پخش اعترافات اجباری مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش از صداوسیما

مسعود مصاحب، بازرگان اتریشی ایرانی‌تبار در کنار دخترشایران اینترنشنال : پس از خبر سخنگوی قوه قضاییه در ایران مبنی بر محکوم شدن مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش، به ۱۰ سال زندان به اتهام «جاسوسی»، صداوسیما اعترافات اجباری او را پخش کرد.
سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد، اعلام کرد که حکم ۱۰ سال زندان برای مصاحب قطعی شده است. در همین حال صداوسیما در گزارشی ضمن پخش اعترافات اجباری مصاحب، خبر داد که او به ۴۰۰ هزار یورو جریمه نیز محکوم شده است.
 
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران او را متهم کرده که برای اسرائیل و آلمان «جاسوسی» کرده و «اطلاعات مختلفی را در حوزه‌های موشکی، هسته‌ای، نانو و درمان» در اختیار آنان گذاشته است.
 
پیش از این، تلویزیون ایران اعترافات اجباری تعدادی از زندانیان را پخش کرده اما آنان پس از آزادی اعلام کرده‌اند این اعترافات تحت فشار و شکنجه گرفته شده است.
 
در همین حال حال روزنامه استاندارد در وین در گزارشی اعلام کرده بود که وکیل مصاحب به پرونده او دسترسی نداشته است.
ورنر فاسلابند، وزیر دفاع سابق این کشور و رییس موسسه مطالعات امنیتی و اروپایی اتریش، نیز پیش از این از بازداشت مصاحب ابراز شگفتی کرده و گفته بود که او ۲۵ سال برای بهبود روابط دو کشور تلاش کرده است.
 
او همچنین از سفارت ایران در این باره توضیح خواسته بود.
 
سخنگوی دولت اتریش نیز سال گذشته با تایید بازداشت مسعود مصاحب اعلام کرده بود که الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف خواستار آزادی او شده است.
 
مصاحب در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ و زمانی که به همراه هیاتی از مرکز مد آسترون در اتریش به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد. 
 
او پیش از بازداشت بارها به ایران سفر کرده، در مجامع مختلف از جمله در دانشکده پلیس راهور سخنرانی کرده  و حتی پس از آن‌ همراه فاسلابند با عبدالله جوادی آملی از روحانیان بلندپایه دیدار کرده بود.
 
مصاحب از سال ۱۹۶۵ در اتریش زندگی می‌کند و از سال ۱۹۸۰ تابعیت این کشور را دارد. او سال ۱۹۷۵ دکترای خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فنی وین اخذ کرد.
 
شهروندان ایرانی مقیم خارج و به ویژه شهروندان دو تابعیتی در سال‌های اخیر آماج بازداشت از سوی وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بوده‌اند. شماری از این شهروندان در ازای خواست‌های جمهوری اسلامی مبادله شده‌اند و شمار دیگری همچنان در ایران بازداشت و زندانی هستند.
+7
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  نتیجه معامله و داد و ستد کردن با آخوند جماعت همینه. اعترافات اجباری, زندان, بدنامی, رسوایی,افترا به دزدی و جاسوسی. در تاریخ شیعه همواره همین بوده که اگر سهم آخوند و خمس و زکاتش پرداخت نشود ان کالا یا عمل حرام اندر حرام است. ما ملت ایران کی به خود میایم و این قوم کثیف زالو را پس زده و برای همیشه در تاریخ کره زمین در زباله دان تاریخ دفن میکنیم. تا کی بیگاری و پرداخت موجب به این موجود مفتخور پست.
  7
  52
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ما که اجباری ندیدیم مرتیکه جاسوس بوده دسگیر شده، ایرانی خائن وطن فروش زیاد داریم واسه پول همه کار می‌کنن
  32
  8
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  همه این بگیر و به بند و نمایش جاسوس بودن این بنده خدا به خاطر تصرف بیش از 400 هزار دلارش توسط وزارت اطلاعات نظام اخوندی بوده. نظام اخوندی به درویزگی افتادن , حاضراند هر توطئه ای را برعلیه هر انسان بی گناهی درست کنن تا مال و ثروتش را تصرف کنند.
  2
  24
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این را درست گفتی‌ .خائن وطن فروش زیاد است. توی ایران پر است. یکی‌ هم نشسته تو جماران. ریش مقدس هم دارد. دور و بر او هم، پر است. همه روی دو پا نشسته . و با زبان لع لع می‌‌زنند. تا خائن اعظم یک تکه استخوان پرتاب کند.
  1
  15
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
  ۴۹
  faghat hagh - روتردام، هلند
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. :ایرانی خائن وطن فروش زیاد داریم واسه پول همه کار می‌کنن....دقیقا با این جمله ات موافقم ...نمونه بارز اش خودت !!!
  2
  16
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  هیچکس این اعترافات رو باور نمیکنه . الان وضعیت طوری شده تلویزیون ماست نشون بده بگه سفیده کسی باور نمیکنه چه برسه این بدبختا رو که همه میدونند اول میگیرن بعد اتهام براشون درست میکنند و سناریو میسازند و مجبورش میکنند که بگه.
  0
  7
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  من کاری به حکومت ایران ندارم اما افراد دو تابعتی مخصوا انهایی که با کشور پایه و اولی در ارتباط هستند ابزارهای انسانی مهمی برای سازمانهای جاسوسی کشورها به حساب می ایند .مخصوصا برای موسادو ایران امریکا و اکثر کشورهای اروپایی . منتها غربیها دوتابعتی های درکشور خود را بصورت سیستماتیک و جدی در کنترل خود دارند و بی سرو صدا هر نوع حرکتی تحت کنترل نهاد های امنیتی است و در صورت اثبات هرنوع خطا مخصوصا جاسوسی فرد جاسوس اعدام فیزیکی نمیشود ولی از نظر روانی واقعا اعدام میشوند تا انحا که وسطهای کار اکثر این افراد ارزوی مرگ میکنند یا خود کشی میکنند . ولی در ایران اعدام فیزیکی میشوند . امنیت یک کشور چیزی نیست که به بازی گرفته شود حالا حکومت دیکتاتوره مذهبیه یا کراواتی دمکرات
  2
  2
  شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
  نظر شما چیست؟