رئیس بانک مرکزی لبنان با ثروتی درحدود ۱۰۰ میلیون دلار

العربیه :در راستای بررسی‌های فزاینده پیرامون نقش ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان در تنش‌های اقتصادی کنونی این کشور، یک گروه رسانه‌ای در گزارشی عنوان کرد که شرکت‌های خارجی که متعلق به رئیس بانک مرکزی لبنان است، سرمایه‌ای در حدود100 میلیون دلار دارند.

بر اساس گزارش «پروژه بررسی جرائم سازمان یافته و فساد فرامرزی» که سازمانی رسانه‌ای غیرانتفاعی است که به همراه وبگاه «درج»، این گزارش را تهیه کرده، شرکت‌های ریاض سلامه در زمینه خرید و فروش اراضی و املاک در بریتانیا، آلمان و بلژیک طی ده سال گذشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

گزارش این مرکز رسانه‌ای که مرکز آن در سارایوو قرار داشته و از چندین منبع خبر اروپایی استفاده کرده، به موضوع تخلف سلامه نپرداخته و رویترز نیز اسناد این گزارش را رویت نکرده‌ است.

سلامه به نوبه خود درپاسخ به مفاد این گزارش در گفت و گویی تلویزیونی در آوریل گذشته پیرامون میزان ثروت شخصی خود عنوان نمود که پیش از رسیدن وی به ریاست بانک مرکزی در 1993، ثروتی معادل 23 میلیون دلار داشته‌است.

سلامه درهمین مصاحبه گفته بود: «من دلایلی را که موید گفته‌ام باشد، ارائه دادم تا از این طریق تردیدها در خصوص منبع ثروت خود را برطرف کرده و نشان دهم این ثروت، پیش از ریاست من بر بانک مرکزی لبنان بوده ‌است.»

گفتنی است که سلامه پیش از این بحران مالی در لبنان، به عنوان یکی از ستون‌های ثبات مالی لبنان قلمداد می‌شد اما با فروپاشی سیستم مالی کشور در یک سال گذشته، هدف خشم شدید معترضان لبنانی قرار گرفته‌است.

این گزارش در پی صورت حساب‌های بانک مرکزی بود که ماه گذشته از سوی رویترز برملا شد و روشن گردید که سلامه، سرمایه بانک مرکزی را بیش از 6 میلیارد دلار در سال 2018 افزایش داده‌است که این امر، مهندسی مالی برای پشتیبانی اقتصاد لبنان را مورد توجه قرار داده‌است.

شایان ذکر است که یک قاضی لبنانی ماه گذشته دستور مصادره موقت برخی از دارایی‌های ریاض سلامه را صادر کرد.

بر اساس این گزارش و به نقل از بودجه شرکت‌های ثبت شده او در لوگزامبورگ، دارایی‌های سلامه در پایان سال 2018 بیش از 94 میلیون دلار بوده‌ است
+33
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  رئیس بانک مرکزی است، سرمایه‌100 میلیون دلار دارد مردم لبنان به خیابانها ریخته اعتراض میکنند اما علی خامنه ای 300 میلیارد دلار سرمایه دارد بماند که سایر اعضای ریز و درشت طویله رهبری با میلیاردها تریلیاردها دلار در جاهای مختلف پس انداز کرده اند بخاری از مردم برنمیاد بیرون نمی آیند اعتراض نمیکنند جایی خواندم که ثروت ملی ایران 12 درصد کل ثروت جهان است با این حال این ثروت سرشار فقط در خدمت طویله است است و مردم محتاج به نان شب هستند
  8
  47
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  می‌ دانید. اگر مردم لبنان،حزبلا را با پس گردنی بیرون انداختند.چه کسی‌ بیشتر از همه.کلاه سرش رفت؟ دختر سردار سلیمانی. انتقام با باش که هیچی‌ نشد. از آن طرف از هول حلیم. بدو رفت زن پسر .نصرلا خرس شد. با امید این.که این یک وزیری . نخست وزیر چیزی بشود. هیچی‌.‌ای بخشکی شانس. ما مردم ایران تباه هستیم. خوشحال که یکی‌ رفت از دستش راحت شدیم. هنوز نرفته .دست اقاش را می‌‌گیرد و بر می‌‌گردد. یک شغل هم در ایران به این بدید. یک مفتخور هم اضافه شد.سروان. یک شغلی‌ زیر ریش و عبا مقدس برای این پیدا کن. شما که کار چاق این برادران شیعه عرب هستید. در همه امور. خدا عوض بدهد.‌ها ها‌ها ها
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  این مردم باید سرمشق دیگران باشند. و کشورهای بریتانیا، آلمان و بلژیک که مرتب راجع به پول شوی حرف میزنند حالا باید جواب گوباشند. البته محمودرضا خاوری رئیس بانک مرکزی ایران با پول دزدی ( اختلاس ﴾۳ هزار میلیارد تومانی از مردم بد بخت ایران هنوزدر کشور کانادا عشق حال می کند..
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  نظر شما چیست؟