ادامه تلاش یک ارمنی ایرانی برای کسب مجوز پرورش خوک در اصفهان

العربیه :«آرشالوس داوودی» یک شهروند ارمنی ایرانی است که از چند سال پیش برای ایجاد مزرعه پرورش خوک در شهر اصفهان به منظور تولید گوشت برای صادرات و مصرف غیرمسلمانان بی‌وقفه تلاش می‌کند، می‌گوید همچنان در حال پیگیری این پروژه است و آن را حق خود می‌دند.

هرچند که جمعیت مسیحیان ارمنی، آشوری و کلدانی پس از انقلاب در ایران به شدت کاهش یافت با این همه در حال حاضر بیش از 130 هزر نفر مسیحی در ایران زندگی می‌کنند که بر خلاف مسلمانان و یهودیان خوردن گوشت خوک در مذهب آنان حرام نیست.

در مصاحبه‌ای با سایت «انصاف نیوز»، آرشالوس داوودی شهروند ارمنی ایرانی مقیم اصفهان و روبرت بگلریان نماینده حوزه انتخابیه ارمنی‌های اصفهانی و جنوب ایران نظرات خود را در این باره مطرح کردند.

داوودی در درباره‌ی نتیجه‌ی پیگیری خود درباره‌ی اخد مجوز برای پرورش گوشت خوک به انصاف نیوز گفت: «باز هم درخواستی را به نمانیده‌ی ولی فقیه نوشتم، در نهایت یک نامه‌ای را به من ارسال کردند. این نامه را آقای تقوی نماینده ولی فقیه خطاب به آقای پیمان فلسفی، مدیرکل حوزه نمایندگی ولایت فقیه نوشته بودند».

او افزود متن نامه به این صورت بود: «دکتر فلسفی با توجه به فتوای مراجع و بررسی همه جوانب در شورای حلال مطرح و نظر مجموعه اعلام شود»، در ادامه با آقای امامی مسئول ذبح شهری تماس گرفتم، گفتند که مشکلی نیست و اتفاقا اشتغال‌زایی است. اما چند روز بعد که پیگیری کردم، آقای امامی به من گفت در جلسه گفتند در این‌باره دیگر صحبتی نشود؛ در صورتیکه آقای تقوی گفتند با توجه به فتوای مراجع به این مسئله رسیدگی شود».
«این حق من است»
«آرشالوس داوودی» می‌گوید: «من همچنان پیگیر مسئله هستم، این حق من است. در ابتدا به من مجوز دادند، خانه‌ام را برای اینکار فروختم. البته حتی یک نفر را می‌شناسم، برای پرورش خوک در شمال مجوزی از صنایع معادن گرفته بود. ولی قانونا حق من است و پیگیر هستم».

روبرت بگلریان، نماینده‌ی مجلس ارمنی‌ها در اصفهان درباره‌ این باره گفت: «وقتی در مجلس نهم بودم، مسئله‌ی آقای آرشالوس داوودی را پیگیری می‌کردم، به تازگی هم به ایشان گفتم، مدارک خود را ارسال کند تا پیگیری کنیم. تا جایی که می‌دانم، مقامات جهاد کشاورزی مسئولیت کارهای مجوز را به دست نماینده‌ی ولی فقیه داده است».
پرورش خوک در ایران گراز وحشیسایت «فرصت امروز» در گزارشی که پیشتر در سال 2014 منتشر کرده بود با تاکید بر اینکه «پرورش خوک در ایران اصلا وجود ندارد، چون تولید و خریدوفروش آن غیر‌مجاز و ممنوع است»، یادآور شد: «تنها در جنگل‌ها و مراتع شمال کشور گراز (خوک وحشی) زندگی می‌کند که کشاورزان این مناطق را عاصی کرده است. دولت از حدود 15 سال پیش به یکی از کارخانه‌های تولید فرآورده‌های دامی مجوز داده تا برای تامین نیاز اقلیت‌های مذهبی و پیروان آیین‌های دیگری که خوردن گوشت خوک را حرام نمی‌دانند، گرازهای شکارشده توسط شکارچیان شمال را خریداری کند. این کارخانه از سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت مجوزهای بهداشتی دریافت کرده و مجوزهای شرعی و مذهبی را نیز از مقام‌ها و مراجع مذهبی گرفته است».
گوشت خوک در اسلام و یهودیت
استفاده از خوک به عنوان غذا تاریخچه‌ای چندین هزار ساله دارد و امروزه در بسیاری از کشورهای غیرمسلمان مصرف می‌شود اما حرمت استفاده از گوشت خوک و دیگر مشتقات آن تنها اختصاص به اسلام ندارد به طوری که مصرف گوشت خوک در بین یهودیان نیز ممنوع است و یکی از غذاهای حرام در شریعت یهود است.

با این همه در اغلب کشورهای اسلامی، غیرمسلمانان از خوردن گوشت خوک منع نمی‌شوند و در بسیاری از فروشگاه‌ها بخشی ویژه برای غیرمسلمانان برای فروش گوشت خوک و دیگر مواد خوراکی حرام در اسلام اختصاص داده می‌شود.
+53
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نگران نباشی انچه در دولت شاه نتوانستند قانونیش کنن و اجراش کنن این نظام پست اخوندی حتما" قانونیش میکند و اجراش هم میکند . همه دیدیم که در زمان شاه انطور که باید چپهای کمونیست و مسلمانان مثل طرفداران مجاهدین خلق را کشت و اعدام کرد نکشتند و اعدام نکردن ولی در نظام اخوندی هم کشتند و هم فله ای اعدامشان کردند . این را بدانید پرورش خوک را هم ازاد میکنن تا گوشتش به مصرف عموم برسد !
  19
  38
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خوک برای چه؟ آخوند که داریم.
  8
  33
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  قبلا گفتم رفیق من برای فرصت تحصیلی رفت ایتالیا و استاد تمام رشته ایمونولوژی دامپزشکی یکی از دانشگاههای معتبر اونجا گوشت خوک نمیخورده و به رفیقم گفته بود در دین شما به درستی گوشت خوک رو حروم کردن چون انگلهای خطرناک و غیرقابل اجتنابی داره. اینکه اسلام صرفا یک تفکر بر اساس یهودیت و یکسری اصلاعات تاریخیه درسته و دلیل نمیشه برخی عقایدش بر مبنای درستی نباشه.
  35
  14
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  داداش راهی رو برو که ماهی اوزون برون رو ازاد کرد. یه ٦ ماه دیگه که چیزی گیر نیاد اخوندها میان یه روایت میارن که حضرت محمد در معراج توی چین هم به استاپ داشته و sweat and sour pork زده به بدن
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. قربانت گردم، آیا گمان میکنی که با تکنولوژی امروز هنوز هم آن انگلها را به خورد ما میدهند و اینهمه جمعیت دنیا که گوشت خوک میخورند با این انگل های خطرناک درگیرند؟ قدیم ها میگفتند “ اسلام به ذات خود ندارد عیبی، هر عیب که هست از مسلمانی ماست “ ولی امروز باید گفت “ اسلام به ذات خود پر از عیب بُوَد، گر عیب نبینی از مسلمانی ماست”.
  8
  18
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۳
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. شما که انهمه ادعا در باره ی تورک نه اذری دارید چرا حتی یکبار از زنده یادان کسروی باقرخان ستارخان ایرانیان راستین نام نمی برید و هنوز در پنهان و عیان طرفدار اسلامیون ۱۴۰۰ سال پیش که صدها هزار ایرانی را کشتند و دختران خردسال ایرانی را دزدیده به عرعرستان بردند. چرا از قتل عام بیش از یک میلیون مسیحی به وسیله ی عثمانیها نام نمی برید و چند جوک را بهانه قرار داده برای پیشبرد عقاید ضد ایرانی خود بس کنید اینجا همه بیسواد و بیرگ نیستند/ مگر بزرگترین قاتل تاریخ جدید خلخالی نبود پس ما باید به هممیهنان اذری خود بدبین شویم .هرگز.. اخوند جانی با افکاری مشابه شما توده ایها و مجاهدین باقی خواهد ماند اگر شده صد بار خواهم نوشت استیلای ۸۰۰ ساله ی اعراب در اسپانیا و ۲۰۰ ساله ی عثمانی در یونان نه روی دینشان تاثیر گذاشت نه فرهنگشان/ و گوشت خوک بله در یهودیت حرام مورد تقلید عرعر ها ولی در سراسر دنیای غرب استفاده می شود و طبق نظر جنابعالی پس روزانه باید میلیونها نفر در غرب بر اثر خوردن ان جان می سپردند//
  11
  14
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  اینها که خودشان خوک هستند خوک را می خواهند چکار .
  6
  6
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. یکی از دوستام گراز شکار کرد و گوشتشو برام آورم. هرچی میپختم بازهم خون توش بود. اینارو فقط با دستگاههای خاص استیک میکنن انگلهاشون کشته میشه.
  15
  6
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۷
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  کار خود آخونده ولی خجالت میکشند بگند انداختند گردن یک ارمنی. چون میبینند پول توش هست الان نظرشون عوض میشه و یه فتوا میدند که خوردن گوشت خوک کرونا را از بین میبره و حلالش میکنند و شاید هم تو قرارداد با چین هم هست که باید گوشت خوک وارد بشه آخه برا اخوند همه چیز به پول یا از کمر به پایین ختم میش. اول عنغلاب هم نزول بانکی نوشابه آگهی تلوزیون و و حروم بود بودجه کم اومد همه چیز حتی شیر خر هم حلال شد
  4
  7
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰
  نظر شما چیست؟