انفجار بندر بیروت؛ دولت لبنان به زودی «استعفای خود را اعلام می‌کند»

 لبنان پس از انفجار بندر بیروت که تاکنون به مرگ دست‌کم ۲۰۰ نفر انجامیده صحنه اعتراضات مردمی بوده استرادیو فردا :حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان، روز دوشنبه ۲۰ مرداد گفت، کابینه حسان دیاب، نخست وزیر این کشور به زودی استعفای خود را اعلام می‌کند.

آقای حسن به هنگام خروج از نشست کابینه دولت لبنان با اعلام این تصمیم به خبرنگاران گفت، استعفای دولت به مثابه «فرار از مسئولیت نیست».

او همچنین تاکید کرد که مردم حق دارند که بدانند چه کسانی عامل انفجار بندر بیروت بودند.

ساعاتی قبل از این رخداد غازی وزنی و ماری کلود نجوم، وزرای اقتصاد و دادگستری لبنان استعفا کرده بودند و به این ترتیب شمار وزرای لبنانی که در پی انفجار مهیب بندر بیروت از دولت کناره‌گیری کردند به چهار نفر رسیده بود.

دو وزیر مستعفی دیگر نیز منال عبدالصمد و دامیانوس تار، وزرای اطلاع‌رسانی و محیط زیست لبنان بودند که این تصمیم خود را روز یکشنبه اعلام کردند.

لبنان پس از انفجار بندر بیروت که تاکنون به مرگ دست‌کم ۲۰۰ نفر انجامیده صحنه اعتراضاتی بوده که دولت و سیاستمداران این کشور را هدف قرار داده است. معترضان خواهان کناره‌گیری دولت حسان دیاب هستند که از حمایت گروه حزب الله برخوردار است و از این رو سقوط کابینه موضوع گمانه‌زنی‌های بسیاری بوده است.

اگر در مجموع ۷ وزیر از ۲۰ وزیر لبنان استعفا می‌کردند، کابینه در عمل تبدیل به دولت موقت می‌شد. تاکنون دست‌کم ۹ نماینده پارلمان لبنان نیز استعفا کرده‌اند.

آسوشیتدپرس همچنین گزارش داده که یک قاضی لبنانی تحقیقات خود درباره انفجار بندر بیروت را با پرسش از روسای نهادهای امنیتی کشور وارد مرحله‌ای تازه کرده است.

قاضی غسان الخوری در این راستا از ژنرال طونی صلیبا، رئیس امنیت کشور، پرس و جو کرده است. این گزارش می‌گوید که قرار است برخی دیگر از ژنرال‌های عالی‌رتبه لبنانی بازخواست شوند.

انفجار روز سه‌شنبه در بندر بیروت حدود ۶ هزار زخمی نیز بر جای گذاشته و ۳۰۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده. خسارت مالی این افجار بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

گفته می‌شود که این انفجار در نتیجه یک آتش‌سوزی به وقوع پیوسته که به انبار یک محموله بزرگ نیترات آمونیوم سرایت کرده است. طبق گزارش‌ها ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در این انبار از سال ۲۰۱۳ در شرایطی غیر ایمن نگهداری می‌شده است، امری که معترضان آن را نشانه‌ای از بی‌کفایتی و فساد دولتمردان می‌دانند.

معترضان روزهای شنبه و یکشنبه روانه خیابان‌های بیروت شدند و برخی ساختمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها را برای ساعاتی تصرف کردند. اصلاحات واقعی در لبنان و کناره‌گیری دولت و خلع سلاح حزب الله از خواسته‌های اصلی معترضان بوده است.
+33
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  راستی از حسن نصرالله خبری نیست نه پیامی حتماً سرشو کرده تویه.... که خبری از هارتو پورتاش نیست ...بخطا کسی که فارغ والتحصیل مدرسه آخوندهایه ایران باشد توقعی بیشتر از این نیست به ..شم نیست مردم آواره یا کشته شدن.
  2
  3
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  مذهبیون شغلشون اینه که مطمعین کنند شما را برای مقاصد دنیوی خود که حتماً به بهشت میروید جنگهایه صلیبی نمونه ای بود از احمق بودن مردم اروپا وهمچنین مسلمین اما اروپاییها خسته شدن از تزویر و نا برابری وظلم وخود را رها کردن از حکومت مذهبی اما کشورهایه مسلمان نشین رویه خود را تغییر ندادن تا به امروز وهمچنان گول روباهان مذهبسشان را می خورند ابن از عقب ماندگیس حالا هی شما بگید اقتضاء زمان است اما من میگم تا کسی نخواهد که خر باشد هیچکس نمی تواند سوارش بشود.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱
  نظر شما چیست؟