چه زمانی باید به فکر تزریق واکسن آنفلوآنزا باشیم؟

دویچه وله :تا قبل از اپیدمی کرونا، علائمی از جمله تب، عطسه و سرفه به عنوان نشانه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا تصور می‌شد. اما اکنون این علائم به نگرانی‌ها در مورد ابتلا به عفونت جدید دامن می‌زنند.

به گزارش نشریه بریتانیایی تودی، در حالی که هنوز راهنمایی رسمی درباره واکسن آنفلوآنزای سال ۲۱-۲۰۲۰ صادر نشده است، دکتر جاستین لوسلر، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز در بالتیمور می‌گوید: «ماه‌های سپتامبر و اکتبر به طور کلی بهترین ماه‌ها برای دریافت این واکسن هستند.»

او توصیه کرده که این واکسن را به محض دسترسی در کشور خود تهیه کنید زیرا ما نمی‌دانیم چه زمانی موج بیماری آنفلوآنزا فرا خواهد رسید. به علاوه، بدن تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا بتواند آنتی‌بادی‌های کافی را برای از بین بردن آنفلوانزا تولید کند. به همین دلیل دریافت هر چه سریع‌تر واکسن بسیار مهم است.

به طور معمول آنفلوآنزا در پاییز افزایش می‌یابد و تا پایان آوریل و گاهی اوقات تا ماه مه ادامه می‌یابد. ویروس‌های آنفلوآنزا به طور مداوم سال به سال تغییر می‌کنند و دریافت واکسن بهترین خط دفاعی در برابر بیماری است.

بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، تمام افراد شش ماهه به بالا، باید این واکسن را دریافت کنند. مگر این که با وجود یک وضعیت پزشکی خاص، پزشک آنها را از انجام این کار برحذر دارد (به عنوان مثال، کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند).

دریافت واکسن به ویژه برای افرادی که در معرض خطر عوارض آنفلوانزا هستند، از جمله کودکان در سن ۶ ماه تا چهار سالگی، زنان باردار، افراد بالای ۵۰ سال، افراد دارای نقص سیستم ایمنی مانند مبتلایان به ایدز و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری‌های ریوی، بسیار مهم است.

آنفلوآنزا و کووید ۱۹ دارای برخی علائم مشترک از جمله تب، لرز، سرفه، گلودرد، درد عضلات یا بدن درد، سردرد و خستگی هستند. از بین رفتن طعم و بو که می‌تواند با کووید ۱۹ رخ دهد، در مبتلایان به آنفلوآنزا بروز نمی‌کند.

گفتنی است دریافت واکسن آنفلوآنزا، خطر مراجعه به مراکز درمانی را تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟