توافق اسرائیل و امارات؛ ترکیه می‌خواهد روابطش را با امارات «تعلیق» کند

بی بی سی :رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت در حال بررسی بستن سفارت کشورش در ابوظبی و قطع روابط دیپلماتیک با امارات است.

آقای اردوغان گفت: "به وزیر خارجه دستوری دادم و گقتم ما می‌توانیم روابط دیپلماتیک‌مان با ابوظبی را به حال تعلیق در بیاوریم یا سفیرمان را فرابخوانیم."

دیروز امارت و اسرائیل اعلام کردند با میانجی‌گری آمریکا به توافق رسیده‌اند روابط دیپلماتیک برقرار کنند. آمریکا و اسرائیل این توافق را "تاریخی" خواندند.

امارات بعد از مصر (۱۹۷۹) و اردن (۱۹۹۴) سومین کشور عرب است که با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند و اولین کشور منطقه خلیج فارس؛ هرچند که روابط غیرعلنی سالها در جریان بوده است.

وزارت خارجه ترکیه هم از تصمیم امارات به شدت انتقاد کرده و گفته امارات قصد دارد مسئله اصلی خاورمیانه یعنی موضوع فلسطین را به مقابله با ایران تغییر دهد. در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است:

"تاریخ و وجدان مردم منطقه رفتار ریاکارانه امارت متحده را نه فراموش می‌کند نه می‌بخشد که برای منافع محدود خود به آرمان فلسطین خیانت کرد."

"بسیار نگران‌کننده است که امارات با این اقدام یک‌جانبه سعی کرده است از پیمان صلح عرب در سال ۲۰۰۲ که به تصویب اتحادیه کشورهای عرب رسیده است فاصله بگیرد. اینکه این اعلام رسمی سه جانبه [اسرائیل،امارت، آمریکا]بعنوان حمایت از مردم فلسطین معرفی شود ذره‌ای اعتبار ندارد."

ترکیه روابط دیپلماتیک و تجاری با اسرائیل دارد اما این روابط سالها است که نزدیک نیست.

وزارت خارجه ایران نیز تصمیم امارات برای برقراری رابطه رسمی با اسرائیل را "ننگین" و "خطرناک" و این توافق را "حماقت راهبردی" را خوانده و بشدت محکوم کرده است.
اعتراض فلسطینی‌ها به توافق امارات و اسرائیلاما عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر از تلاش "معماران" این توافق برای ایجاد "ثبات و رفاه" منطقه قدردانی و اظهار امیدواری کرد "توقف انضمام سرزمین‌های فلسطینی به خاک اسرائیل به صلح در خاورمیانه کمک کند."

در همین حال محمد عبدالسلام سخنگوی شورشیان حوثی یمن این توافق را باعث "تحریک ملت‌های عرب و مسلمان" دانست و گفت "این ثابت می‌کند که این کشورها از جمله امارت که به ما حمله می‌کند در خدمت اسرائیلند."

ائتلاف به رهبری عربستان که امارات هم جزو آن است با شورشیان حوثی یمن که بخش‌های بزرگی از این کشور را در کنترل دارند و از حمایت ایران برخوردارند در جنگ هستند.

با وجود واکنش‌های متفاوت به این توافق در منطقه، اتحادیه اروپا و کشورهای غربی از آن استقبال کرده‌اند.

نبیله مسرالی سخنگوی سیاست خارجی این اتحادیه گفت: "عادی‌سازی روابط به "نفع هر دو طرف" و به نفع ثبات است. او تاکید کرد اتحادیه اروپا به راه حل تشکیل دو دولت "متعهد" و "آماده" است برای ازسرگیری گفتگوها تلاش کند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای توقف انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل را "اقدامی مثبت" خواند که باید تبدیل به "معیاری قطعی" شود.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان هم عادی شدن روابط اسرائیل و امارت را "تاریخی" و تلاشی برای صلح در خاورمیانه دانست.

ژائو لیجان سخنگوی وزارت خارجه چین هم گفت کشورش از این اقدام‌ها "برای کاهش تنش کشورهای خاورمیانه و پیشرفت صلح و ثبات در منطقه خرسند است." او تاکید کرد چین از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می‌کند و از طر‎ف‌های درگیر خواست با اقدام‌های موثر "موضوع فلسطین را به مسیر گفتگو و مذاکره در شرایط برابر و در اولین فرصت برگردانند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اظهار امیدواری کرد که این توافق به تحقق شکل‌گیری دو دولت مستقل کمک کند.

به گفته سخنگوی این سازمان، این فرصتی برای رهبران فلسطین و اسرائیل است تا در راستای قطعنامه‌های سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و توافق‌های دوجانبه، "گفتگوهای معنی دار را از سر بگیرند."
+17
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  این چوچه مغول خودش بدون اجازه اسراییل کاه هم نمیوره حالا به امارات میگه چرا با اسراییل رابطه برقرار کردی، داری کم کم حالیت ممیشه که باید برگردی صحرای گبی ،همان خراب شده ای که معلها از انجا برای بار کشیدن اوردنت خاور میانه
  9
  34
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا

  یارقوز خان اوردوغعلی امارت به ت..شم نیست که شما چه ..ی می خواهی بخوری نه شما بلکه هیج کس که اگر غیر ابن بود این تصمیم نمی گرفت.
  5
  25
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  خاک بر سر این اردوغان دیکتاتور اسلامیست الاغ کنند که هر چقدر آتاتورک بزرگ زحمت کشید تا اون کشور و مردم رو از جهالت و عقب موندگی مذهبی دربیاره، این پیرمرد خرفت به باد داره میده.
  2
  34
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  دو کشور صلح میکنن بعد کشورایی مثل ایران و ترکیه ناراحت میشن. ههههه
  7
  25
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  به نظر من اینکه اعراب در پى روابط با اسراییل هستند یا نه چندان اهمیتى ندارد اما ترکیه که خود از اولین کشورهائى بوده که با اسراییل روابط سیاسى داشته و هنوز هم دارد چطور به خود اجازه مى دهد که به اعراب دیکته کند که چرا در پى روابط با اسراییل هستند.
  2
  32
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  من در این مورد خاص نمی توانم چیزی بنویسم برای اینکه نمیخواهم بعدها سر از میت ترکیه دربیاورم اما قطع رابطه با امارات در آینده میتونه در اقتصاد ترکیه تاثیر منفی داشته باشد هرچند رئیس جمهور رجب طیب اردوغان تصمیم مناسب را برای شکوفایی کشور میگیرند
  24
  4
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این اردک بیشعور چه پررو هستش. مرتیکه تو خودت روابط کامل دیپلماتیک داری و سفیر و سفارت خونه داری بعد واسه دیگر کشورها زرت و پورت میکنی؟ واقعا این اردوغان نمایش یک جوک ناموسی هستش . تو هر موضوعی میخواد خودش رو قاطی کنه و مثلا بازیگر اصلی باشه برای همین هرچی میشه این یارو دماغش رو میچسبونه به دوربین فک میکنه مردم احمق هستند. ارمنستان رو تهدید میکنه ولی نمی فهمه روسیه پشت ارمنستان هستش و دست از پا خطا کنه روسیه اینبار حسابی صافش میکنه. امارات یه کاری کرده میاد سخنرانی میکنه که این تضعیف فلان و بیسار فلسطین هستش ولی مرتیکه احمق روابط اقتصادی و سیاسی خودت با اسرائیل تضعیف نیست؟ از اون طرف با یونان درگیره و رفته تو آبهای یونان طلبکارم هست. از جنوب هم که در سوریه درگیره و برای خودش شبه نظامی تربیت کرده و بخشهایی از سوریه رو اشغال کرده. با ایران هم که سر سوریه درگیره در حالی که اگر ایران حمایت نمیکرد اردوغان در همون کودتا سرنگون شده بود. با عراق و کردستان عراق هم که درگیره اصلا معلوم نیست یارو چیکار میکنه سردرگم فقط میخواد با تبلیغات بگه منم هستم.
  0
  15
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  همه اش پوپولیسم کثیف اردوغان برای رای جمع کردن هستش. مگه نه همه از اتباط تنگاتنگ ترکیه و اسرائیل چه در تجارت و چه در تجارت اسلحه و چه در مسائل امنیتی و حفاتی خبر دارن. به عنوان مثال موساد نقش اول رو در دستگیری عبدالله اوجالان در آفریقا رو ایفاء کرد و رد اونو به میت ترکیه داد.
  1
  3
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  ترامپی که در پی تضعیف ناتو هست ، ترامپی که از یونان حمایت نمی کنه. ترامپی که مجوز تهاجم ترکیه بر علیه متحدان کرد خودش رو در عراق و سوریه می ده. ترامپ منفعل، برای اردوغان و آک پ مفید هستش . تاوان این بی کفایتی رو ملت بزرگ ترکیه دارن می دن و به جای ترقی وارد سیر قهقرایی ، ارتجاع و نو عثمانی گری شدن.
  3
  2
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
  نظر شما چیست؟