه‌های یاد شده مورد تصریح قرار گرفته است.»

طیبی فرد در پایان خاطر نشان کرد: «بانک مرکزی پیگیری‌های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر 1.7 میلیارد دلار است را در دست اقدام دارد.»

گفتنی است که مقامات آمریکایی سال‌هاست، موسسه «کلیراستریم» را به عنوان بخشی از تحقیقات پیرامون نقض قوانین ضد پولشویی و تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، مورد هدف قرار داده و در باره آن تحقیق می‌کنند. اما بورس سهام آلمان هرگونه تخلف در زمینه پولشویی توسط این موسسه را رد می کند
+43
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  وقتی این پولا ته کشید میان سراغ حسابهای ایرانیهای خارج از کشور اون موقع کسانی که سوسیال گرفتن پسش میدند...خخخ
  22
  4
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  این حکومت نابود بشه هم باید تا 50 سال تاوان جرائم و کثافتکاریها و قتلهای اینها رو بدیم.
  1
  27
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  اموال و دارایی های سران رژیم جنایتکار و فرزندانشان در امریکا و کانادا تحت حمایت بی چون و چرای دولت امریکا هستو کمترین خطری متوجه دزدان مال و اموال ایران زمین نیست اونوقت امدیکا نقشه کشید برای ربودن دارایی بانک مرکزی که از قواعد بین المللی پیروی میکنه و باز هم طبق همون قوانین اموال بانک دارای مصونیت قضایی بوده است.ترامپ نتنها با لومپن بازیزیر قانو اساسی امریکا رو زد بلگه تمام سعیش تسلط غیر قانونی بتمام دیگر قوانین تثبیت شده بین المللی میباشد .
  4
  13
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  نوش جونشون. من یکی از خدامه کل کشورایی که بهشون خسارت زدیم برن شکایت کنن هرچی میتونن غرامت بگیرن و حتی شده با زور اموال رو مصادره کنن و بگیرن. شاید اینطوری این ملت خواب بیدار بشه.
  9
  8
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
  نظر شما چیست؟