بولتون: اشتباه ترامپ عدم اتخاذ سیاست تغییر رژیم در ایران بود

بی بی سی :جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید عدم اتخاذ سیاست تغییر رژیم در ایران را اشتباه دونالد ترامپ خواند.

جان بولتون که با بی بی سی فارسی صحبت می کرد، حکومت ایران را آسیب پذیر دانست و راه تغییر آن را از طریق مردم این کشور دانست.

آقای بولتون در مصاحبه با رعنا رحیم پور در برنامه ۶۰ دقیقه تلویزیون بی بی سی فارسی گفت: "رژیم ایران آسیب پذیر است ولی تراژدی بزرگ این است که آمریکا و دیگر کشورها نتوانستند به مردم ایران کمک کنند که رژیم ساقط شود."

آقای بولتون با تاکید بر لزوم تغییر حکومت در ایران گفت این حکومت از کمترین میزان حمایت در ۴۱ سال گذشته برخوردار است.

به گفته او برای برکناری حکومت ایران نیازی به قدرت نظامی آمریکا نیست و مردم باید قیام کنند.

آقای بولتون همچنین گفت تا زمانی که این حکومت در ایران روی کار باشد، منطقه روی آرامش را نخواهد دید.

جان بولتون که در زمان خروج آمریکا از برجام مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، خروج از توافق هسته ای با ایران را سیاست درستی عنوان کرد.

به گفته آقای بولتون، سیاست خروج از برجام شکست نخورد ولی ناکافی بود.
جان بولتون پس از ترک کاخ سفید از سیاست های ترامپ انتقاد کرده استآقای بولتون که در روزهای گذشته با انتشار مقاله ای در روزنامه وال استریت ژورنال از قصد دولت آمریکا برای کاربرد مکانیسم ماشه برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران انتقاد کرده است، لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در زمان معین را از ایرادهای برجام دانست.

به گفته او آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تنها اعضای برجام می توانند از ابزار حل اختلاف در نظر گرفته شده در این توافق بهره ببرند و از سوی دیگر این کار تضعیف قدرت حق وتو و اشتباه است.

آقای بولتون در پاسخ به سوالی درباره تبعات خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگشت تحریم های اقتصادی علیه ایران بر زندگی مردم گفت: "مشکلات اقتصادی ناشی از حاکمیت ۴۰ ساله ملاهاست."

آقای بولتون که به تازگی با انتشار کتاب خاطراتش از دوران حضور در دولت دونالد ترامپ، انتقادهایی را علیه او مطرح کرده است، سیاست خارجی رییس جمهوری آمریکا را فاقد یک ساختار تحلیلی و در جهت تاثیرگذاری داخلی عنوان کرد.

آقای بولتون در پاسخ به وعده آقای ترامپ برای توافق با ایران پس از پیروزی در انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: "او این مساله را درک نمی کند. متاسفانه این عدم درک در رابطه با برنامه هسته ای کره شمالی هم وجود داشت."

جان بولتون که از آوریل ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ به عنوان سومین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در کاخ سفید حضور داشت، یکی از جنجالی ترین چهره های سیاست خارجی آمریکاست.

آقای بولتون که در دولت جورج بوش، مدتی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود، به ضدیت با جمهوری اسلامی ایران مشهور است و حکومت این کشور را خطری برای جهان می‌بیند.

جان بولتون از مشوقان دونالد ترامپ برای خروج از برجام بود و خروج آمریکا از این توافق در ابتدای حضور او در کاخ سفید صورت گرفت.

با این حال، آقای ترامپ پس از خروج از دولت ترامپ، از سیاست های او در قبال ایران از جمله عدم اقدام نظامی علیه این کشور پس از انهدام یک پهپاد آمریکایی بر فراز خلیج فارس انتقاد کرده است.

آقای ترامپ در مقابل، جان بولتون را جنگ طلبی احمق خطاب کرده است.
+44
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  هر ریاست جمهوری در امریکا سر کار می اید اول خواهان بر کناری نظام اخوندی در ایران است ولی مدتیکه از ریاسات جمهوریش میگذرد و دست هیاتهای مخفی مذاکره کننده رژیم اخوندی ایران به ریس جمهور امریکا میرسد او را فریب میدهند و از برکناری رژیم ایران صرف نظر خواهد کرد.
  5
  15
  ‌سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  ببینین هموطنای من نه ترامپ نه مرکل و نه هیچ سیاستمدار دیگه ایی دنبال رژیم چنجج نیست. فکر کنین برا چی امریکا باید مثلا چند صد میلیادر دلار خرج کنه برا رژیم رو تغییر بده؟. تا خودمون دست به این کار نزنیم هیچ کشوری نمیاد برامون حکومت تغییر بده. حلا میخواد ۱۰ سال دیگه باشه یا ۱۰۰ سال دیگه.
  4
  14
  ‌سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  این بیشرف سالهاست که از مریم لچک حقوق میگیره که این اباطیل رو سر هم کنه! هم این و هم اون یکی چلمقوذ، رودی جولیانی! فقط گذشته ش رو گوگل کنید! چوب دو سر «طلا» که میگن اینه! از آخوندها .... و بیشرف تر مریم لچک هست و از مریم لچک خود فروش تر این دو تا هستن!.
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
  نظر شما چیست؟