زیباکلام می‌گوید شرمند مردمی است که در سال ۹۶ راضی به شرکت در انتخابات کرد

العربیه :صادق زیباکلام با بیان اینکه شرمنده مردمی است که آنها را در سال 96 راضی به شرکت در انتخابات کرده بود اعلام کرد که روحانی با عملکردش بلایی سر صندوق انتخابات آورد که بسیاری از رای‌دهندگان از رأی‌ دادن سرخورده شده‌اند.

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «نامه نیوز»، سه‌شنبه 25 اوت 2020 اظهار کرد که اگر شورای نگهبان شخص محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران را که پیش از این ممنوع‌الخروج و ممنوع‌التصویر شده بود را هم تأیید صلاحیت کند، باز هم بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان پای صندوق رأی نمی‌رود.

به گفته او از همین حالا باید دور آن 24 میلیون رأیی که روحانی را روی کار آورد، خط قرمز کشید.

استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های تهران با اشاره به برخی تجربه‌های جامعه‌‌شناختی اصلاح‌طلبان که به دقیقه نود انتخابات امیدوار بودند و در یکی دو روز پایانی یا حتی ساعات آخر انتخابات موجی اجتماعی شکل گرفته بود و نتیجه پیش‌بینی‌شده را به نفع آنها تغییر داده بود، گفت: «من واقعا خوش‌بین نیستم که چنین موجی ایجاد شود. کار از این حرف‌ها گذشته است و آقای روحانی با عملکردش بلایی سر صندوق انتخابات آورد که بسیاری از مردم از رأی‌ دادن سرخورده شده‌اند».
شرمنده مردم از سال 96
زیباکلام با بیان اینکه از سال 96 تاکنون شرمنده مردم است افزود: «خیلی‌ها بودند که در آن سال نمی‌خواستند در انتخابات شرکت کنند و من آنها را راضی به حضور در انتخابات کردم و اکنون پاسخی به آنها ندارم که بدهم».

زیباکلام 29 دسامبر 2019 نیز گفته بود که در انتخابات رأی نمی‌دهد، در حالیکه این کارشناس مسائل سیاسی همیشه تاکید داشت «با صندوق رأی همه مشکلات حل می‌شود».

او در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با اشاره به اعتراضات آبان 98 و کشتار و سرکوب شدید در این حوادث، گفت: «وقتی اینترنت بعد از یک هفته وصل شد، مواجهه با اخبار تلخ آنچنان برایم باورنکردنی بود که هر چقدر با خودم کلنجار رفتم این بار هم در انتخابات شرکت کنم و برای نامزدهای اصلاح‌طلب به فعالیت بپردازم دیدم نمی‌توانم. در حقیقت به نوعی فلج فکری دچار شده‌ام».

زیباکلام تاکید کرد: «تصمیم به رای ندادن تصمیمی سخت بود، اما نمی‌شود هر کاری انجام شود و ما برای اینکه مثلا فلان گروه در انتخابات رای نیاورد سرمان را پایین بیندازیم و رای بدهیم»
+36
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ایشان هنوز مست اسلام هستند. داعش و طالبان و اخوند و هزاران جنایت اسلامی را دیده ولی هنوز در دروغ های شریعتی مغروق هست. ان چه شریعتی از اسلام ترسیم کرد فقط بر مبنای ارزوهای خودش و در عالم واقعی یک جمله اش راست نیست. اسلام پاک نداریم همانطوریکه پهن خوشبو نداریم. باز هم ایشان اشکالش به رای دادن هست تا از اصل بررسی منطقی و ریشه یابی باورها و رفتارها فرار کند. محال است بتوان در کویر خیار رویانید. از دل اسلام تمدن بیرون نمیزند و اگر زد دیگر اسلام نیست بلکه قوانین مدرن امروزی هست
  1
  28
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
  ۴۸
  بردیا2577 - زابل، ایران
  خوب ,خا موش شو و یک بار هم که شده به کسانی که در این۴۲ سال , نه به انتصابات گفتند گوش فرا بده.
  1
  17
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  نظر شما چیست؟