وزیر اطلاعات: به متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای خسارت دادیم

 محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران
رادیو فردا :وزیر اطلاعات ایران گفته است پس از اینکه وزارت اطلاعات متوجه شد متهمان ترور پرونده دانشمندان هسته‌ای به «اشتباه دستگیر شده‌اند»، به این افراد خسارت پرداخت کرد و از آنها عذرخواهی شده است.

محمود علوی که شامگاه چهارشنبه ۲۹ مرداد در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، بدون اشاره به پرداخت میزان خسارت و تعداد افراد بازداشت شده، گفت: «بخشی از همکاران ما»‌ به این نتیجه رسیدند که افراد بازداشت‌شده «تروریست نیستند».

اشاره آقای علوی به پرونده مشهور به «ترور دانشمندان هسته‌ای» است که از مرداد ماه امسال و پس از پخش اظهارات مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان این پرونده دوباره در کانون توجه قرار گرفت.

حدفاصل سال‌های ۸۸ تا ۹۰، چهار تن از افرادی که عموماً در رشته فیزیک به کار و تحصیل اشتغال داشتند و برخی از آنها با برنامه‌ هسته‌ای ایران در ارتباط مستقیم بودند در تهران ترور شدند.

در آن زمانی برخی به اتهام دخالت در این ترورها بازداشت شدند که مازیار ابراهیمی یکی از این افراد بود. به گفته آقای ابراهیمی او پس از بازداشت، تحت فشار و شکنجه وادار به اعتراف اجباری مبنی بر مشارکت در این ترورها شده بود. مازیار ابراهیمی دو سال پس از پخش اعترافاتش از زندان آزاد شد و به آلمان رفت.

وزیر اطلاعات ایران گفته است عملکرد این وزارتخانه در این پرونده «کاری بی‌سابقه» است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تا پیش از خروج مازیار ابراهیمی از کشور، اطلاعٰ‌رسانی خاصی در این پرونده انجام نشده بود.

محمود صادقی، نماینده مجلس دهم پیش از این خبر داده بود که در این پرونده ۵۳ نفر بازداشت شدند و پس از «احراز بی‌گناهی» آنها، ۴ میلیارد تومان بابت جبران خسارت به این افراد پرداخت شده است.
+4
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شما را چه به مملکتداری ،مملکت افتاده دست شاگردان حوضه علمیه که کارش گاو پروری که اگه این نبود واین گاوها در حوضه کاری خودشان فعالیت میکردن این همه نفرین پشت سرشان نبود و اینجوری آبروی مردم را نمی بردند ومملکت را ویران نمی کردند، بعد خسارت شما باید استعفاء بدید از شغلی که اصلاً برازنده یک مثلاً روحانی نیست.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  نظر شما چیست؟