فرمانده سپاه تهران: رقم اختلاس‌های ۱۰ سال اخیر حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان است

 محمدرضا یزدی اخبار منتشره درباره اختلاس‌ها را موجب «واکنش‌های منفی» مردم دانسته و تاکید کرده که «این را مثلاً می‌توان در کاهش مشارکت در انتخابات دید».رادیو فردا :فرمانده سپاه تهران می‌گوید که اگر تمام اختلاس‌ها طی ۱۰ سال اخیر را جمع کنیم به عددی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم.

محمدرضا یزدی که روز سه‌شنبه چهارم شهریور در جشنواره «کارمند تراز انقلاب اسلامی» سخنرانی می‌کرد در عین حال گفته که این رقم اختلاس «در بودجه ۱۰ ساله کشور رقمی نیست، هرچند که یک ریال آن هم زیاد است».

این نخستین بار است که یک مقام مسئول در جمهوری اسلامی آماری در مورد کل اختلاس‌های صورت گرفته اعلام می‌کند، هرچند به نظر می‌رسد به دلیل عدم شفافیت نهادهای نظارتی در ایران و عدم رسیدگی به بسیاری از پرونده‌ها، رقم اختلاس‌ها بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان باشد.

بخشی از پرونده‌های متعددی که طی سال‌های اخیر درباره اختلاس‌های مدیران و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رسانه‌ای شده است مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران بوده است.

یکی از این موارد مربوط به هلدینگ یاس، سازمان اصلی بنیاد تعاون سپاه، است که در حوزه خدمات، مسکن و واسطه‌گری فعال بود و پس از افشای پرونده‌های فساد ۱۳۰۰۰ میلیارد تومانی آن، سال ۹۶ منحل شد.

این پرونده که قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید هم اکنون در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران، را نیز به‌دنبال داشت.

به گفته محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، رقم فساد آقای شریفی در ارتباط با همکاری شهرداری تهران و هلدینگ یاس ۱۳۰۰ میلیارد تومان است.

در این پرونده نام چند نفر از معاونان و مدیران بنیاد تعاون سپاه هم مطرح شده است ولی گزارشی درباره ارقام فساد و اختلاس آنها منتشر نشده است.

حق‌شناس به سایت اعتمادآنلاین گفته که بخشی از این رقم به خارج از کشور منتقل شده است ولی رقمی اعلام نکرد.

یکی دیگر از موارد پر سروصدا درباره فساد مالی در ایران مربوط به پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر صادق لاریجانی در دوران ریاست قوه قضائیه، است که رقم آن بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است.

از دیگر پرونده‌های مشهور فساد در ایران، فساد صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود که برخی از فرزندان و نزدیکان مقام‌های ارشد نظام از جمله عمار صالحی، پسر عطاء‌الله صالحی، فرمانده سابق ارتش، هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، وزیر کار ایران و پرویز کاظمی، وزیر پیشین رفاه ایران در آن نقش محوری داشتند.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله در بخش دیگری از اظهارات روز سه‌شنبه خود گفته که «ما بیش از ۱۲۰ هزار مدیر و چند میلیون کارمند» داریم، «اما از این تعداد افراد بسیار کمی تخلف می‌کنند».

محمدرضا یزدی مدعی شده که افراد به گفته او «دشمن» و «کسانی که متوجه ابعاد قضایا نیستند»، اذهان عمومی را «در داخل و خارج به این سمت می‌برند که تعداد زیادی متخلف وجود دارند».

او اخبار منتشره درباره اختلاس‌ها را موجب «واکنش‌های منفی» مردم دانسته و تاکید کرده که «این را مثلاً می‌توان در کاهش مشارکت در انتخابات دید».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، نیز روز سه‌شنبه از کاهش مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ابراز نگرانی کرده بود.

به گفته مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی، مشارکت سراسری در انتخابات مجلس یازدهم ۴۲.۵ درصد و این رقم در تهران ۲۵ درصد بود که پایین‌ترین میزان رسمی مشارکت در انتخابات ۴۱ سال گذشته است.
+14
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  بنده حقیر به ریش مقدس توصیه. چون تعداد دزدان عزیز مسلمان خیلی‌ زیاد شده. و برای همه جا در زندان نیست. اگر چند نفری که سالم مانده دستگیر و به زندان افکنید.تا هیت دولت یک دست شود.
  1
  41
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  مرتیکه پس چرا نمیگی 99 درصدشون هم اطلاعاتی ها و نظامی های لباس عوض کرده و کسانی بودند که توسط امام جمعه و نماینده ولی فقیه و سایر مقامات و حراستهای تحت نظر سپاه تایید صلاحیت و گماشته شدند. کسی تو مملکت شما میتونه بدون اجازه شبکه فساد سپاه کاری بکنه؟ ساخت این همه جاده و سد و سایر پروژه های بی کیفیت و مشکل دار جزو اختلاسها نیست؟ صدها میلیارد پول بودجه این پروژه ها رو میگیرید چی تحویل میدید؟ کسی میتونه بگه چرا این پروژه ها همه مشکل دار و بدون طی شدن مراحل درست در اجرا و سایر کیفیتها هستند؟
  1
  19
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  چرا سپاه انقدر اصرار داره وارد بانکدار و کارخانه زدن و خودرو و بنگاههای تبلیغاتی بشه؟ اصلا حلقه طائب که کارش خوردن و گرفتن پروژه های دولتی و حکومتی هستش کارش چیه؟ همچین میگه هشتاد هزار میلیارد که انگار پول خورد جیبش هستش .آره چیزی نیست رقمی نیست به قول رهبر آژاده کشش ندید رقمی نیست خوردن که خوردن. بله کارمندان رده پایین و مدیران پایین کاره ای نیستند ولی قشر مدیران میانی و ارشد همه سپاهی و وابسته به اقوام و دارای روابط با حکومت و بخصوص سپاه هستند و این اختلاسها کار اوناست و همین گروه کوچک باید هم بی اهمیت باشند چون نود و نه درصد کسانی که واقعا در اختلاس شرکت داشتند کسانی هستند که در هیچ دادگاهی نه محکوم میشن و نه اصلا اسمی ازشون میاد چون اینا مهره های سپاه و دارای روابط با امامان جمعه و ولی فقیه هستند و فقط اون بدبختی که اختلاسها رو به حسابش ریختند و عموما اکثرش رو هم بعنوان رشوه خودشون بالا کشیدن اعدام میکنند میگن کار تموم شد. سلطان سکه چرا اعدام شد؟ اصلا سکه هاش کجا رفت؟ قیمت سکه الان چنده؟ پس اون داستان دروغ بود و سلطانی وجود نداشت بقیه سلطانها هم همینطوره اصل فساد در بیت هستش
  0
  14
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  با حساب دلار بیست و پنج هزارتومان امروز، مبلغ بالا فقط سه میلیارد و دویست میلیون دلار می شود، ولی اگر اینها را زمانی دزدیدند که پول ارزش بیشتری داشت، خیلی بیشتر، و حداقل چهل میلیارد دلار می شود، با حساب درست خسارت بیش از این است
  0
  7
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  نظر شما چیست؟