فلج کرونایی به ایران رسید

العربیه :یک متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، التهاب و آسیب حاد عروق نخاع و سندروم «گیلن باره» را به عنوان علائم نادر، اما خطرناک ویروس کرونا معرفی کرد و گفت، این ویروس در بعضی افراد باعث فلج نیز می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، فرزاد اشرفی گفت: «بیماری کرونا علاوه بر عوارض سیستم اعصاب مرکزی به صورت سردرد، اختلال بویایی و چشایی، سکته مغزی، سرگیجه و تشنج می‌تواند باعث آسیب نخاع و در نتیجه فلج موقت یا دایم و حتی پیشرونده اندام‌ها شود.»

وی، اختلال حسی، مشکلات ادراری، جنسی، زخم‌بستر و در موارد شدید پیشرفت ضایعه به سگمان‌های فوقانی نخاع را از دیگر علائم این بیماری عنوان کرد.

اشرافی افزود: «در بیمارستان شهدا دو بیمار آسیب نخاع به دنبال کووید19 بستری شدند که علایم بیماری یک مورد به رغم مصرف دارو‌های مختلف بازگشت نداشت. البته امید است با درمان‌های توانبخشی و مکمل تا حدودی بهبودی حاصل شود. وی با بیان اینکه دو مورد بیمار دچار گیلن باره نیز به دنبال کووید19 در بیمارستان شهدا بستری شدند، توضیح داد: «درگیری اعصاب محیطی از اندام تحتانی و پیشرفت به سمت دست‌ها و در مورد شدید درگیری عضلات تنفسی از علایم بیماری گیلن باره است.»

او افزود: «علت واکنش خود ایمنی بدنبال ویروس کرونا و آسیب به اعصاب محیطی است که متاسفانه در یک مورد با پیشرفت سریع درگیری عضلات تنفسی و آسیب به سیستم اتونوم باعث ایست قلبی و فوت بیمار شد.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟