حمله کیهان به نخست‌وزیر عراق به علت کمک خواستن از آمریکا

العربیه :روزنامه کیهان رسانه منتسب به رهبر ایران به مصطفی کاظمی نخست‌وزیر عراق به علت کمک خواستن از آمریکا برای مقابله با داعش حمله کرد.

حسین شریعتمداری سردبیر این روزنامه، شنبه 22 اوت 2020 با نوشتن یادداشتی ادعا کرد که داعش توسط آمریکا بنیان‌گذاری شده و بر همین اساس کمک خواستن از این کشور توسط نخست‌وزیر عراق، کاری بیهوده است.

او بدون اشاره به دخالت‌های ایران در عراق نوشت: «امور عراق به خود عراق مربوط است».

گفتنی است، نخست‌وزیر عراق، روز پنج‌شنبه در دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا طی سفری که به واشنگتن داشت، گفت: «آمریکا به عراق در مقابله با گروه‌ ترورستی داعش یاری رساند و ما در راستای ایجاد روابطی که به نفع مصالح دو کشور باشد، همکاری و تلاش می‌کنیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در این نشست خبری اظهار کرد که عراق دارای حاکمیت سیاسی است و از این رو مناسب نیست که آمریکایی‌ها برای مدت طولانی در این کشور حضور نظامی داشته باشند.

این در حالی است که پس از حمله داعش به عراق در تابستان سال 2014، ایران به این توجیه که مشغول کمک‌رسانی به دولت عراق ضد داعش است دخالت در امور این کشور را بیش از پیش افزایش داد که این موضوع با مخالفت‌های بسیاری همراه بوده است.

برخی تحلیلگران اعتقاد دارند که نخست‌وزیر عراق نیز از جمله کسانی است که مخالف دخالت ایران در عراق است.

پیش از این، پایگاه آمریکایی بلومبرگ در این باره نوشت: «انتقاد کاظمی از اقدامات آمریکا به اندازه همتایان پیشینش، تند و نیشدار نیست. او می‌گوید که اجازه نخواهد داد سرزمین عراق به عنوان پایگاهی برای تهاجم علیه کشور‌های همسایه و یا به میدان جنگی برای ستیز‌های منطقه‌ و بین‌المللی تبدیل شود».

بلومبرگ در ادامه افزود: «کاظمی در عین حال غیرمستقیم تاکید می‌کند که به ایران اجازه نخواهد داد روابطش با عراق را به شیوه‌ای مدیریت کند که در دوران ژنرال سلیمانی رایج بود».

این پایگاه آمریکایی در ادامه نوشت: «دلیل از دست رفتن نفوذ ایران در عراق، تنها یک عامل نیست. اعتراض‌های سراسری علیه فساد و نفوذ ایران و همچنین شکاف‌های داخلی ایران و ستیز‌های بین شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران به روی کار آمدن کاظمی کمک کرد. همزمان، مرگ سلیمانی هم یک عامل بود».
+4
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  پس از کی کمک بگیره خود بیشرف سپاه تبادل اطلاعاتی باامریکا داشت موقعی که به عراق حمله کرد در ضمن شما خودتون از گشنگی وحسد افتادید بجون هم ،حالا شما انتظار دارید از ایران کمک بگیرند؟چلمک فسیل وحلقه گم شده داروین.
  0
  2
  یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۲
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  من دوست ندارم برای کسی آرزوی مرگ بکنم ولی متاسفانه انسانهایی وجود دارن که مرده شون بیشتر از زنده اونها ارزش داره. مثلا برای بازیافت کردن و استفاده به عنوان کود. این شریعتی یکی از اونهاست. البته خوب تعداد بازیافتی ها در نظام نکبت و ذلت کم نیست.
  0
  0
  دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
  نظر شما چیست؟