عسل در درمان سرماخوردگی موثرتر از آنتی‌بیوتیک است

دویچه وله :محققان دانشگاه آکسفورد به تازگی اعلام کرده‌اند که عسل ممکن است برای درمان علائم سرماخوردگی بهتر از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی یا سایر درمان‌های رایج عمل کند.

به گزارش لایو ساینس، عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی (URTIs) بر بینی، گلو و برونش‌ها تاثیر می‌گذارد.

محققان طی ۱۴ کارآزمایی بالینی و با مطالعه بر روی هزار و ۷۶۰ شرکت‌کننده در سنین مختلف، درمان سرماخوردگی با عسل را با درمان‌های دارویی شامل آنتی‌‌هیستامین، آنتی‌بیوتیک‌ها، اکسپکتورانت و مسکن‌‌های متفاوت مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که طول دوره سرماخوردگی در کسانی که عسل را به عنوان دارو استفاده می‌کنند، حداقل سه روز کمتر از کسانی است که به دنبال درمان‌‌های معمول هستند.

مواد ضد‌ میکروبی موجود در عسل به طور مستقیم با عوامل بیماری‌زای ایجادکننده سرماخوردگی مبارزه می‌کنند. همچنین چسبناک بودن عسل باعث کاهش تحریک گلو و کاهش سرفه می‌شود. عسل همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان است و تحقیقات نشان می‌دهد که این ماده دارای فعالیت ضد‌ میکروبی و ضد‌ التهابی است.

محققان با درج مقاله‌ای در مجله BMJ Evidence based Medicine گفتند: «عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شایع‌ترین دلیل برای تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها است. اما از آنجا که اکثر URTI‌ها ویروسی هستند، تجویز آنتی‌بیوتیک هم ناکارآمد و هم نامناسب است. استفاده بیش از حد از این داروها منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی در برابر میکروب‌‌ها می‌شود.»

البته بنا به تاکید محققان، به کودکان زیر یک سال نباید به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم، عسل داده شود.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟