مخالفت «جامعه باستان‌شناسی» با ساخت شعبه موزه ملی در آرامگاه خمینی

«جامعه باستان‌شناسی ایران» در بیانیه‌ای با طرح ساخت شعبه دوم موزه ملی در آرامگاه خمینی مخالفت کرده و آن را «کارشناسی‌نشده» و نامتناسب با فضای این محل دانست.

جامعه باستان‌شناسی در این بیانیه که خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه منتشر کرد خواستار روشن شدن جزئیات توافق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تولیت مقبره روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی ایران، در خصوص راه‌اندازی «شعبه دوم موزه ملی» و ایجاد «مخزن امن» از سوی مسئولان مرتبط شد.

در این بیانیه ضمن اشاره به اجرایی نشدن مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۸۲ مبنی بر گسترش فضای موزه ملی بر اساس واگذاری ساختمان‌های میدان مشق آمده است: «در این شرایط پرسش و ابهام نخست این است که چرا آن طرح بسان چندین طرح دیگر به کنار رفتند و به‌یک‌باره طرحی کارشناسی‌نشده به میان آمد؟!»

در ادامه این بیانیه با انتقاد به پایه‌های کارشناسی طرح جدید گفته شده است: «اجزا و عناصر مکان‌های فرهنگی در نسبت با همدیگر هستند. روح مبارزاتی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ما را بدین درجه از فهم و آگاهی تاریخی رهنمون می‌کند که فضای حرم آن حضرت متناسب با موزه انقلاب و نه در پیوند و نسبت با نام و موضوع و شعبه موزه ملی و مواد فرهنگی آن است.»

در روز ۱۳ مرداد سال جاری خبر انتقال دو تا سه هزار اثر باستانی به زیرزمین مقبره روح‌الله خمینی و تبدیل آن به موزه ملی شماره دو ایران با واکنش بسیاری از سوی کارشناسان مواجه شد.

به گزارش وب‌سایت صدای میراث، راه‌اندازی این موزه در گام اول ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد و قرار است ​بودجه آن را دولت تامین کند.
+33
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  می‌ خواهند کلک سوهدی بزنند. سوهد یک شرکت مبل فروشی معروف دارد. با نام IKEA . در تمامی‌ دنیا شعبه دارد.همیشه هم دو طبقه است. یک جوری می‌‌سازد. که از دری که وارد،دیگر شما نمی‌‌توانید خارج شوید. در ورودی هم مستقیم به طبقه دوم. حالا شما اگر فقط یک قاشق لازم دارید. چه بخواهید .چه نخواهید، هی‌ در طبقه دوم باید تاب بخورید.از کنار تمام غرفه‌ها رد شوید. بعد به طبقه پاهین- دوباره نیم ساعت تاب بخورید. تا به غرفه قاشق برسید. این‌ها هم همین کلک را می‌‌زنند. در ورودی موزه را اول. سه بار به دور قبر امام پدوفیل تاب می‌‌دهند. تا به موزه برسید. بعد در تلوزیون نشان می‌‌دهند. ببینید. این همه عشاق امام امت. البته این زیرکان ایرانی‌ که من شناسم. فقط توالت بین راه را استفاده. عجب مصرف بجاهی.‌ها ها‌ها ها‌ها ها
  5
  32
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بخاطر اینکه بازدید کننده برای قبر ان جنایتکار پست فطرت پیدا کنن با کمال بزدلی میخواهند موزه ملی را قاطی ان کاخی کنن که برای گور ان کثافت جنایتکار درست کرده اند.
  3
  15
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
  ۲۸
  Lincoln - کورنوال، انگلستان
  همیشه فکر می کردم اگر روزی ایران ازدست این تازی ها آزاد شه قطعا یکی از کارهایی که می بایست اجام داد از بین بردن این امام زاده ها هست،اما دیگه نظرم عوض شده.بعد از تقییر نظام فاسد جمهوری اسلامی مرقد خمینی ملعون (همانند موزه هولوکاست) برای آگاهی و دانش نسل آینده باید تبدیل به موزه بشه که نشانگر جنایاتی که این ها به اسم دین کردن و باعث تباهی یه ملت و سر مایه های کشور شدن
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. فقط یک کلمه : بمیر عزیزم هاهاها
  15
  1
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  بزودی بعنوان ژیگولترین آبریزگاه جهان در کتاب گینس ثبت خواهد شد!
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. سوعد؟ اسمش سوئده. بعدم چرا اشتباه میزنی حاجی؟ راه میانبر داره ها. من خودم رفتم. از هر کمپارتمان میشه راحت ماینبر زد. منتها شما فقط به تابلو و علامتای روی زمین نگاه میکنی فکر میکنی راه خروج فقط همونه. خودم رفتم پادری و یه سری لامپ خریدم بعدم از همونجا از لابلای دکورها رفتم به طرف صندوق. کلا ۲۰ متره از بین قفسه و دکور بری.
  9
  0
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Lincoln - کورنوال، انگلستان::]. تازی؟ لطفا گند کاری خودمون به هند پاکستان عراق عربستان تازی نچسبون. بی عرضگی خودمون نچسبون به بقیه. راحت بگو بی عرضه اییم. بعدم همون سال ۵۷ مردم به عشق و علاقه اینا رو وارد کردن. با دستای خودشون. نه عربستان دخالتی داشت نه عربا. بلکه اتشه ی نظامی سفارت امریکا تو عربستان تو خاطراتش میگه وقتی انقلاب شد مقامات عربستان از این کار ایرانیها نگران بودن و خواستار اومدن مشاورای خبره از امریکا شدن. فکرشو بکن حتی عربستان از انقلاب ما وحشت کرد. حتی عربستان میدونست این انقلاب قراره چه به سر مردم منطقه بیاره. بعد ت میگی اینا تازی بودن؟ کاش تازی بودن. حداقل مردم گرسنه نمیخوابیدن. حداقل اگه کسی بیمار میشد میفرستادنش المان و بریتانیا. حتما میدونی تو عربستان اگه مریض بشی و داخل کشور خوب نشی با هزینه دولت میری خارج خوب میشی.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
  نظر شما چیست؟