نامه سردبیر عصر ایران به حسن روحانی: خدا را شکر که حقوقدان هستید نه سرهنگ!

عصر ایران :در پی انتشار نامه سردبیر عصر ایران به رئیس جمهور در اوایل فروردین امسال، اخیراً ریاست جمهوری از جعفر محمدی به اتهام نشر اکاذیب و توهین شکایت کرده است. آنچه در پی می آید، نامه جدید سردبیر عصر ایران به حسن روحانی است:

جناب آقای حسن روحانی
رئیس جمهور محترم

سلام

اوایل امسال که کرونا مردم ایران را غافلگیر کرده بود و همه، دعوت به ماندن در خانه می کردند، نامه ای به شما نوشتم و منتشر کردم.

در آن نامه از شما به خاطر دستورتان برای بازگشایی ادارات در روزهای نخست سال انتقاد کردم.
متن آن نامه را زیر همین نامه باز نشر می کنم تا مردم خود قضاوت کنند.

اکنون خبر رسیده که ریاست جمهوری از من به خاطر نوشتن نامه به رئیس جمهور ، شکایت کرده و مرا متهم به اشاعه اکاذیب و توهین کرده است!

از لطف تان ممنونم؛ واقعاً ممنونم: در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر که عصر ایران از شما حمایت کرده بود، امر بر برخی مشتبه شده بود که ما و دولت، سر و سری با هم داریم و مانند بسیاری دیگر، در دیگ انتخابات برای خودمان پست و رانت پخته ایم. حال آن که من و سایر همکارانم در تحریریه عصر ایران، قبل از رئیس جمهور شدن شما، روزنامه نگار بودیم، اکنون هم روزنامه نگار هستیم و در آینده هم روزنامه نگار خواهیم بود و اساساً شرط عضویت در تحریریه عصر ایران این است که فرد، پست و مقام دولتی نداشته باشد.

جناب آقای رئیس جمهور!

ما را متهم کرده اید به اشاعه اکاذیب! کدام کذب؟ در آن نامه نوشته بودم که شما برای این که کرونا نگیرید، جلسات تان را به "حافظیه" منتقل کرده اید که سالن بزرگ تری دارد و امکان رعایت فاصله وجود دارد.
نوشتم که در جلسات، نزدیک ترین فرد به شما، با شما دو متر فاصله دارد، نوشتم که شما برخی جلسات تان را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می کنید و ... . کدام شان دروغ است آقای رئیس "دولت راستگویان"؟

نوشتم که مگر جان شما از جان کارمندان تان عزیر تر است؟ و شما رفته اید به اتهام توهین شکایت کرده اید! راستی جان تان از جان بقیه عزیز تر است؟

جناب آقای روحانی!

خوشحالم که حقوقدان هستید و نه سرهنگ! و الا معلوم نبود که به جای شکایتی چنین واهی چه بر سرمان می آوردید. اما یادتان باشد که این رسم ریاست بر جمهور نیست که حتی تحمل یک نامه را هم نداشته باشید، آن هم نامه کسی که ریاست جمهوری تان را مدیون او و امثال او هستید که دو بار تمام قد، پای شما ایستادند و مردم را تشویق کردند که به شما رأی بدهند و در تمام این هفت سال، به خاطر سوء مدیریت های شما، فحش شنیدند.
البته منتی از این بابت بر شما نداریم که اگر حمایت کردیم نه به خاطر شما که برای ایران مان بود؛ آن روزها، ما بین شما و رقبای تان، شما را برای ایران بهترین گزینه "موجود" (و نه ممکن) تشخیص دادیم و پشیمان هم نیستیم چون کار برای وطن پشیمانی ندارد ولو آن که رئیس جمهوری که برنده می شود، آنی نباشد که فکرش را می کردیم.

خودتان هم می دانید که بعد از آن نه مراجعه ای برای پست و مقام داشتیم و نه رانتی گرفتیم. همچنان در تحریریه نشستیم و بعد از استقرار شما در دولت، نقدتان کردیم چرا که شأن رسانه را نقد قدرت می دانیم. حالا هم که داریم هزینه اش را می پردازیم و چند روز دیگر باید برای بازپرسی به دادسرا بروم که می روم و با سربلندی از خودم دفاع می کنم علی برکة الله.

آقای رئیس جمهور!

این چند سطر را ننوشتم که معاونت حقوقی تان بیاید رضایت بدهد. اتفاقاً در این چند روز، برخی دوستان خیرخواه تماس گرفتند برای وساطت و رضایت. از همه شان تشکر کردم و گفتم که اگر من واقعاً جرمی مرتکب شده ام در برابر رأی دادگاه تسلیم خواهم بود ولی اگر جرمی مرتکب نشده ام، نیازی به وساطت نیست و این ریاست جمهوری است که باید رأساً برای جبران شکایت واهی اش، آن را مسترد کند. (البته شایدبرای این نامه هم بروند شکایت کنند!)

من برای دادگاه آماده ام ولی یادتان باشد که سال آینده، این موقع، شما "رئیس جمهور سابق" هستید و من همچنان "روزنامه نگار" هستم بدون قید سابق؛ البته اگر زنده بمانیم که این روزها، مرگ از هر چیزی به هر کسی نزدیک تر است.
و نهایتاً قضاوت بین «رئیس جمهوری که روزگاری از بستن دهان منتقدان به خدا پناه می برد و امروز به خاطر یک نامه شکایت کرده» و من و امثال من با خدا و تاریخ و آیندگان.

ایام به کام آقای رئیس جمهور
جعفر محمدی
سردبیر عصر ایران
29 مرداد 1399
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  اقای سر دبیر::شما بعنوان یک فرد روشن فکر و تا حدودی سیاست مدار(بعلت شغل روزنامه نگاری)چرا باید از روحانی حمایت میکردید؟!؟فردی که از اول انقلاب در رژیم اسلامی در درجات بالا مسؤول بوده و در تمام وقایع قتل و غارت مملکت ایران سهیم بوده چه انتظاری داشتید؟!؟شما هم بنوعی مسئول خرابی ایران هستید،آنها بعلت تنگتر کردن حلقه خودی ها شما را کنار میگذارند،شما هم باید در اینده محاکمه شوید.
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۹
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  حقوق دان؟؟؟ این آخوندها تو حوزه ( با غلط املایی) درس حوزوی میخونن. کدومشون رفتن دانشگاه و درسی رو علمی یاد گرفتن؟ باور کنید اگر به اینها یه جیگرکی بدین ، نتونن به سود دهی برسونن. تنها کارهایی که بلدن حقه بازی و کلاه برداری و بی‌ناموسیه.
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۴
  نظر شما چیست؟