در اقدامی غیرمنتظره یکی از خیابان‌های تهران «مهدی بازرگان» نامگذاری شد

العربیه :اعضای شورای شهر تهران نام یک خیابان در تهران را از «سازمان آب» به نام مهندس «مهدی بازرگان» نخست‌وزیر دولت موقت پس از انقلاب ایران، تغییر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 11 اوت 2020 اعضای شورای شهر تهران در آخرین جلسه خود به پیشنهاد تغییر نام هفت خیابان در پایتخت رای مثبت دادند.

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیته نام‌گذاری شورای شهر تهران در این باره گفت: «به پیشنهاد مسجدجامعی نام‌گذاری خیابان سازمان آب حد فاصل بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری تا بلوار آیت‌الله کاشانی در محدوده گذر صادقیه در منطقه 2 و 5 به نام مهندس بازرگان پیشنهاد شده و این در حالی است که خیابان سازمان آب 17 بار در تهران تکرار شده است».

گفتنی است، مهدی بازرگان در جریان انقلاب سال 1979 ایران تلاش زیادی برای تغییر حکومت به صورتی آرام و با همه‌پرسی داشت اما تلاشش بی‌ثمر ماند.

با پیروزی انقلاب ایران، خمینی حکم نخست‌وزیری دولت موقت را به نام بازرگان صادر کرد. او از همان ابتدا با روح‌الله خمینی بر سر نوع حکومت اختلاف داشت.
مهدى بازرگان مهدى بازرگاناین اختلاف‌نظرها ادامه داشت تا اینکه در 5 نوامبر 1979 درست یک روز بعد از آن که گروهی به نام «دانشجویان پیرو خط امام» سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و دیپلمات‌ها و کارکنان را گروگان گرفتند، دولت موقت با نخست‌وزیری مهدی بازرگان استعفا داد.

بازرگان پس از استعفا و کمتر از یک ماه پس از واقعه گروگان‌گیری و برای آنکه غائله فروکش کند، در نامه‌ای از محمدرضا پهلوی خواست داوطلبانه به ایران بازگردد تا گروگان‌ها آزاد شوند.

بازرگان بعد از استعفاء از نخست‌وزیری، در دوره اول مجلس ایران به نمایندگی مردم تهران در مجلس انتخاب شد.

او در کتاب «انقلاب ایران در دو حرکت» دلیل اصلی استعفایش را دخالت‌های روحانیون در امور مملکت‌داری و سیاسی بیان کرد.
+20
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  چه کار پسندیده اى ، بازرگان مرد بزرگى بود ، سالها در شکنجه گاههاى رژیم ستم شاهى به همراه دهمها هزار از هموطنان مظلوممان شکنجه شد ولى دست از مبارزه برنداشت مطمعن بود به ( الملک و یبقى مع الکفر ولا یبقى مع الظلم)
  56
  14
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مدتی دیگر نام دیگر خیابانها را به نام ابراهیم یزدی و سرکرده حزب توده کیانوری و غیره نام گذاری خواهند کرد. چون اخوند جماعتی که بر سر کارند میخواهند با ترفندهای گوناگون مردم را فریب دهند و قدرتشان را از دست ندهند . اخوندها در ایران به این نتیجه رسیده اند اگر حکومت اخوندی سقوط کند به معنی بسته شدن حقه و فریب اخوند جماعت در ایران است و باید برای همیشه بار و بندشان را ببندند و به جای بروند که جدهایشان از انجاها به ایران اورده شدن.
  5
  46
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  آقای بازرگان روح آمرزیده آنها روحانیون نبوده و نیستند بلکه مادی و مدیون بوده و هستند. و افسوس و صد افسوس مملکت به باد فنا رفت با طرز تفکر شما روشنفکران نابخرد.
  5
  40
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. عجب جون سگی داشته که سالها شکنجه شد ولی نمرد و آخرش نخود وزیر هم شد!
  7
  30
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خود بازرگان در مطالبی که مینوشت میگفت که در بازداشتگاه زمان شاه مثل مهمان از ما پذیرایی میکردند، اما این گدای میلیونر مینویسد که در شکنجه گاه شکنجه‌اش میکردند. کدام را باور کنیم؟
  6
  33
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  همین آشغال های به ظاهر روشنفکر مصدقی با همدستی آخوندهای قاتل ایران را به روز سیاه نشاندند.
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۱
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  آخوند ها میخواهند شریک جرم داشته باشند و در آینده زمان محاکمه بگویند نهضت ازادی هم در انقلاب و خلاف کاری سهیم بوده است
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  نه از گرایش دینی او خوشم میاید ، و نه از زندگی سیاسی او و نه از نتایج فعالیت های سیاسی او ، بهیچوجه ، اما شاید اولین و آخرین مرد شریف در جمهوری اسلامی بود که نه دزدی کرد و نه اختلاس ، بشدت از این انقلاب پشیمان شد ، اسلام سیاسی و در واقع تمام زندگی خودش را زیر سوال برد و حتی اشاراتی شده که حتی دین را هم کنار گذاشت .
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
  ۴۶
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین
  هوررااا . الان تو ایران مردم:دیدید ازاد شدیم. اسم خیابون رو گذاشتن بازرگان واااای آزادی
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  بازرگان شخصینی بود که بیشتر بدرد معلم کلاس قران و شرعیات میخورد نه سیلست . این مرد بسیار پاک و سالم که از شاگردان مکتب مصدق بود و راه ان مرد یعنی نخست وزیری که بدلیل خیانت بکشور در دادگاه نظامی محاکمه گردید را ادامه داد و با همبستگی با اخوند ها کشور را بروزگار سیاه و تباهی کشاند و بجای محاکمه در دادگاه در صحن مجلسی که خود بوجود اورنده ان بود با کوبیده شدن کفش بر فرق مبارک ایشان توسط صادق خلخالی ان چنان وضعیتی بوجود اوردند که اثار پلید ان تا امروز در کشور معلوم است . لذا در حالی که تمام . خیابانها بنام های مختلف خیانت ها نام گذاری شده لازم است یک خیابان بنام این اخوند مکلا نامگذاری شود
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
  نظر شما چیست؟