ظریف در بیروت: انسانی نیست که از شرایط مردم برای اهداف سیاسی استفاده شود

العربیه :محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران جمعه 14 اوت پس از ورود به بیروت تأکید کرد، برای ابراز همدردی و دیدار با مقامات لبنانی به بیروت سفر کرده‌ است.

ظریف پس از دیدار با شربل وهبه، سرپرست وزارت خارجه لبنان در بیروت گفت در این شرایط، این مردم و حکومت لبنان هستند که باید برای آینده و پیشبرد امور خود تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه ایران بدون نام بردن از کشوری گفت دیگران نباید در این شرایط اضطراری کمک‌های خود را مشروط به هر تحولی در لبنان کنند.

او افزود: «انسانی نیست که از شرایط مردم برای اهداف سیاسی استفاده شود.»

وزیر خارجه ایران گفت که نه فقط دولت ایران بلکه شرکت‌های خصوصی این کشور هم آماده کمک به بازسازی ویرانی‌های ناشی از انفجار مرگبار چهارم اوت به ویژه در زمینه بازسازی ساختمان‌ها، بخش درمانی، برق و سایر بخش‌های ضروری هستند.

شایان ذکر است که پارلمان لبنان روز پنجشنبه 13 اوت لایحه دولت لبنان درباره وضعیت اضطراری شهر بیروت را تصویب کرد.

دولت لبنان این لایحه را روز پنجم اوت و یک هفته پیش از استعفا به پارلمان ارائه داده بود.

بر اساس مصوبه پارلمان لبنان با توجه به وضعیت ویژه بیروت پس از انفجار چهارم اوت، یک نیروی نظامی، با اختیارات بالاتر از ارتش، مسئولیت تأمین امنیت بیروت را برعهده خواهد داشت.

گفتنی است که دولت حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان که از حمایت گروه حزب‌الله برخوردار بود، در پی چندین روز اعتراضات خیابانی و استعفای چند نفر از اعضای کابینه، استعفا کرد.

در اعتراضات پس انفجار مرگبار اخیر در لبنان، معترضان علیه دولت لبنان، حزب‌الله و آنچه مداخلات ایران در این کشور خوانده شد، شعار دادند و تصاویر رئیس‌جمهور لبنان و حسن نصرالله رهبر حزب‌الله را در خیابان به دار کشیدند.

سفر آقای ظریف یک روز پس از گفت و گوی تلفنی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران انجام شده‌است.

دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرده‌است که آقای مکرون از ایران و روسیه هم برای حضور در گروه اقدام بین‌المللی برای حل بحران لبنان دعوت کرده‌است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دو روز پس از انفجار بیروت به این شهر سفر کرد و رهبری گروهی بین‌المللی برای جمع‌آوری کمک‌ها برای لبنان بحران زده را بر عهده گرفته‌است.

هفته پیش 30 کشور که به میزبانی فرانسه و سازمان ملل‌متحد در کنفرانس اضطراری کمک به لبنان شرکت کرده بودند، قول دادند که کمک مالی عمده در اختیار این کشور بگذارند و تأکید کردند که این پول را فقط به مردم لبنان می‌دهند.
+3
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  جونت در آد، ابراز همدردی تو سرت بخوره، پول مفت که دیگه نداری بذل و بخشش کنی. ببینیم حالا میزان محبوبیت جمهوری اسلامی در لبنان چقدر هست.
  1
  15
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  تو فقط پول مفت بریز تو حلق اجدادت و خفه.ملت ایران هم پششششششششششششم
  0
  12
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  دیوس خایًن بلفطره مدم خود ایران از فقرونداری بهواشغال گردی و خودکشی رسیدن، ایا تو اون لبنان هم مردم اعضای بدنشونو از نداری می فروشن حرمزاده ای وطن فروش، بسه دیگه اینهمه از جیب این ملت دراوردین خرج این کشورا کردین اخر سر همکه همشون عینه اشغال شما رو از کشورشون بیرون انداختن بی شرف، کمی خجالت بکش ودست از خیانت بیشتر بردار،که اگر اوضاع برگرده نه بخود بی شرفت ونه به تولسگاتم مردم رحم نمی کنن، اشغال بی همچیزه بی وطن.
  2
  20
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر هرکسی این حرف رو میزد بسیار هم خوب بود ولی این مرتیکه دهنش رو باز نکنه خیلی بهتره
  2
  15
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  وطن فروش بی ناموس ملیجک طویله رهبری حتی حاضر نشده در کنار پرچم لبنان پرچم عقرب نشان ایران را هم بگذارد لازم ذکر که این ملیجک طویله رهبری دفتر یادبود را در سفارت ایران در بیروت امضا میکند
  2
  20
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  جوابت اینه: ...بخطایی هستی که روی خاتمی .. به خطا را سفید کردی. البته همه می دانستند بغیر از ایرانی های احمق بیشعور و مثل خودت که توی بی همه کس را امیر کبیر ایران خواندند. شرم بر سما ساده لوحان احمق بی همه چیز وطن فروش باد که از دشمن برای وطن بدترین. اگه شما الدنگها به فنا برید ایران آباد می‌شود. خاک عالم بر سرتون بی همه چیزها که این الدنگ را امیر کبیر ایران خواندید. منفی بدها همون بی همه چیزها هستند که اونجاشون داره آتیش میگره ... من وقتی پای وطن باشه با هیچ .. بخطایی تعارف ندارم و‌ موادب صحبت نمی کنم همچین انسان‌هایی را باید از وسط جز داد
  0
  8
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  آقای ظریف، شما که با «لیکن بهمین میزان دلخوش نباشید، ما ما برق شما را مجانی می کنیم٬» . و توزیع روغن و سیب زمینی «مجانی بین طبقه باسن برهنه» جامعه آنهم درست قبل از انتخابات ریاست جمهوری(ریاست بر توده ابله) ، بر صندلی وزارت لم داده اید، این شعارها استفاده از «شرایط مردم» برای «اهداف سیاسی» نیست !!؟
  0
  3
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  نظر شما چیست؟