توافق اسرائیل و امارات؛ واکنش‌ منفی و خشمگینانه مقام‌های حکومت ایران ادامه دارد

رادیو فردا :در پی انتشار خبر توافق «تاریخی»، مقام‌های حکومت ایران روز جمعه در موضع‌گیری‌های جداگانه به شدت از توافق امارات و اسرائیل انتقاد کردند.

محسن رضایی،‌ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در توییتی که در این باره منتشر کرد از ابوظبی به عنوان «بهشت اسرائیل» نام برده و وعده داد که «فلسطین بزرگ از نهر تا بحر» آزاد می‌شود.

او مدافعان این توافق را «بی‌غیرت» و «خائن» خوانده است.

عباسعلی کدخدایی، دبیر شورای نگهبان، هم نوشت که امارات «دروازه ورودی شورای خلیج فارس» است و با این توافق به «تصرف»‌ اسرائیل درآمده است.

توافق ابوظبی و تل‌آویو با میانجی‌گری ایالات متحده حاصل شده و دو کشور در جهت «عادی‌سازی کامل روابط» گام برمی‌دارند که این امر شامل راه‌اندازی سفارتخانه در پایتخت‌های یکدیگر و برقراری پروازهای مستقیم خواهد بود.

به این ترتیب امارات متحده عربی پس از مصر و اردن سومین کشور عربی است که با اسرائیل رابطه رسمی برقرار می‌کند.

حسین امیر عبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس ایران در امور بین‌الملل، برقراری رابطه رسمی دو کشور را «خطای راهبردی» از سوی امارات و «پشت کردن آشکار به آرمان فلسطین و قدس» خوانده است.

روز جمعه، ۲۴ مرداد، نیز وزارت خارجه جمهوری اسلامی با صدور بیانیه‌ای، اقدام امارات را «حماقت» و «ننگین» خواند و هشدار داد که حاصل این اقدام ابوظبی و تل‌آویو «تقویت محور مقاومت در منطقه خواهد بود».

محور مقاومت به اتحاد میان نیروهای برخی کشورهای اسلامی از جمله ایران، سوریه، لبنان و فلسطین گفته می‌شود که در برابر اسرائیل شکل گرفته است.

تاکنون کشورهای مصر و بحرین و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد از این توافق استقبال کرده‌اند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی و سازمان شبه‌نظامی حماس و دولت ترکیه نیز در مخالفت با این توافق اعلام موضع ‌کرده‌اند.
+15
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ایران هم بهشت اعراب نام داره.
  1
  34
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینها مانورهایه سیاسی هستند که با دیدن اوضاع منطقه صلاح را در این دیدند که با اسرائیل بیعت کنن تا امریکا بتواند برنامه هستی امارات را پیش ببرد از ترس ایران اتمی به کمک چین، شده مثل بازی شطرنج فلسطین شده مثل مرغی که هم توی عزا میپزنش و میخورند هم در عروسی هرکی هر دردی دار یاد مردم فلسطین می افته مردم فلسطین باید خدا را شکر کنند که دست خداوند روی زمین بر آنها نظارت دارند (اسرائیل) ومثل بعضی از کشورهای افریقا از گشنگی وتشنگی نمیمیرند.
  3
  19
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  امارات سالهای سال است با اسرائیل رابطه دارد اما این توافق اخیر که خشم طویله رهبری در ایران را برانگیخته به تل‌آویو این امکان را میدهد که هواپیماهای اسرائیلی براحتی بتوانند در پایگاههای نظامی امارات سوخت گیری کنند اسرائیل مصمم است زرادخانه اتمی طویله رهبری که در خدمت تروریستهای خاورمیانه است را نابود کند
  4
  35
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::varied - ریزه، ترکیه::]تو چرا خوشحال هستی نکنه مزدور او نا هستی و دوم اسرایل جونت از تروریسم همایت میکنه داعش یک بار هم به اونا همله نکرد و انفجار بیروت هم کار اسرایل بود و ایران بزودی طویله تو و نتان یابو رو میزنه مزدور .
  5
  1
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  ۲۹
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  والا امریکا اسراییل باید خوشحال باشن از اینکه امارات ادم حسابشون کرده پاسپورت امارات از پاسپورت هر دو تاشون رو هم ارزشش بیشتره
  4
  1
  شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۷
  نظر شما چیست؟