افزایش تنش‌ها با ترکیه؛ «مانور مشترک نظامی فرانسه و یونان برگزار می‌شود»

یورونیوز :امانوئل ماکرون با تاکید بر اینکه حضور نظامی فرانسه در شرق مدیترانه افزایش خواهد یافت، از ترکیه خواست که اکتشاف نفت و گاز را در آبهای مورد مناقشه با یونان متوقف کند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای نوشته است که رئیس جمهوری فرانسه در تماس با کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان از اکتشافات «یک جانبه» توسط ترکیه ابراز نگرانی کرده است. در این بیانیه آمده است که اکتشافات «باید متوقف شود» تا گفتگوهای مسالمت آمیز بین این دو کشور همسایه و عضو ناتو انجام شود.

تنش‌ها در آب‌های شرق مدیترانه از چند روز پیش و در پی حضور یک کشتی اکتشافی ترکیه‌ای افزایش یافته است. این کشتی اکتشافی را چند کشتی جنگی همراهی می‌کنند که موجب اعتراض یونان شده است.

در بیانیه دفتر ماکرون آمده است که فرانسه حضور نظامی خود در شرق مدیترانه را به طور موقت افزایش خواهد داد تا از نزدیک وضعیت را تحت نظر بگیرد و عزم و اراده خود را برای حمایت از قوانین بین المللی نشان دهد.

ترکیه و یونان بر سر ذخایر گاز طبیعی در آب‌های شرق مدیترانه اختلاف دارند و تلاش‌های قبرس برای اکتشاف و بهره‌برداری از ذخایر گاز در این منطقه با اعتراض ترکیه مواجه شده است.
مانور نظامی فرانسه و یونان
همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی خود خبر از مانور نظامی ترکیه و یونان در سواحل جنوبی جزیره کرت داده است. به گزارش این منابع مانور روز گذشته پنجشنبه ۱۲ اوت، نشانی از جدیت امانوئل ماکرون برای افزایش حضور نظامی در شرق مدیترانه دارد.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز چهارشنبه با ماکرون به طور تلفنی درباره اوضاع منطقه صحبت کرده بود.

امروز پنجشنبه وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد که دو فروند جنگنده رافائل و ناو جنگی «لافایت» را به شرق مدیترانه می فرستد.

میتسوتاکیس در یک توییت به زبان فرانسوی نوشت: «امانوئل ماکرون دوست واقعی یونان و مدافع سرسخت ارزشهای اروپایی و حقوق بین الملل است.»
ترکیه: دریاهای ما، میهن آبی ماست
ترکیه می‌گوید که طولانی‌ترین خط ساحلی در شرق مدیترانه را دارد اما به دلیل پراکندگی جزایر یونان و نزدیکی آنها به سواحل ترکیه، در باریکه‌های آبی بسیار محدودی محاصره شده است.

وزیر دفاع ترکیه بطور خاص از جزیره یونانی کاستلوریزو نام برده است که با ساحل جنوبی ترکیه ۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله این جزیره تا سرزمین اصلی یونان ۵۷۰ کیلومتر است. آکار این مسئله را باعث استیصال ترکیه اعلام کرده و افزوده است: «تقاضای یونان برای ۴۰ هزار کیلومتر مربع حوزه دریایی به دلیل داشتن جزیره ۱۰ کیلومتر مربعی میس (کاستلوریزو) با هیچ منطقی قابل توافق نیست.»

خلوصی آکار با اشاره به اینکه کشورش از «حقوق، روابط و منافع» خود در آبهای ساحلی دفاع می‌کند، افزود: «باید دانست که دریاهای ما، میهن آبی ما هستند. هر قطره‌اش ارزشمند است.»

ادعای یونان در مورد آبهای اطراف جزیره کاستلوریزو بر مبنای کنوانسیون دریایی سازمان ملل متحد است که از سوی بسیاری از کشورها تایید شده است اما ترکیه آن را به رسمیت نمی شناسد.

از سوی دیگر وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه به درخواست یونان این موضوع را در یک کنفرانس اضطراری به بحث و گفتگو خواهند گذاشت. وزیر خارجه یونان روز جمعه با همتای آمریکایی‌اش در وین نیز دیدار می‌کند تا موضوع اختلافات با ترکیه را به بحث بگذارند.
+44
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  این اوبی پیرزن باز هم زبون دراورده. یونان غلط زیادی میکنه آبهای نزدیک به تروکیه کهن رو تصاحب کنه. مال این حرفا نیست. خودش که 600سال یه استان تروکیه بوده الان دم دراورده. جنگ جهانی نمیشد الان داشتید تورکی حرف میزدید.
  64
  20
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  وقعا همین یه جزیره کوچولو رو تو گوگل ارث ببینین ادمو یاد جزیره مالویناس بیرون ارژانتین میندازه که انگل استان از اونور دنیا اومده میگه مال منه و اسمشو زده فالکلند آیلند!. انگار بیان جزیره قشم یا کیش رو بدن عربستان با پشتیبانی انگل استان؍ همونطور که دهه های ۱۹۳۰ و ۴۰ قدرت بود و این جزایرو به یونان داد
  22
  14
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  اقا خوبی شما تا دم ساحل ترکیه تمام جزایر مال یونان هست چرا پرت وپلا میگی برو نقشه جهانی رو نگاه کن
  6
  12
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  کم کم دارن افسار برای این دراز گوشها میسازند، بعد از عراق و سوریه و لیبی حالا نوبت این مغلچه اردوخرو برادرهای داعشیش است که برشون گردونند به مغلستان
  11
  13
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران
  ترکیه جان بزن دهنشون را صاف کن ما هم پشت شما هستیم همونا باعث بدبختی ما شدن امام را هم با ایر فرانسشون آوردن ای جان چه شود ما هم از پایین بهشون حال میدیم
  12
  11
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
  نظر شما چیست؟