ظریف: مخالفت بولتون با استفاده از مکانیسم ماشه نشان‌دهنده «ثبات رای» اوست

 محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایرانرادیو فردا :وزیر خارجه ایران با اشاره به مقاله تازه جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، بر مخالفت ایران با استفاده ایالات متحده از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل تاکید کرد.

محمدجواد ظریف در توئیتی که شامگاه یک‌شنبه ۲۶ مرداد منتشر کرد، نوشت بولتون بر خلاف دولت ترامپ «ثبات رای» دارد و «همان نکته‌ای» را درباره مکانیسم ماشه گفت که اردیهبشت ۹۷ تکرار کرده بود. وزیر خارجه ایران روز گذشته نیز استفاده آمریکا از این مکانیسم را «غیرقانونی» و «بی‌اساس» خوانده بود.

جان بولتون که از موافقان خروج آمریکا از برجام بود، در یادداشتی که روز ۲۶ مرداد در روزنامه ‌وال‌استریت جورنال منتشر شد، نوشت استفاده از مکانیسم ماشه «ارزش ریسک» ندارد.

آقای بولتون می‌گوید اقدام آمریکا می‌تواند منجر به تضعیف حق وتوی این کشور در سازمان ملل شود که در خدمت منافع ایالات متحده است.

به نوشته وزیر خارجه ایران، این یادداشت شبیه نظر جان بولتون در اردیبهشت سال ۹۷ است که گفته بود آمریکا چون عضو برجام نیست، نمی‌تواند از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده کند.

در یادداشت تازه جان بولتون البته اشاره‌ای نشده که آمریکا نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند، بلکه استفاده از آن را واجد ریسک دانسته است
+1
رأی دهید
-16

نظر شما چیست؟