حمله بسیج ورزشکاران به مایلی کهن در پی اظهار نظر درباره اسرائیل

 محمد مایلی کهنرادیو فردا :محمد مایلی کهن از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت نشناختن اسرائیل و سخن گفتن از رویای نابودی این کشور انتقاد کرد. این اظهار نظر خشم بسیج و عده‌ای از افراد موسوم به ارزشی را به دنبال داشته است.

آقای مایلی کهن سرمربی سابق تیم‌های ملی فوتسال و فوتبال ایران بوده، بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را در اختیار داشته و به عنوان سرمربی، تیم‌های متعددی از جمله فولاد خوزستان، ملوان بندرانزلی و سایپا را هدایت کرده است.

او در پایان یک شوی تبلیغاتی، در پاسخ به یک سوال خداداد عزیزی گفت: «ما نمی‌توانیم در دنیا تنها زندگی کنیم. نمی‌توانیم در دنیا تنها زندگی کنیم، باز تکرار می‌کنم. سازمان ملل را قبول داریم یا نداریم؟»

حضار پاسخ دادند بله.

سرمربی پیشین تیم ملی ادامه داد: «اگر قبولش داریم، پس اعضای سازمان ملل را هم باید قبول داشته باشیم. نمی‌توانیم بگوییم فلان کشور باید نابود شود. نه. وقتی سازمان ملل را قبول داریم نمی‌توانیم یک سری چیزهایش را بپذیریم و یک سری چیزهایش را نپذیریم.»

محمد مایلی کهن همچنین از لحن رسانه‌های ایران درباره آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در دنیا انتقاد کرد و گفت بسیار ناراحت می‌شوم. چرا باید چنین باشد؟

خداداد عزیزی بدون رد یا تایید صحبت‌های مایلی کهن، از او تشکر و خداحافظی کرد. آقای مایلی کهن از چهره‌های نسل اول انقلاب اسلامی است، اما این اظهاراتش با واکنش گسترده چهره‌های موسوم به ارزشی و حزب‌اللهی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

آنها او را بی‌شرافت، احمق، خودفروخته، صهیونیست و سگ اسرائیلی نامیده و نوشته‌اند: منتظر انتشار "ویدئوی غلط کردم" از مایلی کهن هستیم.

سازمان بسیج ورزشکاران نیز در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه صادر کرد نوشت: «از اظهارات مایلی کهن بوی مطرح شدن استشمام می‌شود و این مهره سوخته برای درآمدن از انزوا و غلبه بر سرخوردگی ناشی از فراموشی، جلب توجه را گدایی می‌کند.»

بسیج به موضوع جنگ هشت ساله، تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات اشاره کرده و ادامه می‌دهد که انعکاس سخنان مایلی کهن، باعث «به درد آمدن دل خانواده‌های فلسطینی» شده است.

این نخستین بار نیست که مایلی کهن درباره اسرائیل دیدگاهی مغایر با «خط قرمز» نظام جمهوری اسلامی به زبان می‌آورد.

وقتی مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران به خاطر بازی مقابل مکابیِ تل‌آویو از حضور در تیم ملی محروم شد و شرط انتشار توبه‌نامه را قبول نکرد، مایلی کهن به حمایت از او پرداخت.

سازمان بسیج ورزشکاران که پیشتر هم بیانیه تندی را علیه اظهارات رسول خادم درباره مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی منتشر کرده خطاب به مایلی کهن نوشت: «شرم بر این‌ تفکر که اشک پدران و مادران کودکان شهید یمنی، فلسطینی، افغانی، لبنانی و سوری را نبیند.»

این سازمان در ادامه خواستار عذرخواهی مایلی کهن شده است، چهره‌ای همیشه منتقد و جنجالی در فوتبال ایران که پیشتر در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی خبرساز شده بود.

او پس از تظاهرات سراسری آبان ۹۸ و سرکوب معترضان نوشت: «یک روز می‌گوییم خس و خاشاک، یک روز می‌گوییم اغتشاشگران عددی نیستند. آیا این افراد هموطن ما نیستند؟ در ناآرامی‌ها جان هر کس به خطر افتاد یا از دست رفت هموطن ماست.»
+2
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  مایلی کهن همیشه بخاطر ژست بسیجی و مدافع حکومت مورد انتقاد مردم بود و در بین حاکمان بسیجی و رانتخوار جا و مقام داشت و حتی در زمان احمدی نژاد خیلی تقلا کرد که به پست و منصبی برسه ولی نشد. الان به نظرم مایلی کهن فقط سعی کرده مثل مردم عادی فکر کنه. جرم مایلی کهن الان اینه که حرف نود و نه درصد مردم رو زده و شک نکنید خیلی زود مجبورش میکنند بیاد عذرخواهی و اظهار ندامت کنه مثل رئیس سازمان مستکبران و غاصبان که حقیقتهای بیزینس خودش رو گفت و دیدیم چطور به غلط کردن افتاد . غارت اموال مردم و بذل و بخشش آنها به خودی ها و گردن کلفتهای وابسته به رهبر جزئی از مطالبی هستش که کسی نباید بدونه و بفهمه و حالا هم مایلی کهن رو سیبل کردند ولی حقیقت همینی هستش که مایلی گفته و بسیجی ها سعی میکنند بگند وارد سیاست نشو ولی یکی نیست به اینا بگه چطور شما وقتی کشتی یا سایر ورزشها رو وارد سیاست کردید و عمر و زحمت خیلی ها رو به باد دادید اون موقع کسی حق نداشت بگه سیاسیون نظامی و اطلاعاتی ورزش رو وارد جنگ و سیاست خودشون نکنند ولی حالا یه ورزشکار آمده مطلبی که همه مردم میگند رو تکرار کرده متهم به سیاسی کاری میشه؟
  1
  9
  شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۴
  نظر شما چیست؟