مدل زن لبنانی: راه آزادی بیروت از طریق تغییر رژیم در تهران می‌گذرد

العربیه :یک مدل زن لبنانی همزمان با گسترش اعتراضات در کشورش با نوشتن توئیتی به زبان فارسی «راه آزادی بیروت» را از طریق تغییر رژیم در تهران عنوان کرد.

دانیلا سمعان مدل لبنانی و همسر سسک فبرگاس فوتبالیست اسپانیایی همزمان با گسترش تظاهرات مردم بیروت علیه حکومت، با انتشار عکسی از زنی که تصویرش نمادی برای اعتراضات دی‌ماه 1396 در ایران شده بود در کنار یک زن معترض لبنانی، توئیتی به زبان فارسی نوشت که بیش از 10000 بار لایک و بازنشر شد. او در توئیت خود با تشکر از حمایت مردم ایران از معترضان لبنانی نوشت: «متأسفانه این طبقه حاکم بر ملت لبنان، توسط رژیم ایران پشتیبانی می‌شود، راه آزادی بیروت از طریق تغییر رژیم در طهران می‌گذرد».

پس از وقوع انفجار در بندر بیروت در 4 اوت 2020 که دستکم 157 نفر کشته و 5000 نفر مصدوم شدند، اعتراضات گسترده علیه حکومت لبنان و به ویژه حزب‌الله در این کشور را در برگرفت.

نیویورک تایمز در این باره گزارش داد که معترضان در اعتراض به فساد، سهل‌انگاری و غفلت مقامات سیاسی کشورشان تجمع کرده و شعار دادند. نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

روز گذشته، معترضان به سه ساختمان دولتی حمله کرده و خواستار برکناری مقامات سیاسی شدند. حزب مسیحی «کتائب» لبنان نیز اعلام کرد که سه نفر از اعضای این حزب به دلیل انفجار بیروت از عضویت در پارلمان لبنان کناره‌گیری کردند. نخست‌وزیر لبنان نیز برای خروج از این بحران خواستار انتخابات زودهنگام شد.

نیویورک تایمز در ادامه اعلام کرد که ظاهراً اولین علائم این بحران، سیستم سیاسی این کشور را لرزانده ‌است.

بسیاری از لبنانی‌ها انفجار بیروت را آخرین نمونه فساد و سهل‌انگاری مسئولان خود عنوان کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان سازمانی سیاسی-نظامی اسلامگرای شیعه در لبنان است که از سوی ایران تأسیس و حمایت می‌شود و مخالفان بسیاری در داخل و خارج لبنان دارد.

به عنوان نمونه، حامیان دولت فؤاد سینیوره نخست‌وزیر پیشین لبنان با تأکید بر اینکه فقط دولت لبنان از حق تصمیم‌گیری درباره مقابله با تهدیدهای خارجی برخوردار است، سازمان سیاسی حزب‌الله را به مثابه «دولت در دولت» و شبه نظامیان آن را «ارتش در ارتش» می‌نامند و در مجموع حزب‌الله را به دنبال کردن منافع ایران و سوریه متهم می‌کنند.

گفتنی است، ایالات متحده آمریکا، هلند، بحرین، مصر، اتریش، کانادا، اتحادیه عرب و اسرائیل حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند
+122
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  دقت کردین؟. لبنانی که کشورشونو به گند کشوندیم اینطوری درباره ما تویت میکنه. حالا اینو مقایسه کنین با توییت هموطنای نژادپرست و احمق.
  11
  73
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  تو هرجای دنیا تظاهراتی بر علیه ما میشه رو دنبال کردین؟ دیدین اصلا به نژاد ما توهین نمیکنن؟ اما ما چی؟ لبنانو ما به گند کشیدیم اما اینو ربط میدیم به نژادشون و بعدم هی فحش و توهیناست که کامنت میشه. پرچم کل کشورا رو اتیش میزنیم. اما خداییش به جز دو سه بار کدوم کشور پرچم ما رو اتیش زده؟. مرگ بر همه میگیم اما کدوم کشور مرگ بر ما گفته؟. برام مثال بیاری.
  11
  50
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  مردم لبنان کلید کار را پیدا کردند که همدلی و همکاری است. رفع اولین مانع اولین کار است.برای مردم لبنان آرزوی موفقیت در راه برقراری دموکراسی دارم. ایران روزگاری مرکز تمدن بشربوده و پتانسیل ٱن را به خاطر فرهنگ خود, امروز هم دارد ولی تمام کشورهای اسلامی به علت نقش مذهب ونبود احزاب سیاسی واقعه ای٫ جامعه های توسعه نیافته هستنند و نتیجه ان این نکبت و شوربختی است که تمام کشورهای اسلامی درآن گرفتار هستنند. مخالفان جمهوری اسلامی برای رسیدن به دموکراسی( با تمام کاستی هایی که دارد) و همچنین احترام به حقوق بشر٫باید تمام کوشش خود را بکار گیرند و مخرج مشترک خود را برای اتحاد ,همکاری و همدلی و...( درس گرفته از انقلاب مشروطه و جامعه مدنی مدرن امروز) برای عبور ازاین رژم جنایتکار ضد بشری را پیدا کنند. مخالفین ج ا بر مبنای چیزی که هم نظر هستند باید همکاری کنند و تا زمانی که این کار صورت نگرفته است ،اخوندها حکومت خواهند کرد . بعد از آنکه اشتباهات و تقصیرات را قسمت کردیم بفکر کلید کار یعنی همکاری باشیم که تمام جنبش های مردمی را در دنیا به پیروزی رسانده است.
  2
  33
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. چه عجب یه کامنت درست و درمون نوشتی. فقط لطفا دنده عقب نرو و رو به جلو حرکت کن.
  9
  12
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۷
  ۲۹
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  خانم لبنانی عزیز اون موقع که اربابان عزیز فرانسویت به پادشاه ماه سیرت ما خیانت کردن و شما سر مست و خوشحال از بردگی واسه فرانسه بودین،یمن و سوریه و عراق خوشحال از زمین زدن بزرگ مرد ایران زمین توسط قدرتهای پشت پرده دنیا اون موقع باید فکر امروز رو میکردین این تازه اول کاره حالا حالا ها از دست اخوند ها و کثافتشون گریزی نیست ما به یک مرد به یک انسان واقعی خیانت کردیم باید تاوانش رو بدیم...
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من همیشه اینطوری میگم. شماها برداشتتون برعکسه.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
  نظر شما چیست؟