هشدار وزیر خارجه آلمان به ترکیه و یونان: با آتش بازی نکنید

نشست خبری وزیران خارجه آلمان و یونان در آتن، ۲۵ اوت ۲۰۲۰دویچه وله :هایکو ماس با اشاره به افزایش تنش میان ترکیه و یونان می‌گوید هر جرقه کوچکی می‌تواند به یک فاجعه منجر شود. ترکیه و یونان بر سر اکتشاف گاز در شرق مدیترانه مناقشه دارند و می‌خواهند در این منطقه رزمایش برگزار کنند.

دور جدید اختلاف میان آنکارا و آتن از سال گذشته که ترکیه اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه را آغاز کرد شروع شد و در هفته‌های گذشته بالا گرفته است.

وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه چهارم شهریور (۲۵ اوت) پس از دیدار با همتای یونانی خود، نیکوس دندیاس در آتن گفت: «چیزی که ما الان به طور قطع و به سرعت نیاز داریم نشانه‌هایی از تنش‌زدایی و آمادگی برای گفت‌وگو است.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، هایکو ماس وضعیت بحرانی شرق مدیترانه را به "بازی با آتش" تشبیه کرد و هشدار داد که کوچک‌ترین جرقه هم می‌تواند به یک فاجعه منجر شود.

سابقه تنش نظامی و جنگ میان یونان و ترکیه در دوران معاصر به یک قرن پیش می‌رسد. در دهه‌های گذشته تنش میان دو کشور بر سر مسائل گوناگون، به خصوص بر سر مسئله قبرس و قلمروهای آبی دریای اژه و شرق مدیترانه ادامه داشته است.

دور تازه این تشنج‌ها بر سر معضل پناهجویان بالا گرفت اما آغاز حفاری‌های ترکیه در آب‌های سرزمینی نزدیک جزیره‌های یونان آتش اختلاف‌ها را شعله‌ور کرد.

اختلاف‌ها میان دو کشور همسایه، که هر دو عضو سازمان پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) هستند، در هفته‌های اخیر بارها اوج گرفته و به تهدید نظامی و احتمال رویارویی خشونت‌آمیز نیز رسیده است.
حمایت اتحادیه اروپا از یونان
یونان اکتشاف گاز و حفاری‌های ترکیه در نزدیک جزیره‌های خود را غیرقانونی می‌داند. اتحادیه اروپا در این مناقشه جانب یونان را گرفته و ضمن محکوم کردن اقدام ترکیه از آنکارا خواسته حفاری در شرق مدیترانه را متوقف کند.

 دولت ترکیه در مقابل، از موضع‌گیری اتحادیه اروپا انتقاد کرده و ادعا می‌کند مناطقی که در آن حفاری برای جستجوی میدان‌های نفت و گاز انجام شده به حریم دریایی سواحل این کشور تعلق دارند.

وزیر خارجه آلمان در دیدار از آتن دو طرف را به خویشتنداری دعوت کرده و می‌گوید ترکیه و یونان باید درباره مسائل مورد مناقشه به راه حل مسالمت‌آمیز و الزام‌آور دست یابند. او افزود آتن و آنکارا باید از طریق گفت‌وگوهای "جدی و معطوف به حل بحران" به این راه حل برسند.

به گفته هایکو ماس برای این منظور لازم است پیش از هر چیز دو طرف تمام اقدام‌های غیرسازنده و تحریک‌آمیز را متوقف کنند.
آنکارا مقصد بعدی پس از آتن
این سیاستمدار سوسیال دموکرات در سفر چند ساعته خود به یونان با نخست‌وزیر این کشور کیریاکوس میتسوتاکیس هم دیدار و گفت‌وگو کرد. او قرار است بعداز ظهر سه‌شنبه برای ملاقات و مذاکره با همتای ترک خود وارد آنکارا شود.

ترکیه کشتی اکتشافی "عروج رئیس" را در شرق مدیترانه که جزیره‌های یونانی زیادی در آن قرار دارد با چند ناو جنگی پشتیبانی می‌کند.
کشتی اکتشافی "عروج رئیس" ترکیه که ظاهرا در دریای سیاه موفق به کشف یک میدان گازی شدامانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه کمتر از دو هفته پیش خواستار توقف هر چه سریع‌تر عملیات اکتشافی ترکیه در آب‌ها مورد مناقشه شد و از تقویت ناوگان نیروی دریایی این کشور در مدیترانه خبر داد.

ترکیه برای تامین انرژی به شدت وابسته به واردات است. رئیس جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان هفته گذشته از کشف یک میدان گازی با حجم ۳۲۰ میلیارد متر مکعب خبر داد و آن را بزرگترین میدان گازی دریای سیاه خواند.
ترکیه در مسیر بی‌نیازی از گاز روسیه و ایران
بهره‌برداری از میدان گازی تازه کشف شده در دریای سیاه از سه سال دیگر آغاز می‌شود. اردوغان گفته با کشف این میدان و میدان‌های گازی دیگر دردریای سیاه و شرق مدیترانه، ترکیه می‌تواند به صادرکننده گاز تبدیل شود.

با اوج‌گیری مناقشه میان آنکارا و آتن هر دو کشور از برنامه‌های خود برای برگزاری رزمایش‌های نظامی در آب‌های مورد مناقشه شرق مدیترانه خبر داده‌اند. اردوغان نیز تاکید کرده که ترکیه از برنامه‌های خود گامی عقب نخواهد نشست.

قرار است وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روزهای پنج‌شنبه و جمعه در برلین دیدار و مذاکره کنند و رابطه با ترکیه و مناقشه میان آتن و آنکارا یکی از مسائل مورد بحث در این نشست دو روزه خواهد بود.
میانجیگری‌های پنهان و آشکار آلمان
میانجیگری آلمان میان ترکیه و یونان از چند ماه پیش در جریان بوده و دست‌کم در دوره‌ای خبر انجام آن به طور رسمی اعلام نشده بود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای نخستین بار در اقدامی غیرمنتظره در روزهای پایانی تیرماه از میانجیگری آلمان میان آنکارا و آتن خبر داد که اظهاراتش باعث انتقاد شدید احزاب اپوزیسیون یونان علیه دولت به خاطر مخفی نگه داشتن آن شد.

آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان هم دوم مرداد (۲۳ ژوئیه) در برلین اعلام کرد که صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل در تازه‌ترین مناقشه میان آتن و آنکارا توانست بین ترکیه و یونان وساطت کند و جلوی بروز یک جنگ در اروپا را بگیرد
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟