وکلای نازنین زاغری: دولت جانسون منتظر اجازه تلویحی آمریکا برای پرداخت پول به ایران است

رادیو فردا : وکلای نازنین زاغری که در ایران زندانی است دولت بریتانیا را متهم کردند که «عامدانه» اقدام برای آزادی او را به تاخیر انداخته‌ است.
 
روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از نامه هفت صفحه‌ای این وکلا به وزیر دفاع بریتانیا، دلیل این تاخیر را نگرانی بوریس جانسون از دلخوری دولت دونالد ترامپ در آمریکا عنوان می‌کند.
 
از جمله اقداماتی که وکلای خانم زاغری می‌گویند دولت بریتانیا عمدا از انجامش تا به حال خودداری کرده، یکی هم بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی این کشور به ایران است.
 
دولت بریتانیا پیشتر اذعان کرده که تا ۳۰۰ میلیون پوند به ایران بدهکار است، ولی دو کشور هرگونه رابطه بین این بدهی و بازداشت خانم زاغری را تکذیب کرده‌اند.

به ‌دنبال سقوط حکومت محمدرضا پهلوی در بهمن ۱۳۵۷، بریتانیا حاضر نشد که تانک‌های چیفتن را که او پیش‌پرداختش را داده بود به رژیم جدید جمهوری اسلامی تحویل دهد و در عین حال از بازپس دادن پول تانک‌ها خودداری کرد.
 
وکلای نازنین زاغری با اشاره به این که جلسه بعدی دادگاه عالی درباره بدهی بریتانیا به روز چهارم نوامبر، یک روز پس از انتخابات در آمریکا، موکول شده می‌گویند که «به نظر می‌رسد» دولت بریتانیا «منتظر اجازه تلویحی» دولت آمریکا برای پرداخت پول ایران است.
 
خانم زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام توسط حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به پنج سال حبس محکوم شد، اتهام‌هایی که او، وکیلش و بنیاد تامپسون رویترز به‌شدت رد کرده‌اند.
 
به دنبال شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، نازنین زاغری ۲۷ اسفند پارسال به قید وثیقه از زندان اوین به مرخصی آمد. مرخصی او با پابند الکترونیکی تاکنون چند بار تمدید شده است و اجازه ندارد که از ۳۰۰ متری خانه پدر و مادرش دورتر برود.
+9
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  متاسفانه این ۴۰۰ میلیون پوند ثروت کشور که شاه فقید برای تقویت کشور هزینه کرده بود و انگلیس موذی بالا کشیده بود در صورت برگشت بلافاصله شیاف مسلمانان عقب مانده فلسطین و لبنان میشه.هر دو حالت باخت است.
  6
  49
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  در واقع ایران به خاطر پول این ایرانی ها دو هویته را دستگیر می کند
  4
  35
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  بدترین کار ممکن دولتهای غربی پول دادن به این رژیم در مقابل گروگانگیری های سپاه هستش. یعنی انقدر این رویه رو تکرار کردند که سپاه و وزارت اطلاعات کاملا مطمن هستند که جواب میگیرن و اصلا جزو درآمدزایی خودشون در نظر میگیرن. الان هم در سپاه و هم در وزارت اطلاعات بخشی ایجاد شده برای شناسایی و ردگیری افرادی که میشه باهاشون پول درآورد و باج گرفت. فرانسه و انگلیس در صدر پول دهنده ها هستند و مشکلات بسیار زیادی برای مردم ایران درست کردند. آزادی یک نفر مهمه ولی وقتی این نوع پول دادن میشه باج گیری و ادامه دار میشه دیگه هیچ کدوم از مردم ایران که در خارج شاغل و زندگی میکنند امنیت ندارند و همه میشن طعمه سیستم گروگانگیری و باجگیری رژیم .
  2
  16
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حکومت اخوندی باج بگیر هست. همیشه از زور و تروریسم و باج گیری و گروگان گیری استفاده کرده و به هیچگونه اخلاقیاتی هم معتقد نیست. نازنین زاغری هم کاملا بیگناه و وجه المصالحه هست. تجربه ثابت کرده است که این حکومت فقط سخن پول و یا زور و یا هر دو را درک میکند. دعوا سر 400 میلیون پوند هست که وقتی اخوند پول را گرفت ان را برای سوریه و لبنان می فرستد و در این پردازش هم بیش از نیمی از این مبلغ را بالا می کشند و پول ها دوباره میروند به بانک های انگلستان ولی این بار به حساب های خصوصی دار و دسته ی اخوندی
  2
  17
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  این میخواد فرار کنه، تا موقعیکه که ما بخواهیم فرار کنیم همینه. ما باید قبول کنیم خودمون هم مقصریم. و بمانیم نه اینکه فرار کنیم بی خیال اینهمه زندانی دیگه!.
  5
  1
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این وکلا عوامل سپاه هستند و اصلا اینطور موج درست کردن و خبر گذاشتن تو روزنامه های انگلیسی همه بخشی از اهرم فشار سپاه و رژیم هستش برای وادار کردن طرف مقابل به باج دادن. الان انگلیسی ها یه مدته بی تفاوت هستند و سپاه کاملا کلافه اس و دقت کنید به هر بهانه ای یه خبری میسازند و میارن سرتیتر یه بار خبر درست میکنند که مریض شده باز کسی محل نمیده باز شوهرش رو مشخصه میگن برو فلان جا یا فلان مصاحبه رو بکن تا به زنت مرخصی یا اجازه صحبت تلفنی بدیم و حالا هم وکلایی که خبر برسونند به روزنامه فلان و تیتر بشه و شک نکنید حتما یا پولی میرسه به وکلا و یا به بهانه دادن امکان تلفن و تماس تصویری چنین موج هایی میسازند که باج دهنده مجبور بشه عکس العملی داشته باشه. امیدوارم انگلیسی ها محکم باشند و کلا رد کنند چنین خواسته کثیف و غیرانسانی رو.
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  ج.ا برای رسیدن به پول(به بهانه طلب)از وجود افراد ایرانی که دو تابعیتی هستند سو استفاده میکند،حتی حاضر بکشتن این افراد هم میشود،رژیم خطرناکی است.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۴
  نظر شما چیست؟