وزیر بهداشت و سازمان تبلیغات اسلامی: در محرم، مردم خودشان رعایت کنند

وزیر بهداشت ایران در نامه‌‌ای خطاب به مردم، اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را «طوفانی غم‌انگیز» خواند و از آنان خواست با رعایت شیوه‌نامه‌‌ها در عزاداری محرم، «الگویی بی‌بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به‌پا» کنند.

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مسئولیت رعایت پروتکل‌ها در عزاداری‌ها را برعهده مردم عنوان کرد و گفت در نظارت بر اجرای آنها «بهترین ناظر حتماً خود مردم» هستند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، در این نامه که روز شنبه، ۲۵ مرداد، در خبرگزاری‌ها منتشر شده، از مردم «تمنای عاجزانه» کرده است که نگذارند «هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند».

آقای نمکی بدون اشاره به ضمانت‌های اجرایی پروتکل‌های ویژه محرم و نقشی که نهادهای دولتی و حکومتی باید بر عهده بگیرند، درخواست خود از مردم را «تقاضایی عاجزانه از مردم» خوانده است تا «باز هم حماسه‌ای بی‌نظیر بیافرینند».

در پروتکل‌ اعلام‌شده توسط ستاد ملی کرونا برای عزاداری‌های محرم که از پنج روز دیگر شروع می‌شود، جز ممنوعیت راه افتادن دسته‌جات عزاداری در خیابان‌ها، اکثر موارد مقرراتی است که خود هیئت‌ها و مردم موظف به انجام آن هستند.

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نیز در گفت‌وگو شب گذشته در پاسخ به هرگونه سؤال درباره مسئولیت این سازمان در نظارت بر اجرای پروتکل‌ها صرفاً بر نقش مردم در این باره تأکید کرد و گفت: «مردم فرهیخته هستند و به نظر می‌رسد که روی فرهیختگی عزاداران سیدالشهدا می‌توان حساب باز کرد.»

آقای قمی همچنین در واکنش به این سؤال که «در مسیری که قرار است روشن باشد که مردم حرکت کنند، نیاز به نور هست یا نه؟» گفت: «نور هم مردم هستند.»

تقاضای وزیر بهداشت از مردم و موضع سازمان تبلیغات اسلامی در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای تهران، شلعه‌ور شدن بیماری کرونا در ماه‌های اخیر را نتیجه «خطای راهبردی» در مواجهه با شیوع این بیماری عنوان کرد و در توضیح گفت خطا این بود که «این عامل را فقط به حساب مردم گذاشتیم که واقعیت این گونه نبود».

اشاره آقای زالی به برخی سهل‌گیری‌ها و رفع محدودیت‌ها پس از نخستین اوج‌گیری بیماری کرونا در ایران بود.

در ماه‌های گذشته نیز بیشترین توصیه‌های مقامات معطوف به رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و مقررات بهداشتی توسط خود مردم بوده است.
+0
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟