ظریف: آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد

دویچه وله :جواد ظریف در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت اعلام کرد آمریکا هیچ حقی برای استفاده از سازوکارهای مندرج در برجام برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را ندارد. آمریکا به زودی درخواست بازگشت تحریم‌ها را به شورای امنیت ارائه می‌کند.

نامه جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز  پنجشنبه ۳۰ مرداد (۲۰ اوت) به رییس اندونزیایی شورای امنیت سازمان ملل تسلیم کرد.

به گزارش ایرنا، ظریف در این نامه تاکید کرده "جمهوری اسلامی ایران بر اساس دلایل روشن بر این عقیده است که ایالات متحده از هیچ حقی برای اعمال دوباره بندهای قطعنامه‌های لغو شده برخوردار نیست"

به گفته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، توضیحات ایالات متحده برای محق کردن خود در احیای قطعنامه‌های لغو شده پیشین فاقد هرگونه اعتبار یا مشروعیت بود و ضروری است که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد رد شود.

ساعاتی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد در سازمان ملل "مکانیسم ماشه" را جهت بازگرداندن تمامی تحریم‌ها در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران فعال کند. او گفت از مایک پمپئو وزیر خارجه خود خواسته است که روز پنجشنبه ۳۰ مرداد (۲۰ اوت) تقاضای آمریکا در این راستا را در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند.

جواد ظریف در ادامه نامه خود به رئیس شورای امنیت می‌گوید دولت آمریکا در تاریخ ۱۱ می ۲۰۱۸، در نامه‌ای رسمی، رسما به تمام مشارکت‌کنندگان در برحام اطلاع داد که ایالات متحده دیگر در نشست‌ها و فعالیت‌های مرتبط با برجام مشارکت نخواهد کرد.

به گفته ظریف، در نامه دولت آمریکا تأکید شده بود: «در تاریخ ۸ می ۲۰۱۸، رئیس‌جمهور ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده به مشارکت خود در برنامه جامعه اقدام مشترک پایان می‌دهد. این تمام فعالیت‌ها را شامل می‌شود... بلافاصله اجرایی است و ایالات متحده دیگر در فعالیت‌های مرتبط با برجام مشارکت نخواهد کرد.»

وزیر امور خارجه ایران می‌افزاید: «دولت آمریکا نه تنها از اجرای تعهدات خود سر باز زده بلکه در مسیر اجرایی برجام از سوی دیگر کشورها نیز اخلال ایجاد کرده است به عنوان نمونه دولت آمریکا زمان روی کار آمدن ترامپ بیش از ۱۴۵ بار علیه ایران تحریم اعمال کرده و درخواست‌های مکرر دبیرکل سازمان ملل متحد برای رفع این تحریم‌ها نیز نادیده گرفته شده است.»

پمپئو بعداز ظهر پنجشنبه با آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان دیدار می‌کند تا درخواست رسمی دولت آمریکا برای بازگراندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به وی ارائه دهد. آمریکا می‌گوید ایران تعهدات هسته‌ای خود در برابر جامعه جهانی را نقض کرده، بنابراین تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور بار دیگر باید به اجرا درآیند.
+18
رأی دهید
-73

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  برو بدبخت کلی حقه بازی کردید کلی به روی طرفهای مذاکره کننده ات لبخند زدید و کلی در مجلس و دیگر نهادهای نظام چرند و برند گفتید ولی همه بی هوده بودن . در این 7 سال بجای اینکه وزیر خارجه باشی , کشک بساب میبودی محترم تر بودی !
  0
  26
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ولی من حق دارم که هزار و پانصد نفر را در ظرف یک هفته به مسلسل ببندم که آقا زاده‌ها به دزدی و اختلاسشان برسند.
  0
  26
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  از واژه ماشه صحبتی نکنید چون مردم ایران مثل مردم عراق در برابر ظلم می ایستند واز خاک خود دفاع میکنند .
  2
  2
  جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۲
  نظر شما چیست؟