زمان انتخابات ۱۴۰۰ ایران معلوم شد

دوره ریاست جمهوری حسن روحانی مرداد سال آینده به پایان می رسدبی بی سی :یک مقام ارشد وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات در این کشور است، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بعدی که طی آن قرار است جانشین حسن روحانی رئیس جمهور فعلی مشخص شود را اعلام کرده است.

جمال عرف، معاون سیاسی وزارت کشور ایران، گفته است که شورای نگهبان با برگزاری سیزدهمین دوره انتتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد سال آینده موافقت کرده است.

مطابق قوانین ایران شورای نگهبان بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نظارت می‌کند. تعیین زمان برگزاری انتخابات، مشخص کردن نامزدهای نهایی از طریق بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری و سرانجام تایید نتایج انتخابات، در اختیار شورای نگهبان است.

پیشنهاد دولت ایران برای زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، ۲۱ و ۲۸ خرداد بوده است. با موافقت شورای نگهبان با تاریخ ۲۸ خرداد، انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایران کمتر از ده ماه دیگر برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور بعدی که قرار است در سال ۱۴۰۰ انتخاب شود، پس از ابوالحسن بنی صدر، محمدعلی رجایی، آیت الله علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی، هشتمین فردی است که در تاریخ ایران به منصب ریاست جمهوری می‌رسد.

از زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، روسای جمهوری ایران به محدود بودن اختیارات خود معترض بوده و به شکل های مختلف اعلام کرده اند که بین مسئولیت و اختیاری که دارند، تناسبی برقرار نیست. آقای خاتمی از عنوان "تدارکاتچی" برای رئیس جمهور استفاده کرده بود و حسن روحانی در زمان تبلیغات دوره اول انتخاباتی وعده داده بود که اقتدار را به ریاست جمهوری برخواهد گرداند.

حسام الدین آشنا، دستیار ارشد حسن روحانی اخیرا گفته است که "بسیاری از مقام‌های حکومتی، خود را مقام‌های فاقد قدرت متناسب با مسئولیت می‌دانند".

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه حسن روحانی وعده داده بود "می خواهد جایگاه ریاست جمهوری را به این مقام بازگرداند" گفته است "آقای خاتمی هم نمی‌خواست تدارکاتچی باشد، آقای احمدی‌نژاد هم نمی‌خواست تدارکاتچی باشد".

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران پیش از این گفته است که دولت بعدی باید "جوان و حزب الهی باشد". او چنین دولتی را "علاج مشکلات کشور" دانسته است.
+3
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  shirzan - برلین، آلمان

  اصل 113 :. پس از مقام رهبری، رئیس جمهور عالیترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست مجریه را جز در اموری که به رهبری مربوط میشود را برعهده دارد. ( همین اصل یعنی رئیس جمهور هیچکاره است و رهبر همه کاره) واقعا این همه هزینه و وقت تلف کردن برای چی؟ اصلا اینها رئیس جمهور که حالت مترسک داره را برای چی میخوان. لابد برای اینکه هر جا گند کاری میشه رهبر مصون باشه و تقصیر ها رو گردن رئیس جمهور لولو سر خرمن بندازند. چون رهبر فقط اختیارات داره اما مسئولیت نداره
  3
  26
  دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  نظر شما چیست؟