آتش‌ زدن دومین مسجد در یک هفته اخیر در فرانسه

العربیه :نیروهای آتش‌نشانی شهر «لیون» فرانسه روز گذشته آتش‌سوزی را در مسجد «السلام» این شهر مهار کردند.

خبرگزاری «ارم نیوز» روز جمعه 14 اوت 2020 در گزارشی عنوان کرد این دومین حادثه آتش سوزی در مساجد مسلمانان فرانسه در طول یک هفته اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز یک مسجد در شهر «براون» این کشور توسط افراد ناشناس آتش زده شده بود.

دادستانی شهر لیون در هر دو حادثه فرضیه اقدام جنایت کارانه را محتمل دانسته و اعلام کرده است که پس از آتش سوزی، در داخل مسجد السلام سنگ پیدا شده و شیشه‌های مسجد شکسته است و علاوه بر این آتش‌سوزی از دو نقطه مختلف مسجد براون رخ داده بود.

براساس این گزارش، تحقیقات درباره هر دو حادثه که نگرانی مسلمانان این کشور را به همراه داشته، آغاز شده است؛ مسلمانان از مقامات فرانسه خواسته‌اند از مساجد این کشور محافظت کنند.

«نادر انجویک» یکی از مسئولان این مسجد به سایت «لوپاریزیان» گفت که یکی از همسایگان مسجد با آتش نشانی تماس گرفته است.

شهردار لیون نیز در این باره گفت: ما به شدت این اقدام را و تعرض به هر مکان عبادی را محکوم می کنیم.
آتش سوزی باعث سیاه شدن دیوار های مسجد و از بین رفتن فرش های آن شده است. نادر می گوید: برای خرید فرش‌های مسجد هزینه زیادی کرده بودیم.

او افزود: پیش از این چنین مشکلاتی را اینجا نداشتیم؛ این مسجدی است برای زنان، مردان و جوانان. مسجد براون هم هفته گذشته تخریب شد آیا هفته آینده نوبت مسجد دیگری است؟

«کمال قبطان» مسئول اصلی مسجد نیز در این باره گفت: پس از این دو اقدام جنایتکارانه، اقلیت مسلمان فرانسه احساس نگرانی می کنند و می پرسند چرا عده ای شبانه یک مسجد را آتش می زنند. آیا این فقط یک جنایت است یا اینکه اهداف سیاسی دارد؟

او ادامه داد اقلیت مسلمان فرانسه اکنون تقریبا خود را منزوی می بیند. نوعی سکوت و نگرانی در بین اقلیت مسلمانان وجود دارد. باید بیدار باشیم. ما خواهان محافظت از مساجد هستیم.

«ژرارد دارمانان» وزیر کشور فرانسه هم شامگاه پنج شنبه در توییتر این اقدام را محکوم کرد و نوشت: هر اقدامی علیه اسلام، یهودی و مسیحی محکوم است.

اقلیت مسلمان فرانسه امروز (جمعه) در محکومیت این اقدام مقابل مسجد السلام در شهر لیون تجمع کردند
+68
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  قبلا فرانسه اکثریت می رفتن کلیسا، کشور بطور کل کاتولیک بود.اما الان هیچکس نمیره، اکثرا آتیست شدن.کلیساها خلوت، اینها مجبور شدن حتی آتئیست ها رو برای سیاهی لشکر ببرن کلیسا. اما مساجد رو مسلمانان پر کردن. می ترسن واز رقابت کاتولیک در برابر اسلام در فرانسه
  24
  10
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  دستشون درد نکنه. این مراکز ترویج عقب موندگی و جهالت نباید هیچ جایی در اروپا داشته باشند.هر کی میخواد بره افغانستان و پاکستان و کشورهای زیبا و متمدن عربی و شمال افریقا،از اسلام بهره مند بشه.
  3
  31
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  از مسجد بدتر اون رییس جمهور دوزاری پیرزن بازتون هست. خاک بر سر مردم احمق فرانسه با این انتخابشون.
  22
  5
  شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  عاقبت در بعضی از کشورهای اروپای مسلمانان با غیره مسلمانان به جان هم می افتن!
  2
  14
  شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  Nakamichi - لندن، انگلستان. شما از کی جای اروپایی ها تصمیم می گیری؟ بر طبق قانون حقوق بشر هر انسان آزاد است در هر جایی زندگی کند و اعتقادات خودش را داشته باشد. در ضمن در کشورهای اروپا اسلام بیشتر از خاورمیانه نمود پیدا کرده است. چون آنجا اسلامی است که مسلمان ندارد.
  5
  1
  یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ببینم مستر اسلامی/ بردن کودک ۷ ساله به بستر پیرکفتار ۵۳ ساله هیچ اشکالی ندارد ولی ازدواج مکرون با زنی که از جوانی عاشقش بود با فقط/۱۵ / سال تفاوت سن می شود پیرزن باز/ حال اگر پاسخ چرندی را که نوشتی ببینی بلافاصله ورد. تورک تورک و ضد بقیه ی لهجه های ایران. خودتی
  3
  3
  یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. بله اعتقاد ازاد ولی نه برای دین تو حاوی بچه بازی کشتن کافر با شکنجه و غزوات حمله به کشورها برای چاپیدن ثروت انها همان کاری که ۱۴۰۰ سال پیش اجداد عرعرت با ایران ما نه تو. کردند و نوادگانش حاکم بر ایران از ۱۳۵۷. خودتی.
  3
  3
  یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. بعضی بیماران روانی رو با دارو خوب میکنن. بعضی رو شوک مغزی میدن و بعضی رو نمیتونن کاری کنن و در امین آباد بستری میشن. میدونم بچه شهرستانی اونم از نوع دورغوز آباد و پرتش و امین آباد رو نمیشناسی. اما خوبیش اینه در امین آباد بستری بشی میتونی بگی حوالی تهران زندگی میکنی. اون پیرزن بی شرم که مخ توله کلاسش رو در 13 سالگی زده از شوهر مشنگ پیرزن بازش 32سال بزرگتره. اون ممد پیامبر شما شهرستانیها هم با 9ساله عشق بازی کرده و به هرحال فامیل شماست.
  0
  3
  یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  Parinaz Iran - پراگ، چک. ادبیات شما بسیار سخیف زشت است شما جز فحاشی چیز دیگری بلد نیستید. شما انقدر تند رو هستید که با تندروهای حزب الهی فرقی ندارید همان روش و منطق ولی به شکلی دیگر.
  0
  2
  دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۳
  نظر شما چیست؟