آغاز رزمایش نظامی ترکیه در شرق مدیترانه در میانه تنش‌ها

رادیو فردا :ترکیه روز شنبه ۸ شهریور رزمایش نظامی خود در منطقه پرتنش شرق مدیترانه را در میانه اعتراضات قبرس، یونان و اتحادیه اروپا آغاز کرد، رزمایشی که گفته می‌شود تا دو هفته ادامه خواهد داشت.

این منطقه‌ در روزهای اخیر نیز صحنه رزمایش نظامی یونان، قبرس، ایتالیا و فرانسه بود که سه روز به طول انجامید.

وزارت دفاع ملی ترکیه روز شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای گفت، شش فروند جنگنده اف-۱۶ متعلق به نیروی هوایی یونان که قصد نزدیک شدن به منطقه‌ رزمایش نظامی ترکیه را داشتند، پس از اتخاذ تدابیر امنیتی توسط ترکیه، مجبور به ترک منطقه شدند.

اما از سوی دیگر این یونان و قبرس هستند که ارتش ترکیه را به انجام عملیات «تهاجمی» با جت‌های جنگی خود متهم کرده‌اند.

یونان می‌گوید روز جمعه جنگنده‌های ترکیه وارد منطقه اطلاعات پروازی آتن شده‌اند. بر اساس این گزارش، ورود جنگنده‌های ترکیه به منطقه درست زمانی انجام شد که چهار جنگنده اف-۱۶ یونان در حال اسکورت یک بمب‌افکن «بی-۵۲» آمریکا بودند و رفتار جنگنده‌های ترک «اقدامی تحریک‌آمیز» بود.

وزارت دفاع ترکیه قبلا اعلام کرده بود جنگنده‌های یونانی روز پنجشنبه به کشتی حفاری «عروج رئیس» نزدیک شده بودند، اما با واکنش جنگنده‌های ترکیه مواجه شده و تغییر مسیر دادند.

کشتی «عروج رئیس» در هفته‌های اخیر عملیات اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق مدیترانه را آغاز کرد، موضوعی که با واکنش و اعتراض شدید یونان مواجه شد.

به نظر می‌رسد ترکیه با دیگر اعضای ناتو بر سر مناقشه مدیترانه شرقی وارد تنش‌های روزافزون شده است.

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد اگر ترکیه با قبرس و یونان به توافقی نرسد، احتمال اعمال تحریم علیه این کشور وجود دارد. اما مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، می‌گوید تحریم‌ها تنها عزم ترکیه برای دفاع از حقوق خود را جزم خواهد کرد و دولت ترکیه از حق خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

ترکیه همچنین به توافق اخیر یونان و مصر برای تعیین مرزهای دریایی این کشورها معترض است و آن را به رسمیت نمی‌شناسد. از طرفی یونان در نظر دارد ۱۲ مایل از سواحل خود را به عنوان آب‌های این سرزمین اعلام کند، موضوعی که ترکیه نسبت به آن هشدار داده و گفته است یونان با این کار می‌خواهد دسترسی ترکیه به آب‌های آزاد را محدود کند و این کار منجر به جنگ خواهد شد.

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه اتحادیه اروپا، روز شنبه اعلام کرد درخواست یونان برای افزایش ۱۲ مایلی آب‌های سرزمین خود بدان معناست که کشتی‌ها، قایق‌های توریستی، ماهیگیری و تجاری که از پایین دریای اژه از طریق دریای سیاه یا مرمره عبور می‌کنند، قادر نخواهند بود وارد دریاهای آزاد شوند.

وی گفت: «آیا انتظار دارید این موضوع را بپذیریم؟ اگر این موضوعی برای جنگ نیست، پس چه توجیهی دارد؟»

اخیرا ترکیه خبر داد یک میدان گازی بزرگ در دریای سیاه کشف کرده که حاوی ۳۲۰ میلیارد متر مکعب گاز است. وزیر انرژی ترکیه نیز روز جمعه اعلام کرد احتمالا خبرهای خوبی از کشف میادین جدید در هفته‌های آینده منتشر خواهد شد. وی اما دقیقا نگفت که این میادین احتمالی در دریای سیاه هستند یا مدیترانه.

عملیات اکتشاف نفت و گاز ترکیه در مدیترانه طی سال‌های گذشته همواره به تنش میان این کشور و قبرس و یونان منجر شده است.
+12
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این یونانیها هم تنشون میخاره انگار. ترکیه کشوری نیست که یونان و فرانسه و ایتالیا از پسش بربیان. بهتره به حق خودشون قانع باشن. در ضمن این کارها باعث میشه ترکیه بیش از پیش به روسیه نزدیک میشه و دست آخر میشه وضع ایران. البته به نظر یونانیها پریدن بغل روسیه و دارن از روسها خط میگیرن. فرانسه و ایتالیا این وسط چیکاره هستن من نمیدونم.
  19
  7
  شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  تاریخ دارد به نقطه‌ای حساس وارد می شود، ورود جهان از اسب سواری به اف شانزده سواری، بسیار حوادث هیجان انگیز در انتظار دنیا ست، امید که خریت تنها علف خوردن باشد.
  0
  11
  شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  نفرت تاریخی در اروپا نسبت به ترکها وجود دارد که هیچوقت فراموش نمی شود دلیلش هم رفتاری بود که عثمانی انجام می داد آنها کارهایی می کردند که عربها هرگز نمی کردند مثلا اگر اعراب سرزمین مسیحی را می گرفتند برای خودشان مسجد می ساختند ولی ترکها کلیسیاها را تبدیل به مسجد می کردند یک نمونه دیگر این بود که پادشاهان عثمانی ازدواج نمی کردند بلکه از زنان برده اروپایی بچه دار می شدند دلیلش هم این بود که در قران گفته شده شما می توانید به زنان برده تجاوز کنید ولی به زنان آزاد نه بخاطر همین هزاران زن اورپایی دزدیده می شدند و به حرم سطان فرستاده می شدند اینها چیزهایی نیست که اروپایی ها فراموش کنند و آن نفرت هنوز هم ادامه دارد
  5
  21
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  یک ضرب‌المثل کردی میگه سگ وقتی وقت مردنش میاد میره دم در مسجد ادرار میکنه. شما خود حدیث مفصل بخوانید از این مجمل.
  2
  6
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  قانون ارتش عثمانی این بود که اگر به زن و بچه صدمه یا تجاوزی میشد اون سرباز رو درجا دادگاه صحرایی و اعدام میکردن. عقده اروپا از عثمانی قرنها شکست از عثمانی بود و شکست در جنگهای صلیبی از سلجوقیان ایرانی تبار بود که منشا حکومت عثمانی بودن. اگر عثمانی نبود ایران صدمات بیشتری از اروپا و روسها میخورد.
  9
  4
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اگر تیمور، سلجوق، صفوی، نادر آق، و قاجار نبود، کشور ما امروز بزرگترین، پیشرفته ترین کشور روی زمین بود، ولی ما همین مقدار که داریم و با جان و دل حفظ کردیم را بسیار گرامی می داریم و جیره خواران اردوغان در این سایت هر چه بگویند، می دانیم که در آینده ی ایران جایی ندارند
  0
  2
  یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
  ۳۸
  rahjoo - فریدونکنار، ایران
  قانون ارتش عثمانی این بود که بچه های بالکان رو می آورند بی پدرومادر بزرگ میکردن و میشدن درخدمت دربار عثمانی! قانون عثمانی کله مناره هایی بود که تو بالکان می ساختن ولی قانون اروپای مدرن این بود که کرد تو قوطی هر چی ترک عثمانیرو و حالا این خردوغان میخاد تو این فلاکت ترکیه براثر شکرخوریهای اسلامیش و البته فساد بشدت داغون دستگاه سیاسی ترکیه با هوار و داد و بیداد حواس اون بخش از ملت ترکیه رو که اسیر توهمات عثمانی هستن رو به قلیان بیاره تا بتونه بی ریشه بودن خودش و عثمانی رو با خونریزی بیشتر به رخ بکشه.ولی همونطور که عثمانی شد ترکیه این ترکیه هم میشه یه کشور ضعیف تر از این.مگر اینکه لائیک ها و احزاب سایر اقوام کاری بکنن
  0
  1
  دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
  نظر شما چیست؟