ایران مسئولیت پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی را بر عهده شرکت‌های بیمه اروپا انداخت

بی بی سی: غلامرضا سلیمانی، عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول ایرانی در بیمه گفته است که هواپیمای خطوط هوایی اوکراین که توسط سپاه پاسداران در آسمان تهران ساقط شد بدلیل اینکه "تحت پوشش شرکت‌های ایرانی" نبوده باید غرامت آن از سوی شرکت‌های بیمه اروپایی پرداخت شود.
 
به نوشته حساب توییتری خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران، آقای سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، این کشور گفته است "هواپیمای اوکراینی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار داشته و بنابراین "خسارت هواپیمای اوکراینی باید از سوی شرکت‌های بیمه‌ای که تحت پوشش هستند پرداخت شود".

این تازه‌ترین اظهار نظر مقامات ایران در خصوص هواپیمای ساقط شده اوکراینی است که همزمان با مذاکرات مقامات ایران و اوکراین پس از خواندن جعبه سیاه اعلام می‌شود.
 بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در نخستین ساعات بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو موشک قرار گرفت و سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.
 
پرواز تهران-کی‌یف علاوه بر شهروندان عمدتا ایرانی حامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی بود.
 
ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران "به خاطر خطای انسانی" این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.اخیرا بی‌بی‌سی فارسی به یک فایل صوتی دست پیدا کرد که نشان می‌دهد از همان ساعات اولیه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی، مقام‌های هواپیمایی کشوری ایران در تماس با سپاه پاسداران، دریافته بودند که یک حمله موشکی انجام شده اما "به دلیل مسائل امنیتی" دستور داشتند چیزی نگویند.
 
پس از آن سازمان هواپیمایی کشوری ایران با انتشار "گزارش پیشرفت تحقیقات بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی" نوشت براساس تحقیقات این سازمان، سیستم پدافند سپاه پاسداران با وجود صدور مجوز پرواز برای هواپیمای اوکراینی اقدام به سرنگون کردن آن به عنوان "هدف متخاصم" کرده.
 
بر اساس این گزارش، کاربر سامانه موشکی سپاه موفق به تماس با "مرکز هماهنگی مربوطه" نشده و بدون داشتن اجازه شلیک، اقدام به ساقط کردن هواپیمای مسافربری کرده است.
 
در ۳۰ تیر و پس از شش ماه کشمکش و ممانعت ایران از خواندن جعبه سیاه این هواپیما، سرانجام ایران راضی به استخراج اطلاعات جعبه سیاه در فرانسه شد.این تاخیر باعث انتقاد اوکراین، فرانسه و کانادا و بازماندگان مسافران پرواز شده بود که ایران را متهم می‌کردند نمی‌خواهد "اسرار" جعبه سیاه خوانده شود.
 
پس از خواندن اطلاعات جعبه سیاه مذاکراتی بین هیات اعزامی ایران با طرف اوکراینی در کیف پایتخت این کشور برای رسیدن به توافق انجام شد که نتیجه آن همچنان نامشخص است.
 
انجمن خانواده های جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین پس از انتقال جعبه سیاه به فرانسه خواهان انتشار "سریع و شفاف" داده های استخراج شده از جعبه های سیاه این هواپیما شده است.
 
این انجمن با صدور بیانیه ای تاکید کرد بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.
+13
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  احمقای جمحوری اصلامی یه چیزی در باره بیمه شنیدند ولی قوانینش را نمیدونند. ممکنه که خسارت را بیمه بده یا داده باشه ولی چون تصادفی نبود و عمدا بود بیمه میاد دنبال ایران و چند برابر از ایران میگیره. اخوند دنبال سوراخ فرار میگرده. احمقای اصلامی به جای اینکه لبنان را بازسازی کنید خسارت کثافتکاری خودتون را بدید. هر چند لبنان هم تقصیر شما بود
  1
  60
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. البته تو بیمه میشه بند رو به صورت شخصی سازی شده اضافه کرد. شاید شرکت اوکراینی با ببیمه توافق کرده اگه هواپیما رو با موشک زدن بیمه خسارت بده در عوض پرایم بیشتری بپردازه. این چیزا اسرار شرکتی هست و هیچکی نمیدونه. اما نکته ی اصلی اینه که خسارت با غرامت فرق میکنه. خسارت یعنی زیانهای مالی. اما غرامت یعنی جبران مالی به اندازه ایی که طرف متضرر راضی بشه. شاید کل خسارت هواپیما و دیه ی مسافرا و وسایل به ۳۰۰ میلیون دلار نرسه. اما غرامت یعنی هرچقدر که کشورای کانادا سوئد افغانستان و بریتانیا زورشون کشید از ایران میگیرن. من بودم به ازای هر کشته ۱۰۰ میلیون دلار غرامت میگرفتم. حداقل ده تا شرکت وکالت تو این زمینه با ۳۰ چهل تا وکیل متخصص گرون قیمت استخدام میکردم میگفتم هرچقدر که تونستین غرامت ببرین ۵ درصدش مال خودتون. خب اینجا وکلا به سود خودشون میشه هرچی بیشتر غرامت بگیرن. ادامه کامنت بعدی
  11
  7
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  به لاکربی مراجعه کنین. این بمبگذاری 270 کشته داشت. بمبگذاری دیگه یعنی پرواز uta flight 772 هم ۱۷۰ کشته داشت. جمعا ۴۴۰ کشته. عوامل یکی بودن و دولت لیبی قذافی حمایت کرد. جمعا برا این دوتا ۳۳ میلیارد دلار به تمام کسایی که متضرر شدن اشنا و عضو خانوادشون کشته شد پرداخت شد. اگه سقف خونه ایی سوراخ شد براش خسارت و غرامت بریدن.برا تمام بازماندگان این ۴۴۰ نفرو تمام شرکت و ادمایی که خسارت دیدن متضرر شدن حدود ۳۳ میلیارد دلار خسارت و غرامت بریدن و گرفتن. یعنی کسی دیگه ایی باقی نمونده بود بهش خسارت بدن. همه رو تصفیه کردن.تازه بعدا دولت قزافی یه فاند به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار ایجاد کرد که در اگه و احیانا در اینده کسی ادعای خسارت کرد از این فاند ۱.۵ میلیارد دلاری بردارن بهش بدن. یعنی به ازای هر کشته ۷۵ میلیون دلار خسارت و غرامت پرداخت شد. حالا فکر میکنین اگه تو تصادف هوایی کشته میشدن خسارت چقدر میشد؟ تو سقوط و انهدام معمولی فقط خسارت میدن. اونم ۲۰۰ هزار دلار به ازای هر کشته. اگه هواپیمای اوکراینی خودش سقوط میکرد ۲۰۰ هزار دلار میدادن تمام. اونم بیمه میداد. اما اینجا زدن. با موشک زدن
  3
  16
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  این فرق میکنه با یه سقوط یا انهدام به اصطلاح تصادفی. الان حداقل ۱۰۰ میلیون دلار خسارت به ازای هر مسافر رو شاخشه. و برین خداروشکر کنین چندتا افغانی کانادایی سوئدی بریتانیایی تو هواپیما بودن و این کشورا تا اخرش پای منافع اتباعشون وای میستن. وگرنه ایران و سپاه عمرا به ۱۴۶ مسافر ایرانی خسارت بده. واقعا از این نظر من یکی خوشحالم. نه برا کشته شده ها. بلکه این کشورا قاطعانه واستادن و نه تنها از اتباع خودشون بلکه از حق ۱۴۶ کشته ی هموطن هم دفاع میکنن. ختم کلام اینکه با یه حساب سرانگشتی حدود ۱۸ میلیارد دلار خسارت رو شاخشه. تازه اگه به ازای هر کشته ۱۰۰ میلیون دلار بگیرن. چون ۲۰ سال پیشا برا هر کشه ۷۵ میلیون دلار گرفتن. حالا تورم و اینا رو حساب نکردم. شاید بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار بگیرن. و به نظرم یکی از دلایلی که ایران کلا قید همه چی رو زد همینه. چون دیدن از پس ۱۸ میلیون دلار خسارت بر نمیان. برا همین گفتن بزنیم زیر میز و اصلا مذاکره ایی نکنیم. و حالا این هیچی. چون سپاه بوده تک تک خانواده های کشته شده ها به غیر ایرانیا میتونن تو دادگاه های امریکا شکایت کنن و غرامت بگیرن
  3
  6
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  چون ایران تابعیت دوگانه رو به رسمیت نمیشناسه و ۱۴۶ کشته رو جزو شهروندای خودش که به علت عوامل داخلی یعنی سپاه متضرر شدن قلمداد میکنه. اما بقیه چون خارجی هستن و یه دولت خارجی اونا رو کشته میتونن راحت برن شکایت کنن و به علاوه ی این ۱۰۰ میلیون کلی غرامت دیگه هم بگیرن. چون به خاطر انفجار ۳۰ ۴۰ سال پیش تو بیروت یه پرونده تو امریکا باز شد . خانواده ی بازمانده ی این انفجار چندتا وکیل گرفتن و یه شکایت از دولت ایران باز کردن. اتفاقا پیروز شدن و حدود ۱ میلیارد و هشتصد میلیون دلار غرامت گرفتن. ایران یه سری پول مسدود شده تو citibank داشت خسارت رو از اون برداشتن.
  3
  5
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  اینا شرف را خوردن ، حیا را ر.....ن. طلبکار هم هستند
  1
  18
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اروپا باید شکر گزار آخوند ها باشه که غرامت برای کفن و دفن کشته ها نمیخواهند.
  1
  9
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  نظر شما چیست؟