به آتش کشیدن مدرسه غیرانتفاعی به دست دانش‌آموز کرجی «که شهریه نداشت و از تحصیل باز ماند»

خبرنگار رکنا از دستگیرشدگان اعتراف گرفته استبی بی سی :یک دانش‌آموز دبیرستانی در کرج پس از آن که به دلیل نداشتن بخشی از شهریه‌اش از تحصیل بازماند، مدرسه غیرانتفاعی خود را با کمک سه دوستش به آتش کشید.

این دانش‌آموز ۱۷ ساله، که نامش میثم گزارش شده، گفته از آنجایی که خانواده‌اش توان مالی پرداخت سه میلیون تومان شهریه‌اش را نداشتند او با وجود معدل ۱۸.۵ نه تنها نتوانسته در مدرسه قبلی‌اش ثبت‌نام کند، که نمی‌توانسته به مدرسه دیگری هم برود.

میثم به رکنا گفته: "باید سه میلیون تومان برای شهریه مدرسه پرداخت می کردم و خانواده‌ام این پول را نداشت و من یک سال مجبور شدم ترک تحصیل کنم و حتی مدارک تحصیلی‌ام را نمی‌توانستم بگیرم به همین خاطر تصمیم گرفتم از مدیر مدرسه انتقام گیری کنم."

دو نفر از دوستان میثم هم که در آتش‌سوزی دست داشتند شاگردان همان مدرسه‌ بوده‌اند. همگی آنها بازداشت شده‌اند.

میثم توضیح داده است که در قالب یک شرط‌‌بندی دوستانش را برای آتش زدن دعوت کرده است. میثم گفته پس از بازی "جرات حقیقت" که دوستانش در آن محکوم به آتش زدن شده بودند، چنین تصمیمی گرفتند.

یکی از دانش‌آموزان بازداشتی این مدرسه به خبرنگار رکنا گفت: "من مشکل مالی نداشتم. اما به خاطر رفیقم که اذیت شد در مدرسه پیشنهاد را قبول کردم."

به گفته او آنها پس از نیمه شب شیشه‌ای را شکستند و چند کپسول گاز فندک به داخل مدرسه انداختند و چند لیتر بنزین هم ریختند و مدرسه را به آتش کشیدند.

گزارش شده که آتش‌سوزی مدرسه غیرانتفاعی در خیابان مطهری کرج شش میلیارد تومان خسارت ایجاد کرده است.

این چهار نفر گفته‌اند که تصور نمی‌کردند کارشان چنین آتش‌سوزی بزرگی ایجاد کند و از آن پشیمان هستند.
فعالان صنفی معلمان در ایران به پولی شدن آموزش معترضند - عکس از محمد حبیبی که به حبس طولانی محکوم شدمطابق قانون اساسی ایران دولت موظف به تامین آموزش رایگان است اما در دهه‌های گذشته مدارس غیردولتی به راه افتاده‌اند که شهریه یک سالشان بیش از کل حقوق و دستمزد یک ساله کارگران و کارمندان است.

چندی پیش روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت که مدرسه‌های غیرانتفاعی برجسته به افرادی وابسته‌اند که "مسئولیت‌هایی را در گذشته یا حال حاضر دارند یا اینکه سازمان‌ها و ‌نهادها هم در این حوزه حضور دارند."

در آن گزارش آمد که "وجه مشترک همه این مدارس این است که همه آنها عدم شفافیت مالی دارند".

به تازگی پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، گفت این بنیاد چند ساختمان مدارس فرهنگ، منتسب به غلامعلی حداد عادل را با اجاره ارزان به او داده است.

پولی شدن آموزش در ایران یکی از موضوعات اصلی مورد اعتراض فعالان صنفی و جنبش معلمان در ایران است.

آنها به خصوصی‌سازی مدارس معترضند.

مقام‌های امنیتی و قضایی ایران چندین نفر از رهبران و فعالان جنبش معلمان ایران را به زندان انداخته‌اند.
+90
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  خان بختیاری - ریو، برزیل

  سگ تو روحت خمینی دجال که همه جای این مملکت رو به .. کشیدی ...ای کاش ده سال زودتر به درک واصل میشدی
  4
  99
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  از این مدل تلافیهای به حق و غیرقابل کنترل خوشم میاد.
  12
  47
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::خان بختیاری - ریو، برزیل::]. گرامی -عامل بدبختی عدم مطالعه و زیاده خواهی و طمع خانه و اتوبوس مجانی ملت بود که خمینی هیتلر اسلامی را به قدرت رساند. بله سناریوی عنقلاب در غرب جهانخوار نوشته شد چرا که از صفات منفی در اکثریت اگاه و می دانستند دو میلیون به خیابانها خواهند امد با ارزوی مرگ شاه فقید و پیروزی این جانور/ و این شد که می بینید اگر وضع مادی ..اکثریت. ملت بهبود یابد کور مادرزاد خواهند بود در برابر اعدام بیگناهان و دزدیها و ستمها.
  4
  20
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. فقط یک آدم ... غربتی و نژادپرست باشه از اینکار این دانش آموز حمایت میکنه ازقضا قدیمیا میگن دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید هاهاها چه قدر تو چیپ و خز وخیل هستی آخه هاهاها
  33
  6
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۱
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  جناب سروان - مونرآل، کانادا. دوست گرامی منهم موافق این عمل نیستم ولی بهتر نیست به جای توهین به حمایت کننده گان که منظورشان اعتراض به شرایط موجود میباشد راهنمایی کنیم و اگر هر کدام از ما جای این دانش اموز بودیم در مقابل این عمل ناجوانمردانه چه کاری میکردیم . با علم یقین هیچ ارگانی به حل مشکل رسیدگی نمیکرد .
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. سگ هیتلر به خمینی شرف داشت. هیتلر تمام وعده هایی که به ملتش# در هنگام انتخابات داده بود بدوب استثنا عملی کرد: گفت پیمان ورسای را قبول ندارم و باید دوباره تشکیل بشه، دقیقا این کار را در همان محل تکرار کرد ولی اینبار نه به عنوان معلوب بلکه غالب، گفت غرامت جنگی نمیدم، گفت مناطق اشغالی را پس میگیرم، مناطق اشغال رور که بیشتر صنایع المان انجا بودند و بعد از شکست المان توسط فرانسه اشغال شده بود را بعد از پیروزی در انتخابات پس گرفت، حتی شکست آلمان در هنگ دوم جهانی بو اندازه شکستس آلمان در جنگ اول جهانی تحقیر امیز نبود حالا ایا مقایسه این جنایتکار که به فک ملتش بود با یک هندی زاده کره سیک اخوند دزد که مملکت را به نابودی کشید کار درستی است؟
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳
  ۳۶
  babak iran5i - تهران، ایران
  تحصیل باید رایگان باشد چه دارا چه ندار این جوان هم کار درستی انجام داد مدیران خود فروخته پوست دانش آموزان را میکنند و پ.ول زوری میگیرند
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  نظر شما چیست؟