آغاز دادگاه مهاجم نیوزیلندی؛ متهم می‌خواست بیشتر بکُشد و مساجد را آتش بزند

یورونیوز :متهم که با دستبند و لباس مخصوص زندان وارد صحن دادگاه شد بسیار خونسرد به نظر می‌رسید، اما برخی از اعضای خانواده‌های قربانیان بارها در جریان محاکمه گریه کردند.

دختر یکی از قربانیان مسلمانی که در تیراندازی سال گذشته در دو مسجد نیوزیلند جان باخت، به عامل این تیراندازی در دادگاه توصیه کرد تا سالهای زندانش را صرف اندیشیدن به «زیبایی و تنوع بشری» و آن آزادی کند که خواسته نابودش نماید.

آنجلا،‌ دخترِ لیندا آرمسترانگ قربانی ۶۵ ساله تیراندازی در مسجد لینوود، خطاب به برنتون تارنت، عامل این تیراندازی که انگیزه نژادپرستانه داشت گفت: «تو مادرم،‌ و محبت و قوت او را از من گرفتی. دلم برای مادرت می‌سوزد. اما هیچ شفقتی نسبت به تو ندارم.»

او خطاب به دادگاه ادامه داد: «او در قفس اسیر می‌ماند ولی مادر من آزاد است. پس من از تارنت می‌خواهم باقی عمرش را به زیبایی و حیاتی بیندیشد که در تنوع (بشری) هست، و نیز به آن آزادی که خود می‌خواست منحرف و نابودش کند.»

روز دوم دادگاه برنتون تارنت به شنیدن سخنان بازماندگانِ‌ قربانیان اختصاص داشت. و کایرون گاس یکی دیگر از آنها درباره تارنت گفت که او با این اقدامش «معصومیت ملت ما را دزدید.»
آسیوشیتد پرس
دیگر بازماندگان قربانیان نیز در روز دوم دادگاه سخن گفتندآسیوشیتد پرس

میرویس وزیری، یکی دیگر از قربانیانی که از حادثه تیراندازی جان سالم به در برده بود در این دادگاه خطاب گفت: «هیچ نشانه‌ای از شرم و پشیمانی در چشمان او نمی‌بینم و به همین خاطر تصمیم گرفتن بیانیه رسمی‌ام را نخوانم که چقدر رنج کشیدم.»

او همچنین خطاب به برنتون تارنت گفت: «برخی مردم به خاطر اینکه اهل افغانستان بودم به شوخی یا از روی عمد من را ترویست خطاب می‌کردند، حالا تو آن نام را از آن گرفتی و از آن خود کردی.»

این شهروند نیوزیلند افزود: «تو به جهانیان ثابت کردی که من و ما به‌عنوان مسلمان تروریست نیستیم، به مردم نیوزیلند می‌گویم که ترویست رنگ و نژاد و مذهب نمی‌شناسد، تروریست می‌تواند از هر رنگی، از هر مذهبی و از هر نژادی باشد.»

آقای وزیری همچنین با تاکید گفت: «من این کشور را ترک نخواهم کرد، اینجا کشور من و خانه من است. به عنوان پناهنده به این کشور آمدم اما از اینجا جایی نمی‌روم، بنابراین بازنده هستید و ما برندگان.»

برنتون تارانت ۲۹ ساله، وکیل مدافع نگرفته و بناست خود از خود دفاع کند، هرچند قاضی دادگاه این اختیار را دارد که نگذارد کسی از تریبون آن برای نشر سخنان افراط‌ گرایانه بهره ببرد.

تارانت متهم به قتل ۵۱ نفر و ارتکاب عمل تروریستی است. حکم قتل عمد در نیوزیلند حبس ابد است. همچنین قاضی دادگاه می‌تواند این حکم را «بدون حق فرجام‌خواهی یا طلب عفو در آینده» صادر کند، گرچه چنین حکمی تاکنون در نیوزیلند بی‌سابقه بوده است.

برنتون تارانت، سال گذشته میلادی، در حالی که تصویر خود را به‌شکل زنده از فیسبوک پخش می‌کرد، نمازگزاران دو مسجد النور و لینوود را در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند به تیر بست، که در اثر آن ۵۱ تن از آنان جان باختند و ۴۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. این تیراندازی، تا به امروز، مرگبارترین رویداد تروریستی در نیوزیلند به شمار می‌رود.
+24
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  وقتی رییس جمهور کشورترامپ از نژاد پرستی و نفرت ازایرانیها یا مذهب مسلمانان صحبت میکند , ورودشان را به امریکا ممنوع میکند و تیمش و مدیا حامیش فاکس نیوز ۲۴ ساعت بر علیه نژادها ی غیر سفید آمریکایی و مسلمانان تبلیغ میکنند وازضح هست انسانهای کم هوش , متاصب و مریض دست به همچین جنایتی میزنند
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  تو توی نیوزلند قاره اقیانوسیه وکیل قاره اروپایی؟ این پناهندگان جنگ خاورمیانه آمدن اروپا. و اصلا بدون اینکه فکر کنه خود اروپا بود که با حمله به عراق خاورمیانه رو به آتش کشید و باعث میلیونها پناهنده و آواره شد. و انهامسلمانهایکه انتحاری انجام دادن بخاطر انتقام از این حمله بوش وبلرکه درآن خانواده شون کشته شد بود اتفاقا بیشتر سکولار بودن نه مسلمان افراطی، شما وقتی خانواده ات رو بکشن انتقام نمیگیری؟ . نماینده بی فکری قرن ۲۱ از بوش و بلر شروع میشه که با حمله به عراق خاورمیانه رو به آشوب پناهندگی برد تا این تارانت که این پناهنده ها رو به رگبار بست،
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۹
  ۵۱
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  مسلمان ها ...زدن به همه جا . همه جا ... کاش بازم میرفتی مسجد های دیگه
  5
  3
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۹
  ۱۰۳
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  این حیوان پدر هر چه بدبخت و پدر مرده بود رو که کشت دیگه چیزی و کسی نبود که بکشه . برو حیوان برو تو همون سوراخ و سلوولت اینقدری وقت خواهی داشت که به شکر خوردن بیوفتی
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
  نظر شما چیست؟