انتقال محموله ایران به کشتی‌های دیگر پس از توقیف؛ ایران تکذیب کرد

رادیو فردا :پس از ان که حجت‌الله سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، توقیف نفتکش‌های مرتبط با ایران توسط آمریکا را تکذیب کرد، یک منبع امنیتی در ایران هم توقیف کشتی یا محموله ایرانی را تکذیب کرد.

آقای سلطانی در توییتی که روز جمعه، ۲۴ مرداد، منتشر کرد نوشت: «نه کشتی‌‌ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آنها ارتباطی به ایران دارد» و خبر توقیف کشتی‌ها «جنگ روانی» است. روزنامه آمریکایی وال ‌استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ مرداد، در گزارشی به نقل از چند مقام آمریکایی خبر داد که نفتکش‌های لونا، پاندی، برینگ و بلٌا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف شده‌اند.

طبق این گزارش،‌ این توقیف به درخواست دادستان فدرال آمریکا انجام شده است.

خبرگزاری رویترز هم شامگاه پنج‌شنبه در گزارشی نوشت با توجه به این که حکم توقیف برای محموله‌ کشتی‌ها صادر شده، محموله این کشتی‌ها توقیف و برای انتقال به آب‌های آمریکا به کشتی‌های دیگر منتقل شده است.

در همین حال، پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ در گزارشی به نقل از یک مقام مسئول نوشت که «هیچ یک از کشتی‌های ایرانی یا محموله‌های متعلق به ایران توقیف نشده‌اند».

در واکنش‌های این مقام مسئول و سفیر ایران در ونزوئلا توقیف کشتی‌ها تکذیب نشده و تاکید شده است که محموله و کشتی متعلق به ایران نیست.

این مقام‌های مسئول همچنین اشاره‌ای به بارگیری کردن یا نکردن این کشتی‌ها از مقصد ایران به سمت ونزوئلا اشاره‌ای نداشته‌اند.

این احتمال وجود دارد که حکومت ایران می‌گوید چون این محموله‌ها را به خریداران ونزوئلایی یا واسطه‌ها فروخته است، پس «محموله متعلق به ایران» نیست.

در گزارش روزنامه وال ‌استریت‌ جورنال آمده بود که مالکیت یا حق‌ بهره‌برداری از این کشتی‌ها متعلق به «جورج جیالوزگولو» و فرزندش «ماریوس» هستند، ولی اشاره‌ای به مالک محموله‌ کشتی نشده است.

این روزنامه همچنین نوشته است که بر اساس دادخواستی که دولت ایالات متحده تنظیم کرده، بازرگانان ایرانی وابسته به سپاه پاسداران از طریق شرکت‌های صوری که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا راه انداخته‌اند، تلاش می‌کردند تا محموله این نفتکش‌ها را بفروشند ولی اشاره‌ای به نام این بازرگانان نشده است.

خبرگزاری رویترز هم نوشته است که مالکان این چهار کشتی با انتقال محموله‌ها به کشتی‌های دیگر موافقت کرده‌اند.

قرار است محموله‌های توقیف شده به هیوستون در ایالت تگزاس برده شوند.

انتظار می‌رود مقامات ارشد آمریکایی هنگام پهلو گرفتن این نفتکش‌ها در بندر حضور داشته باشند.
+35
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی بدین خاطر میخواهد سر پوش روی قضیه توقف این چهار کشتی باری بگذارد و ان را خبری و رسانی ای نکند تا و خودش را مبرا از این کشتیها و بارشان کند تا در برابر مردم ایران و جهان کم نیاورد که بگویند رژیم ایران جرات نداشت برعلیه امریکا بخاطر توقف کشتیهای باریش عملی انجام دهد !
  1
  16
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
  نظر شما چیست؟