روحانی: شرایط ما عادی نیست

حسن روحانی گفته "مردم واقعیت را لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت می‌کنند"بی بی سی :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت گفته است که شرایطی که کشور در آن اداره می شود "یک شرایط عادی نیست".

آقای روحانی گفته "ما کشور را در شرایط سخت‌ترین تحریم‌ اقتصادی تاریخ اداره می‌کنیم. شرایط ما یک شرایط عادی نیست بلکه شرایطی است که دشمنان ما فکر می‌کردند ما ظرف چند ماه قدرت تاب آوری نخواهیم داشت".

صادرات نفت که دولت ایران عمده درآمد هایش را به آن وابسته است به دلیل تحریم آمریکا با افت شدیدی روبرو شده است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران گفته از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی قبل از تحریم، این درآمد در سال گذشته به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسید.

آقای روحانی گفته "امروز دو سال و نیم است که در برابر این تحریم، تهدید و فشار اقتصادی تروریستی، دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده‌اند و راه خود را ادامه می‌دهند البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد، در میدان جنگ زخمی شدن و شهادت هم وجود دارد".
اظهارات رئیس جمهور ایران درباره وضعیت کشور در جمع اعضای هیات دولت صورت گرفته استاشاره او به خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام بین ایران و شش قدرت جهانی است. ایالات متحده پس از خارج شدن از این توافق با اعمال تحریم های گسترده، مانع فروش نفت ایران به مشتریانش شده و پول اندک نفت صادراتی هم به دلیل تحریم های مالی و بانکی به سختی وارد کشور می شود به طوری که قیمت ارزهای خارجی در بازار ارز تهران در ماه های اخیر رکورد شکسته است.

حسن روحانی در اظهارات امروز خود در هیات دولت ایران با اشاراتی همچون "صهیونیست ها" و "ارتجاع منطقه"، اسرائیل و عربستان را همراه با ایالات متحده متهم کرده که در انتظار تبدیل تحریم به "بحران اجتماعی و از بحران اجتماعی به بحران امنیتی" بودند اما گفته این کشورها "شکست خورده اند" و "مردم این واقعیت را لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت می‌کنند".

ناکارآمدی و فساد گسترده در ایران، از ماه ها پیش از تحریم آمریکا و خروج این کشور از توافق هسته ای، باعث اعتراضات گوناگون شهروندان ایرانی بوده است. اولین موضوع اعتراضات به وضعیت معیشتی مربوط به دی ماه ۱۳۹۶ و پنج ماه پیش از خروج آمریکا از برجام بود.

آبان سال گذشته هم به دنبال افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی مجدد آن، اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت که با سرکوب گسترده‌ای رو به رو شد. دولت ایران علیرغم وعده های مکرر درباره تعداد دقیق کشته شدگان سرکوب اعتراضات را به طور رسمی اعلام نکرده و صرفا وزیر کشور به صورت تخمینی آن را بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ خواننده است.

سازمان عفو بین‌الملل می گوید بر اساس شواهد دست کم ۳۰۴ نفر توسط نیروهای مسلح کشته شدند.

رئیس جمهور ایران در سخنان خود در جمع وزرا و دیگر اعضای هیات دولت گفته: "تمام اقداماتی که ما می کنیم به معنای آن است که دولت جمهوری اسلامی ایران علیرغم فشارهای آمریکا در بخش اقتصادی شکست نخواهد خورد. بله مشکلات برای مردم است و تلاش می‌کنیم که این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم".

آقای روحانی علیرغم این که گفته شرایط اداره کشور "عادی نیست" در ادامه اظهارات خود گفته دولت وی "کشور را با رشد منفی ۷ درصد تحویل گرفته و در شرایط تحریمی با رشد ۵ درصد اداره کرده است".

آقای روحانی هفت سال پیش با شعار برداشتن تحریم های بین المللی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به پیروزی رسید و سه سال پیش هم امکان برداشتن تحریم های آمریکا را مطرح کرد و برای دومین بار در انتخابات پیروز شد.

آن زمان هنوز آمریکا در توافق برجام حضور داشت اما پس از خروج از برجام که هدف آن ترغیب حکومت ایران به "عادی شدن" رفتارش عنوان شد، آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران به طور پی در پی گفته که به دولت اجازه مذاکره با ایالات متحده را نمی دهد.
+6
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  کی عادی بوده ؟ از صدر اسلام شرایط عادی نبوده همیشه راهزنی و تجاوز و قتل و بردگی و دزدی تا به الان همچنان ادامه دارد ،مشکل از دین شماست اگر این دین برای همیشه حذف شود شرایط کشورها و مردم عادی و نرمال میشود
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر شرایط عادی بود که شما و گدا علی در گورستان دعا برای اموات میخواندید و ۵ ریال مزد میگرفتید.
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  شما تروریست ها ایران را با خاک یکسان کردید
  3
  22
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. کچل جان در شرایط عادی به تو هم بیشتر از ریاست مقام شامخ تیمارداری و واکس و پولیش اسبهای اصطبل هماریونی نمیرسید هاهاهاهاها
  18
  1
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  ۴۶
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین
  این مردک بیمار وروانپریش و یه دروغگوی دزد بزرگ تشریف دارن. واقعا هنوز در عجبم از این ملت ۲ بااااار به این رای دادن و بعد با انگشت بنفش اعلام کردن تا ۱۴۰۰ با این ریشو وبعد هم رقص تو خیابووون ، به کی بگم؟!!!!!!
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. شرایط برای من همین الان هم عادیست چون به همان کارهایی که اشاره کردی مشغولم و روزی حلال بدست میارم. مفتخوری و کاسه لیسی و نوکر اجنبی بودن هست که مایه ننگ حساب میشن.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  شرایت شما مردار پرستها از روزی که فکر کردید علی خداست و امام زمانی قرار بیاد یعنی ۱۴۰۰ سال پیش عادی نبود
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  چتدتا نفتگش دیگه از دست بدید به چین و روسیه .....هم تقدیم میکنید....
  0
  0
  جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
  نظر شما چیست؟