جنجال پزشکی در فرانسه بر سر طرح «گلبول سیاه»

یورونیوز :اقدام یک گروه حامی تفکیک نژادی به سوژه‌ای بحث‌برانگیر در مجامع پزشکی و رسانه‌های فرانسه تبدیل شده است.

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که یک حساب توییتری به نام «گلبول سیاه»، که اکنون حذف شده است، فهرستی از نام، آدرس و شماره مطب پزشک زنان سیاهپوست در استان ایل‌دو‌فرانس منتشر کرد. این فهرست در واقع از بیماران سیاهپوست می‌خواست که پزشک خود را سیاهپوست و در واقع بر حسب تفکیک نژادی انتخاب کنند.

در پی انتشار گسترده این فهرست، اتحادیه بین‌المللی مبارزه علیه نژادپرستی و یهودستیزی آن را «دیوانگی هویتی» خواند و گفت انتخاب پزشک بر اساس رنگ پوست در تعارض با حرفه پزشکی و ارزش‌های جمهوری فرانسه است.

با این حال شماری از سیاهپوستان در مصاحبه با رسانه‌‌های فرانسوی به نژادپرستی پزشکان سفیدپوست اشاره کرده‌اند و گفته‌اند به دلیل رنگ پوستشان در مطب‌ها تحقیر شده‌اند.

رکسان، یک زن ۲۱ ساله با اصلیت ساحل عاجی، به رادیو فرانس‌انفو می‌گوید وقتی به یک پزشک زنان مراجعه کرده و از او خواسته تا برایش قرص ضدبارداری تجویز کند جوابی با پوزخند شنیده است که «تعجب می‌کنم، معمولا زن‌های آفریقایی دوست دارند بچه بیاورند تا کمک هزینه دولتی بیشتری گیرشان بیاید.»

یک زن سیاهپوست دیگر به نام اودری که دچار عفونت بخیه جراحی شده است گفته جراح‌اش تاکید کرده که «پوست‌های سیاه بعد از زخم خیلی خیلی خیلی سخت جوش می‌خورند.»

نقش این فهرست در اجتناب از برخوردهای نژادپرستانه سبب شده است تا بخشی از افراد انتشار فهرستی نژادی را مثبت تلقی کنند. با این حال شماری دیگر با ابراز مخالف با این فهرست، درباره صحیح بودن این عمل ابراز تردید کرده‌اند.

دو سازمان نظام پزشکی پرستاران و پزشکان با انتشار بیانیه‌ای در روز ۱۱ اوت «با شدت تمام» انتشار فهرست کادر درمانی بر اساس نژاد و رنگ پوست را محکوم کرده‌اند.

در بیانیه آنان آمده است که انتشار چنین فهرستی «توهین به شرافت کاری» و «بی‌اعتبار کردن حرفه» آنان است، ولو آن‌که طبق قانون فرانسه بیمار حق داشته باشد آزادانه پزشک خود را انتخاب کند.

ژان مارسل مورگ، نائب رئیس سازمان نظام پزشکی فرانسه درباره فهرست منتشر شده، می‌گوید: «این در تعارض با اصل عدم تبعیض است که در بند ۷ قانون اخلاقی پزشکی آمده است. همچنین تضاد دارد با ارزش‌های بنیادین طب انسانی که بر پایه جمهوری و ارزش‌های لائیک بنا نهاده شده است.»

دفتر وزیر بهداشت فرانسه نیز گفته است از دیدن فهرست «شوکه» شده و حمایت خود را از سازمان نظام پزشکی اعلام کرد است.

در همین حال شماری از منتقدان با اشاره به عدم به رسمیت شناخته شدن تنوع نژادی، عکسی دسته‌جمعی از اعضای هیئت رئیسه نظام پزشکی فرانسه را منتشر کرده‌اند که در آن هیچ پزشک مرد یا زن رنگین‌پوستی به چشم نمی‌خورد.

این در شرایطی است که در میان جامعه پزشکی نیز هستند پزشکانی که مشکلی در فهرست درست شده از پزشکان سیاهپوست نمی‌بینند.

بنوآ بلائس، رئیس سندیکای پزشکان عمومی جوان می‌گوید: «آنچه مشکل‌زا است این است که بیمارانی وجود داشته باشند که در موضوع سلامت احساس کنند مورد تبعیض واقع شده‌اند و نهادهایی که مسئول رفع این تبعیض هستند کاری نکنند. ما از تمام کارهایی که در خارج از مجموعه پزشکی برای رفع تبعیض انجام می‌شود حمایت می‌کنیم چرا که دستکم آن‌ها باعث می‌شوند معضل نژاد‌پرستی در نظام سلامت مطرح شود.»
+17
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  “ جراح‌اش تاکید کرده که «پوست‌های سیاه بعد از زخم خیلی خیلی خیلی سخت جوش می‌خورند.»“. کجای این‌حرف نژادپرستی و تبعیض هست؟ فرق بین نژادها و خصوصیاتشون هم میخوان‌منکر بشن.پس اصلا اکه بگن موهای سیاهها وز و فر هست هم لابد نژادپرستیه؟.
  3
  31
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Pahbod666 - لندن، انگلستان::]. کاملا درسته. منم یه علامت سوال بزرگ اومد تو سرم که این کجاش نژاد پرستیه. خوب پوستهای سیاه خیلی نازک هستن و به نظرم مویرگهای کمتری دارن و دیرتر ترمیم میشن. چطور پس سیاهپوستا وقتی دارن بادمجون سالادیشونو حواله زنهای سفید میکنن نژاد پرستی نیست؟ والا اگه تو ایران اینهمه فیلم سوپر درست میشد که سیاها ترتیب زنای ایرانی رو میدن الان همشونو قتل عام کرده بودیم. اروپاییها خیلی جنبه دارن.
  24
  9
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۶
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  از خواندن ای خبر متاسف شدم. این اعمال پزشکان فرانسوی در تعارض با قسم نامه بقراط است که همه پزشکان قسم می خورند. در ضمن. amirgheryou - تهران، ایران. Pahbod666 - لندن، انگلستان. سخنان شما تاسف برنگیز است. به کدام دلیل علمی پوستهای سیاه بعد از عمل سخت جوش می خورند؟کمی نصف باشید.
  11
  7
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. پوست سیاه پوستا کمی شبیه انگار پلاستیکیه. چون مویرگهای کمتری داره. هر پوستی مویرگهای بیشتری داشته باشه قطعا زودتر ترمیم میشه چون جریان خون بیشتر یعنی فعل و انفعال سریعتر. این چیزا فوق تخصص جراحی نمیخواد با کمی دقت میشه متوجه شد.
  5
  6
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۴
  ۳۰
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. قبل از تاسف خوردن یکبار دیگه بخون و یکم فکر کن.کسی اینجا هیچ قضاوتی نکرد.صحبت سر اینه بین نژادهای مختلف تفاوتهای بیولوژیکی و ظاهری وجود داره.مثلا نژاد سیاه استعداد زیادتری برای فشار خون بالا داره،زود جوشی تر هست،تعرق بالاتری داره،جنس مو و استخوان بندی متفاوتی دارن.اینها واقعیت های علمیه.حالا اگر دکتری بگه زخم روی پوست نژاد سیاه دیرتر جوش میخوره یا به هر نوعی تفاوتی که نژاد مختلف داره رو عنوان‌کنه،این کجاش نژاد پرستی و‌توهینه؟ پس لابد دیگه کسی نباید اصلا بگه پوست سیاه ها سیاه هست چون‌نژاد پرستیه؟ نژاد پرستی وقتیه کسی بگه نژاد سیاه هوش و شعور پایینتری داره.
  1
  6
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
  نظر شما چیست؟