سقوط یک پهپاد اسرائیلی داخل خاک لبنان؛ حزب‌الله: ما آن را هدف قرار دادیم

 در این تصویر از دسامبر ۲۰۱۸ دو سرباز ارتش لبنان در نزدیکی نوار مرزی با اسرائیل دیده می‌شوند؛ اسرائیل و لبنان در عمل همچنان در وضعیت جنگی قرار دارندرادیو فردا :ارتش اسرائیل می‌گوید یکی از پهپادهایش، در جریان یک «فعالیت عملیاتی در مرز»، داخل خاک لبنان سقوط کرده‌است. گروه حزب‌الله می‌گوید این پهپاد را هدف قرار داده و سرنگون کرده‌است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از بیانیه‌ای از حزب‌الله لبنان می‌گویند این پهپاد اکنون در اختیار این گروه قرار دارد. رسانه‌های اسرائیلی از جمله جروزالم‌پست نیز می‌گویند بنا بر گزارش‌ها پهپاد در اختیار حزب‌الله قرار گرفته‌است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته در مورد درز اطلاعات احتمالی از پهپاد سقوط‌کرده داخل لبنان «خطری وجود ندارد»؛ با این حال هنوز جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

بنا بر گزارش‌ها این پهپاد در شهر عیتا الشعب، استان نبطیه، سقوط کرده‌است. شهر جنوبی عیتا الشعب در نزدیکی شهر شتولا، در شمال اسرائیل قرار دارد.

عیتا الشعب در سال ۲۰۰۶ مرکز نبردی بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان بود که یک ماه طول کشید. نبردهای شدید و بمباران‌های گسترده در نهایت در میانه ماه اوت به آتش‌بس انجامید. ارتش اسرائیل موفق به تصرف شهر نشد.

اسرائیل روز دوم مرداد تایید کرده بود که در پی «تهدید حزب‌الله»، تدابیر امنیتی در مرزهای شمالی خود در جوار لبنان را تقویت کرده و سطح هوشیاری را نسبت به رویدادهای احتمالی افزایش داده است.

در هفته‌های گذشته درگیری‌ها و تنش‌هایی نیز در این مرز رخ داده است. در هفتم مرداد ارتش اسرائیل اظهار کرده بود که یک گروه سه تا پنج نفره مسلح وابسته به حزب‌الله از نوار مرزی در کشتزارهای شبعا عبور کرده‌اند، اما پس از تبادل آتش به خاک لبنان عقب نشینی کرده و نیروهای اسرائیلی به منظور «دفاع از خود» خاک لبنان را توپ‌باران کردند.

حزب‌الله که در منطقه حضور نظامی دارد دخالت در این حادثه را تکذیب کرده بود. نخست وزیر لبنان نیز توپ‌باران را «تنش‌آفرینی نظامی و خطرناک» توصیف کرده بود.

حزب‌الله لبنان که از مهم‌ترین گروه‌های مورد حمایت تهران است، از سوی اسرائیل، ایالات متحده و شماری دیگر کشورها به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود. در خود لبنان این گروه در سازوکارهای سیاسی نیز حضور دارد و در پارلمان آن کشور صاحب نماینده است.
+20
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  حزب فقط حزب الله، رهبر فقط روح ‌الله.
  40
  4
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  چرا تروریستهای حزب الله از انفجار امروز انبار تسلیحاتی خود چیزی نمی گوید یا تظاهرات امروز مردم لبنان که یک صدا میگفتند « حزب الله عدوالله » « نصرالله عدوالله »
  4
  30
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حزب الله لبنان نیز همچون سپاه خودمان در شلیک به خودی‌ها تخصص دارد. لابد گمان کرده ا‌ند که پهباد خودیست.
  4
  25
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. روح الله شما که سال 68 بدرک رفت و گوربگور شد الان استخوانهاش هم پوسیده است پس رهبرت یک مرده است جناب مرده پرست
  1
  11
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. باقرزاده، عین الله!
  1
  12
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
  نظر شما چیست؟