ورزشکاران در مقابله با نژادپرستی؛ روزی تاریخی در ورزش آمریکا

میدان خالی، محل مسابقه‌ای که برگزار نشددویچه وله :تیم‌های نامدار چهار لیگ ورزشی ایالات متحده در واکنش به نژادپرستی در این کشور دست به اعتصاب زدند. تاکنون ورزشکاران تنها با حرف در این زمینه فعال بودند، اکنون به اقدام عملی روآورده‌اند.

روز ۲۶ اوت ۲۰۲۰ (پنجم شهریور ۱۳۹۹) نقطه عطفی در تاریخ ورزش ایالات متحده به‌شمار می‌رود. در این روز تیم‌های پرطرفدار لیگ‌های بسکتبال زنان و مردان و لیگ‌های برتر بیس‌بال و فوتبال در اعتراض به نژادپرستی در این کشور از انجام مسابقه خودداری کردند.

آغاز این حرکت اعتراضی با تیم میلواکی باکس بود که یکی از بهترین تیم‌های لیگ بسکتبال مردان آمریکا به‌شمار می‌رود.

میلواکی باکس از حضور در برابر تیم اورلاندو مجیک خودداری کرد. تمامی اعضای تیم در مقابل دوربین‌های حاضر شدند و توضیح دادند که از قانون‌گذاران و پلیس انتطار دارند، تمامی تلاش خود را برای مقابله با نژادپرستی ‌به‌خرج دهند، آن‌گونه که آنها در زمین ورزش عمل می‌کنند.

دلیل اصلی این اقدام بشردوستانه تیراندازی دو مامور پلیس به یک مرد سیاه‌پوست در شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین بود.

روز ۲۳ اوت جیکوب بلیک ۲۹ ساله در کنوشا هنگام رفتن سوارشدن به خودرویش با هفت گلوله ماموران پلیس به‌شدت زخمی شد. انتشار ویدئوی این حادثه موجی از اعتراضات در آمریکا را به‌راه انداخت.

اعتصاب میلواکی باکس انگیزه‌ای شد برای تیم‌های دیگر و در همان روز رقابت‌های هوستون با اوکلاهاما و پورتلند در برابر لیکرز انجام نشد.
اعتصاب در لیگ‌های دیگر
اقدام مردان بسکتبالیست‌ مخالف نژادپرستی با حمایت از جانب لیگ‌های بستکتبال زنان و لیگ‌های برتر فوتبال و بیس‌بال مواجه شد.

روز ۲۶ اوت سه مسابقه زنان بسکتالیست برگزار نشد. کتی انگلبرت، کمیسر ویژه لیگ زنان در این رابطه گفت: «ما می‌دانیم که این دوران برای بازیکنان ما بسیار حساس است. آنها جوان هستند و می‌خواهند صدای خود را (علیه نژادپرستی) بلند کنند».

انگلبرت گفت، به بازیکنان توصیه کرده است، به میدان بروند و آنجا، هم اعتراض کنند و هم مسابقه بدهند، «اما آنها تصمیم گرفتند، بازی نکنند و ما از این اقدام آنها پشتیبانی می‌کنیم».

علاوه بر بسکتبالیست‌ها، شش تیم لیگ برتر حرفه‌ای بیس‌بال هم از انجام مسابقه خوددداری کردند.

راین براون، یکی از بازیکنان نامدار تیم میلواکی برورز گفت، با حرف در مقابل پدیده‌هایی مانند نژادپرستی مقابله‌کردن حدی دارد و "از یک جایی به بعد، کنش جای کلام را می‌گیرد".

در لیگ برتر فوتبال هم پنج بازی از شش بازی روز چهارشنبه به تعویق افتاد.

لیگ حرفه‌ای هاکی روی یخ اما مسیر دیگری را پیمود و با انتشار بیانیه‌ای ضمن آرزوی بهبودی برای جیکوب بلیک، از طرفداران هاکی روی یخ خواست، برای برابری اجتماعی مبارزه کنند و به نژادپرستی پایان دهند.

اعتراضات علیه نژادپرستی به صورت اظهارنظر و بیانیه در میان ورزشکاران هم امری رایج است. به‌ویژه پس از کشته‌شدن جورج فلوید به‌دست یک مامور پلیس سفیدپوست، شماری از چهره‌های برجسته ورزش آمریکا به موج اعتراضات علیه نژادپرستی پیوستند
+6
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟