۸ سال زندان برای یک شکلات

العربیه: پدر یکی از متهمان حوادث آبان ماه از محکوم شدن پسرش به 8 سال حبس پس از برداشتن «یک دانه شکلات» از فروشگاهی در یکی از محله‎‌های تهران خبر داد.
 
وب سایت رویداد 24 ، روز یکشنبه 9 اوت 2020 گفت‌و‌گوی با پدر این متهم که او را «پ.غ» معرفی کرده داشته است. این گفت‌و‌گو ساعاتی پس از آن از صفحه رویداد 24 حذف شد.
 
در این گزارش آمده است «پدر طبق معمول مسافرکشی می‌کرد و شلوغی معترضان و گرانی بنزین هم نمی‌توانست او را در خانه نگه دارد؛ زندگی خرج دارد و با گرانی بنزین خرجش بیشتر هم شده است. در راه بازگشت به خانه متوجه می‌شود که بانک پارسیان نزدیک خانه‌شان آتش گرفته و جز خاکستر سوخته ساختمان چیزی از آن به جا نمانده است.
 
ادامه ماجرا را پدر متهم اینگونه روایت می‌کند: «موضوع را با اهالی خانه در میان گذاشتم و پسرش برای تماشای آنچه تعریف کرده بودم، به خیابان رفت.»
 
پدر می‌گوید: آتش بانک خاموش شد و فقط تماشاچیان ساختمان سوخته بانک در خیابان ماندند. در همین حین خبر آمد که گروهی از مردم به شعبه فروشگاه زنجیره‌ای جانبو در چند خیابان آن طرف‌تر هجوم برده و مشغول خالی کردن قفسه‌های آن هستند و پسر من نیز به فروشگاه رفت و با «یک دانه شکلات» دستگیر شد؛ شکلاتی که پایش را به بازداشت، بازجویی و زندان باز کرده و حالا هم قرار است به خاطر همان شکلات 8 سال از عمرش را در زندان سپری کند.
 
این متهم با توجه به آنچه شرح شد، از سوی شعبه 24 دادگاه انقلاب تهران در مجموع به هشت سال حبس، 74 ضربه شلاق و رد مال (یک عدد شکلات و یک بسته کالباس) محکوم شده است؛ 5 سال حبس به اتهام «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم به قصد بر هم زدن امنیت ملی» و 3 سال حبس و 74 ضربه شلاق و رد مال به دلیل «سرقت».
 
به گفته رویداد 24 دادگاه گویا این روایت را نپذیرفته و معتقد است این فرد در تخریب فروشگاه نقش داشته است؛ با این حال پدر می‌گوید وقتی فرزندش به فروشگاه جانبو رفته بود که قبلا آنجا را تخریب کرده بودند.
حالا و با صدور این حکم، پدر به دنبال راهی برای تغییر سرنوشت تعیین شده برای پسرش است. او تاکید دارد که نه خودش، نه پسرش و نه هیچ‌کدام از اعضای خانواده‌اش سیاسی نیستند و به سیاست کاری ندارند. پدر «پ.غ» متهم آبان ماه، صدور حکم «8 سال حبس» برای پسرش را حکمی عادلانه نمی‌داند و می‌خواهد که با تجدید نظر در حکم صادر شده برای پسرش اجازه ندهند سرنوشت او برای همیشه تغییر کند.
اعتراضات سراسری آبان ماه 98
لازم به یادآوری است از روز جمعه 24 آبان ماه 98 معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه 24 آبان ماه در 719 نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه 4 آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود 7 هزار نفر اعلام کرد.
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی در دوره دهم مجلس در تاریخ 12 خرداد 99 با ارایه آماری در خصوص اعتراضات آبان 98، کشته شدن 230 نفر و مجروح شدن بیش از 2000 نفر از معترضین را در این اعتراضات تائید کرد. او همچنین مدعی شد در این تجمعات آمار مجروحین نیروهای امنیتی و انتظامی بیش از 5هزار تن بوده است. وی اعتراضات خونین آبان 98 را یک حادثه طبیعی خوانده و گفت تعدادی از کشته شدگان «به دلایل نامعلوم جان باخته‌اند مثلاً شقیقه آنها از فاصله سه متری هدف قرار گرفته است». روز شنبه 10 خرداد نیز وزیر کشور به طور ضمنی کشته شدن دستکم 225 نفر از معترضان در جریان اعتراضات آبان را تایید کرد.
 
گفتنی است که خبرگزاری رویترز در گزارشی کشته شدن اعتراضات آبان ماه را نزدیک به هزار نفر تخمین زده بود.
+55
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان

  پسر خوب اشتباه محاسبه کردی شما باید کارخانه شکلات را بر میداشتی و سهم امام را هم میدادی .
  4
  49
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
  ۴۸
  بردیا2577 - زابل، ایران

  پدر طبق معمول مسافرکشی می‌کرد و شلوغی معترضان و گرانی بنزین هم نمی‌توانست او را در خانه نگه دارد؛ زندگی خرج دارد و با گرانی بنزین خرجش بیشتر هم شده است.به من چه ربطی داره که دیگران دارند مبارزه می کنند.این مشکل اصلی ماست. که منافع شخصی رابر منافع ملی ترجیح می دهیم.
  7
  30
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
  ۳۴
  gholdor - ناتینگهام، انگلستان

  پس نتیجه گیری کنیم که برداشت باید مبالغ خیلی زیادی باشه که رییس مجلس شد نه اینکه زندان رفت
  2
  37
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹
  ۵۴
  انا بیطرف - فسا، ایران

  درسته که هیچ قانون درستی را نداریم و هراتفاقی اینجا بیفته عجیب نیست حتی تعداد. کشته های کرونا بدون دلیل بسیار کم بشه(شما بخونید بی دلیل--نه ماه محرم) اما بخاطر 1 شکلات 8 سال زندانی الکیه. اولا تو فروشگاه چکار داشته و اگر ا.نجا رفته بعیده که فقط برای خوردن یک شکلات باشه و احتمالا از روی فیلمهای و دوربینهای اطراف میشه فهمید. انشااله که همون شکلات باشه
  26
  2
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  در صدر اسلام هم اینجوری بود. همه چیز مال رسول بود. هرکی‌ هم می‌‌گفت. پس من چی‌؟ جبراهیل ظهور می‌‌کرد. و می‌‌گفت. خدا گفت. همه چیز مال رسول است. عزراهیل هم ظهور می‌‌کرد.و می‌‌گفت. هرکی‌ حرف جبراهیل را قبول ندارد. طرفش من هستم .سلمان رشدی در ایأه‌های شیطانی می‌‌گوید. پیغمبر بودن .بهترین شغل دنیا است. البته به شرطی .که یک جبراهیل پشت سرت باشد. و دم دم به شما حق دهد.
  6
  41
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  بابا ژان والژان باید بره شاگرد شوفری کنه در برابر اینا
  7
  20
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
  ۳۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یکی از اعضای خانوادم تهران فروشگاه لباس داره متاسفانه مغازه شو تو ابان غارت کردن. با اسپری رو دوربینا رنگ پاشیدن. ما مردم رو مقصر نمیدونیم. مقصر نظام و سیستمه که باعث شده مردم گرسنه باشن. دست به غرات بزنن. برا داشتن یه لباس باید غارت کنن. پس نیایین منفی بدین.
  6
  14
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شده قصه کتاب بینوایان ویکتور هوگو اگه میلیادی کسی دزدی کنه مثل طبری و بقیه دزدان حکومتی چی، چکارشون میکنند آخی بنده خداها حتما ازمعاملشون دارشون می زنند.
  3
  8
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  پدر تاکید دارد که نه خودش، نه پسرش و نه هیچ‌کدام از اعضای خانواده‌اش سیاسی نیستند و به سیاست کاری ندارند! خب پدر جان مشکل همینجاست دیگه!
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
  نظر شما چیست؟