احضار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به دادگاهی در ایالات متحده

روزیاتو به نقل از الجزیره نوشت: شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی توسط دادگاهی در ایالات متحده در ماجرای تلاش برای ترور یکی از ماموران ارشد اطلاعاتی سابق کشورش فرا خوانده شده است. دادگاه منطقه ای ایالات متحده در کلمبیا روز جمعه و یک روز پس از آن که سعد بن خالد الجبری شکایتی را علیه ولیعهد سعودی به اتهام تلاش برای ترور او در کانادا ثبت کرد فرمانی برای حضور شاهزاده سعودی در این دادگاه ابلاغ کرد.
 
الجبری که در کانادا زندگی می کند، بر اساس گزارش ها تحت حفاظت بسیار شدیدی پلیس و نیروهای امنیتی کانادا قرار دارد و ادعا کرده که علاوه بر ارتباط نزدیک با مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، اطلاعات عیمقی از فعالیت های محمد بن سلمان دارد که باعث شده به یکی از اهداف بن سلمان تبدیل شود، شاهزاده ای که رویای جانشینی پادشاه عربستان را دارد. در شکایت این افسر اطلاعاتی سابق چنین آمده است: «منابع اندکی در مقایسه با ذهن و خاطر دکتر سعد منابع اندکی اطلاعات حساس، تحقیر کننده و ناخوشایندی در مورد خوانده بن سلمان دارند».
 عربستان سعودی که اخطار قرمز برای دستگیری و بازگرداندن الجبری را به اینترپل ارائه داده است- درخواستی که البته به خاطر سیاسی بودن توسط اینترپل رد شده است- از دیگر کشورها خواسته است که این افسر اطلاعاتی سابق را به عربستان بازگردانده و او را به فساد متهم کرده است.
 
در حکم دادگاه برای حضور در دادگاه، علاوه بر نام بن سلمان نام ۱۲ نفر دیگر نیز به عنوان شاهد ذکر شده و در آن چنین آمده است: «اگر پاسخ ندهید، به طور پیش فرض قضاوت در مورد ادعایی که در شکایت علیه شما صورت گرفته به ضرر شما خواهد بود». در شکایت نامه الجبری آمده است که شاهزاده محمد بن سلمان دستگیری دو تن از فرزندان الجبری را صادر کرده و این دو بعد از دستگیری در خانه در اواسط ماه مارس در ریاض همچنان مفقود هستند. همچنین آمده که دیگر بستگان این افسر اطلاعاتی نیز دستگیر و شکنجه شده «همه در تلاش برای بازگرداندن دکتر سعد به عربستان سعودی تا کشته شود».
 بروس فین، معاون سابق دادستان کل ایالات متحده در مصاحبه با الجزیره در این مورد گفته است: «محمد بن سلمان در حال حاضر به شدت در حال لابی با رییس جمهور دونالد ترامپ و وزیر امور خارجه مایک پمپئو است تا نامه ای به نام نامه پیشنهاد مصونیت صادر کنند. در واقع این قلمرویی غریب از قانون است اما از دادگاه می خواهد که پرونده را مختومه کند زیرا با روابط خارجی ایالات متحده و روابط با رهبر یک کشور یا مقامات رسمی بلند مرتبه مغایرت دارد». وی مدعی است که شاهزاده سعودی در تلاش است با کمک ترامپ و وزیر امور خارجه اش از این مخمصه خلاصی یابد. الجبری ۶۱ ساله از طرف برخی متهم شده که در طول ۱۷ سال حضور خود در وزارت داخله عربستان سعودی بیش از ۱۱ میلیارد دلار را در جریان یک برنامه ضد اقدامات تروریستی حیف و میل کرده است.
+38
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  باید دید آیا این دادگاهها عدالت رو اجرا میکنند یا اینکه با پول خودشون رو میفروشند در مورد قاشقچی که کاری نکردند
  2
  15
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  الجبری کار درستی کرده و بن سلمان را تحت تعقیب قرار داده است.چنانچه ۳۰ الی ۴۰ سال قبل امثال فرخزاد یا بختیار از مسئولان ج.ا همچین شکایتهایی میکردنند،زالوها و زالو زاده ها حساب کارشان را میکردنند
  3
  19
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  جمهوری اسلامی دنیا رو به نجاست کشونده گیر دادین به این بابا که میخواد یک کشور متمدن در خاورمیانه ایجاد کنه.
  23
  3
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حالا نمیشه بدون کشتن مردم کشور متمدن درست بکنه؟
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. در ایران روزانه هزاران نفر رو به دلایل مختلف میفرستن اون دنیا اونوقت گیر دادی به مرگ یک جاسوس به نام خاشقگچی. مردم ایران همین حکومت حقشونه. واقعا سطح فکر کاربران مثلا خارج رفته ایران دوزاری که به کامنت من منفی میدن. جماعت ایران مخ بسته جوجه فاشیست هرچی سرشون میاد حقشونه
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. آره خاشقچی میدونست بن سلمان چقدر خرج داعش کرده تویوتاها رو از کجا براشون خریده میخواست توی روزنامه بزنه خبر شد اونو کشت . همون یه خاشقچی اندازه چند میلیون نفر بوده.
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. کسی که میبینه جمهوری اسلامی با طالبان صبغه کرده و داعش رو با روسیه ساختن اما این چرندیات رو میگه قطعا طرفدار مخفی جمهوری اسلامیه.
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. طالبان با داعش دو چیزه ضمنا شما آزاد هستی راجع به هرکسی هرطوری میخواهی فکر کنی ولی به دیگران حق نداری تهمت بزنی
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. من حق دارم از افکار و حرفای افراد تحلیلشون کنم.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
  نظر شما چیست؟