سخنگوی وزارت خارجه ایران: تنها راه مذاکره، بازگشت آمریکا به برجام و توبه است

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید در صورتی که مکانیسم ماشه اجرایی شود، قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و برجام، نقض شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر انجام مذاکره سریع با تهران پس از انتخاب دوباره‌اش گفت: «تنها راه مذاکره، بازگشت آمریکا به برجام و توبه این کشور است».

سعید خطیب زاده که روز دوشنبه سوم شهریور در یک نشست خبری سخن می‌گفت سخنان دونالد ترامپ درباره مذاکره با ایران را «انتخاباتی» و دارای «مصرف داخلی» دانست.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که دولت ایران منتظر نتیجه انتخابات ایالات متحده است و اگر او در انتخابات پیروز شود، ایران کمتر از یک ماه با آمریکا وارد مذاکره می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت در صورتی که مکانیسم ماشه اجرایی شود، قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و برجام، نقض شده است و پاسخ ایران به این وضعیت «قاطع» خواهد بود.

او توضیح بیشتری در این زمینه نداد و گفت: «این پاسخ پیشتر در نامه‌ای به سران کشورهای مختلف ارسال شده است».

مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در صورت تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را درخواست کنند.
+3
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  فقط سوژه خوبی برا خندیدن هستید شما انترها. راستی اون همه پول نقد چی شد یا کی خورد؟
  0
  17
  دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  این سخنگو... جمهوری اسلامی «اگر مکانیسم ماشه اجرایی شود ، پاسخ ایران به این وضعیت «قاطع» خواهد بود» را در مرکز مطالعات استراتژیک ملا نصرالدین یاد گرفته است.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۸
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  می گویند روزی ملا نصرالدین تشنه و گرسنه به آبادی رسید و به اهالی آن اگر به خر من کاه و علف ندهید بلایی سرتان می آورم که سر اهالی آبادی قبلی آوردم. اهالی ده می پرسند مگر با آنها چکار کردی؟ ملا جواب می دهد ، هیچی! آنها چیزی ندادند، آمدم ده شما، اگر شما هم ندهید مجبور خواهم شد بروم ده بعدی. این «عکس العمل قاطع جمهوری اسلامی» رفتن به ده بعدی یعنی روسیه و آلت دست پوتین برای اهدافش در سوریه است. این رژیم خفت بارترین حکومتی است تاریخ تمدن خاورمیانه از دوران تمدن سومر تا به امروز بخود دیده است. حکومت کولیان و لولیان و الواط دست نشانده کمپانی هند شرقی.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  اره تو بمیری ،....
  1
  7
  ‌سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۷
  نظر شما چیست؟