اوکراین: ایران در هر صورت باید غرامت بپردازد

دویچه وله :معاون وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد، ایران در هر صورت مجبور به پرداخت غرامت برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی است. او گفت حتی اگر هواپیمای این کشور توسط یک شرکت اروپایی هم بیمه شده باشد ایران باید غرامت سرنگونی آن را بپذیرد.

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در بیانیه‌ای که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده، نوشت ایران در هر صورت مجبور به پرداخت غرامت و خسارت برای سرنگونی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی است. به گفته این مقام اوکراینی حتی اگر هواپیمای این کشور توسط یک شرکت بیمه اروپایی هم بیمه شده باشد، بازهم ایران باید غرامت سرنگونی آن را بپذیرد.

ینین افزود: «هواپیمای اوکراینی توسط شرکت‌های اروپایی بیمه شده که به نوبه خود خطرات و ریسک را با سایر شرکت‌های بیمه تضمین می‌کند». به گفته ینین تصور این که مقام‌های دولت جمهوری اسلامی "نخواهند مسئولیت بپذیرند بسیار سخت است".

او یادآور شد که در جریان مذاکرات دو جانبه، طرف ایرانی آمادگی خود را برای جبران خسارات اعلام کرده بود و طرف اوکراینی به مذاکره دعوت شده است.

به گفته معاون وزیر خارجه اوکراین کیف و تهران توافق کرده‌اند که این موضوع را در دستور کار دور بعدی مذاکرات قرار دهند. این گفت‌وگوها در مهرماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

اظهارات مقامات اوکراینی یک روز پس از آن بیان شده است که غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران در نشست خبری مجازی با خبرنگاران گفته بود که پرداخت خسارت هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین به شرکت‌های ایرانی ربطی ندارد و این امر بر عهده شرکت‌های بیمه اتکایی اروپایی و اوکراینی است که بویینگ تحت پوشش آنها بود.

۱۰ روز پیش از این اما عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود که جمهوری اسلامی خود را مسئول این "اقدام سهوی" می‌داند و پذیرفته که غرامت هواپیما را پرداخت کند.

صحبت‌های متناقض مقامات جمهوری اسلامی باعث شده است که معاون وزیر خارجه اوکراین واکنش نشان بدهد و به صراحتی اعلام کند که ایران "در هر صورت مجبور است غرامت هواپیمایی را که سرنگون کرده بپردازد".

مقامات دولتی ایران بارها اذعان کرده‌اند که پس از اتمام تحقیقات حادثه سرنگونی هواپیما به خانواده قربانیان هواپیمای مسافربری غرامت خواهند پرداخت.

پرواز تهران کی‌یف سحرگاه ۱۸ دی‌ماه سال گذشته دقایقی پس از اوج‌گیری در پی اصابت موشک‌های پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. کلیه ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما از جمله ۲۹ کودک کشته شدند. جمهوری اسلامی تا سه روز واقعیت را پنهان کرد و پس از اذعان به آن، مسئله را ناشی از "خطای انسانی" خواند.

به گفته مقامات اوکراینی هفت خدمه و دو مسافر اوکراینی در میان کشته شدگان بودند. بقیه کشه‌شدگان از کشورهای کانادا، سوئد بریتانیا، افغانستان و ایران بوده‌اند.

دادستانی نظامی تهران می‌گوید، سه نفر از جمله اپراتور سامانه پدافند در این رابطه دستگیر شده‌اند. خانواده‌های بازماندگان اما خواهان شناسایی، معرفی و مجازان عاملان اصلی فاجعه و روشن شدن علت بازماندن آسمان ایران در شب عملیات نظامی هستند.

قرار است در مهر ماه سال جاری هیاتی از اوکراین برای ادامه مذاکرات به تهران سفر کند. نمایندگانی از کشورهای کانادا، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.

در جلسات و مذاکرات با نمایندگان جمهوری اسلامی تا کنون نمایندگان خانواده‌ قربانیان شرکت نکرده و حضور نداشته‌اند.

انجمن خانواده‌‌های جانباختگان پرواز هواپیمای اوکراینی بارها اعلام کرده است که هر توافقی بر سر غرامت، بدون انجام تحقیقات جامع، شفاف و بی‌طرفانه درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری را بی‌اعتبار می‌داند.

این انجمن به ویژه تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی صلاحیت تحقیق در این زمینه را ندارد، زیرا خودش عامل جنایت است و تحقیقات مستقل با منافع‌اش تضاد دارد: «... ما بارها تذکر و توضیح داده‌ایم که "کمیسیون بررسی سوانح هوایی" در ایران نهادی مستقل نیست و صلاحیت بررسی این جنایت را هم ندارد».

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک که همسر و فرزند ۹ ساله‌اش را در سرنگونی پرواز ۷۵۲ از دست داده، در پستی فیسبوکی نوشت: «قرار است برای عزیزان ما نرخ تعیین کنند. هیچ حکومتی حق ندارد بدون حضور ما به توافقی با جمهوری اسلامی ایران برسد. بدون انجام تحقیقات و اجرای عدالت هیچکدام از ما از غرامت حرف نزدیم و حرف نخواهیم زد. به جای مذاکره بر سر غرامت اول تکلیف این جنایت را روشن کنید».
+46
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  غرامت نده به زور میگیرن. با یه براورد ساده میشه گفت حدود ۱۸ میلیارد دلار غرامت رو شاخشه. ندن از پولای بلوکه شده برمیدارن. قبلا نمیشد پولای بلوکه شده رو برا خسارتی که دادگاه های خارجی تعیین میکرد برداشت. اما دو سالیه که این مانع رفع شده. خیالتون راحت. تا قرون اخر خسارت وغرامتو میگیرن
  3
  25
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  ۳۰
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  نمیدونم دیگه چه اتفاقی باید در ایران بیفته که دنیا خواسته های مردم ایران رو بشنوه , اتفاقی در لبنان میفته , مکرون میره و کمکهای بین المللی سرازیر میشه , توی اعتراضات دیروز بلاروس ۱ نفر کشته میشه , همه دنیا عکس العمل نشون میده . ولی نوبت به ایران که میرسه برای همه معامله با جمهوری اسلامی به این مردم بی کس بدبخت میچربه !
  3
  40
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. ههههههههه. من که خندم گرفت از کامنتت. تو لبنان ببین مردمشون چیکار کردن که دنیا صداشونو شنید. برو ببین تو عراق سوریه بلاروس و باقی کشورا مردم چه کارایی کردن که دنیا صداشو شنید. ببین دنیا ۵ ماهه فهمیده مردم ایران خودشونم همینو میخوان. به موسسه کاتام بریتانیا مراجعه کن. مقالاتشو بخون. کاتام یکی از مهمترین اتاقای فکر بریتانیا هست. گفتن ۵۰ سال از مردم ایران بخاری بلند نشد. در ادامه گفتن شاید مردم راضی به همین نظامن. پس چرا باید برا این مردم خرج کنیم؟ و تو موسسه راند امریکا درباره پناهنده قلابیایی هموطن نوشتن. اره جون دلم. ما حتی وقتی اومدیم خارج گفتیم پناهنده اییم و بهمون پناهندگی دادن اولین کارمون این بود بریم ایران برا پز دادن. دنیا دیگه خر نیست. برو ببین چرا دنیا نگران سوریه عراق لبنان افغانستان هست. چون مردمشون نشون دادن. عمل کردن. افغانستان سالها با طالبان جنگید هرسال ۱۰۰ هزار کشته داد. عراق هرسال ۲۰ هزار کشته میده. لبنان حزب الله داره موشک میزنه و کلی ادم میمیره. اما و اما ما چی؟ . دنیا خر نیست
  19
  7
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. این مردم اگه تغییر میخوان باید خودشون عمل کنن.
  11
  12
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. وقتی یکی این حرفا رو میزنه من یکی خندم میگیره. باشه چشم به ترامپ نامه میدم حمله کنه. ههههه
  16
  5
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  درسته که هواپیما بیمه اروپا است ولی ج.ا مخصوصا هواپیما را با موشک زده است یعنی بطور عمد خسارت وارد کرده در نتیجه بیمه صلب مسئولیت میکند،متاسفانه ج.ا خسارت را از جیب ملت ایران پرداخت میکند.اگر خسارت از جیب زالو ها و زالوزاده های مقیم اروپا و کانادا پرداخت شود(البته آنهم از مردم ایران است)بهتر است
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۵
  نظر شما چیست؟