آمار کرونا در ایران بنا به «ملاحظات سیاسی و امنیتی مهندسی می‌شوند»، آمار واقعی «بیست برابر» است

بی بی سی :محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا می‌گوید بر اساس "ملاحظات سیاسی و امنیتی"، آمار کرونا "قطعا مهندسی‌شده به جامعه تزریق می‌شوند." او گفت آمار مبتلایان و فوتی‌های وزارت بهداشت "یک‌بیستم" آمار واقعی است.

آقای محبوب‌فر به روزنامه جهان صنعت گفت "اختلاف‌نظرها میان اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا و هیات دولت جدی است" و کاهش آمار جان‌باختگان در روزهای اخیر "موقتی" است و "خوش‌خیالی کاذب برای دولت و مردم" ایجاد کرده است.

او گفت: "دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت شیوع کرونا در کشور را اعلام کند."

پیشتر تحقیق بی‌بی‌سی فارسی بر اساس یافته‌های ژنتیکی و همه‌گیرشناسی به این نتیجه رسیده بود که ویروس کرونا دست‌کم در ابتدای دی و حتی پیش از آن وارد ایران شده است.
علاوه براین، تحقیق بی‌بی‌سی فارسی بر اساس داده‌های پزشکی و فهرست‌ موارد قطعی و مشکوک که از ایران به دستش رسیده بود به این نتیجه رسید که از آغاز شیوع کرونا در ایران پنهان‌کاری و لاپوشانی شده است.

این بررسی نشان می‌داد تا پایان تیر ماه آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران به ۴۲ هزار نفر، نزدیک سه برابر آمار رسمی و کل مبتلایان به بیشتر از ۴۵۰ هزار نفر، یعنی به بیش از یک و نیم برابر آمار رسمی می‌رسیده است. بر اساس این اطلاعات، اولین فوت ناشی از کرونا دوم بهمن بوده است.

تحقیقات بی‌بی‌سی همچنین نشان می‌داد که شمار جان‌باختگان کرونا در ایران در زمستان گذشته می‌تواند تا پنج برابر آمار رسمی باشد.

آقای محبوب فر گفت "اطلاع رسانی شفاف" و "اراده‌ای برای کنترل کرونا وجود ندارد" و اگر وضع به همین منوال پیش برود و موازین بهداشتی رعایت نشوند، "با فرارسیدن شهریور و آغاز پاییز"، موج "بعدی" می‌تواند تعداد فوتی‌ها را "چهاررقمی" کند.

به گفته آقای محبوب فر "در حال حاضر شصت درصد از افراد جامعه، خودشان را مقید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌دانند".

او گفت در روز عید غدیر و سه روز برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، به دلیل ازدحام مردم برای گرفتن نذری یا ازدحام داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنها، حتی سی درصد پروتکل‌ها رعایت نشده است.

آقای محبوب‌فر همچنین گفت آزمایش کرونا در ایران بیشتر نشده و "به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات، برای افراد بالای شصت سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و حساس انجام می‌شود" و بقیه باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کنند که هزینه آن "حدود ۳۰۰ هزار تومان" است، هر چند که "بسیاری" آزمایشگا‌ه‌ها "بازار سیاه" درست کرده‌اند و "تا یک میلیون تومان" هم می‌گیرند.
او گفت شرایط کشور از نظر کرونا "عادی نیست" اما در کل "نسبت به روزهای گذشته بهتر شده است." با این حال اقای محبوب‌فر تاکید کرد که کلیه تجمع‌ها باید تا اطلاع ثانوی لغو شوند از جمله دورهمی‌های خانوادگی، مناسبت‌های مذهبی، عروسی و عزاداری چرا که فرد مبتلا به کرونا، "اگر بدون حفاظت در مجامع عمومی حاضر شود، می‌تواند بیش از ۴۰۰ نفر را مبتلا کند."

به گفته این عضو ستاد ملی مقابله کرونا، "بخش زیادی از مردم خواهان لغو کنکورهای سراسری یا برگزاری مراسم عزاداری به صورت مجازی هستند اما ظاهرا منافع عده‌ای به گونه‌ای است که به دولت فشار آورده‌اند که برخی محدودیت‌ها اعمال نشوند."
+25
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  بی بی‌سی قربونت همین الان ۵۰۰۰۰ تا انگلیسی تاحالا از کرنا مردن چرا از کرنا انگلیس واسه ما نمیگی؟
  34
  6
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۸
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  شما اگه جایه مردم ایران بودید با این مشکلات معشییتی چه میکردید؟ کاری به لیس زدن حرم ندارم من از مردم عادی صحبت میکنم.
  3
  13
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این بشر زر مفت میزنه. اتفاقا آمار کرونا رو زیاد میکنن و حتی اشاعه میدن تا مردم در گرمای تابستون حوس تظاهرات و تحسن نکنن. چون زمستون که نمیتونن. همه چی چند برابر شدده و به بهانه کرونا بدون دردسر از هیجان مردم گذر کردن. میلیاردها باید خرج میکردن اما کاملا رایگان حتی با فروختن کیتهای چینی کلی سود کردن.
  15
  5
  یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  20 برابر شاید هم بیشتر بودن مرگ و میر کرونا در ایران فقط دلایل مذهبی - اقتصادی دارد وقتی سران طویله رهبری بخاطر جیب های خود و بخاطر افراطگری های شیعه اسلامی تمام مراسم مذهبی آزاد اعلام میشود اوضاع از این هم بدتر است - نیوزلند بخاطر سخت گیریهای بیشتر حدود 100 روز است در آن کشور کرونا مشاهده نشده - اما گوش طویله رهبری پاره تر از اینهاست به این حرفها گوششان بدهکار نیست فقط فقط اجاق دیگ حسین زن باره روشن باشد تا روزی روباه صفتان شیعه کم نشود الان هم که تصمیم دارند واکسن های آزمایشی روس را روی ایرانیان از دو هفته آینده آغاز کنند
  1
  4
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  هواپیمای حامل واکسن های کرونا از فرودگاه شرمتیف مسکو در فرودگاه مهرآباد دیروز یکشنبه بزمین نشست و قرار است تا دو هفته دیگر تست انسانی واکسن کرونا در ایران آغاز میشود روسیه این تست آزمایشی را حتی برای مردم خود انجام نمیدهد اگر باور ندارید الان با یک جستجوی ساده بهدرستی حرف من میرسید فقط سرچ کنید « آغاز تست انسانی واکسن کرونا در ایران تا ۲ هفته آینده»
  2
  5
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. باسه کیا داری زور میزنی اطلاع رسانی کنی؟ من بارها گردانندگان پشت پرده نظام رو اسم بردم اما دریغ اگه یکی یادش باشه. خودتو خسته نکن
  1
  2
  دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  جالبه من داخل ایران دارم میبینم و حس میکنم این جو کرونا که راه انداختن بیشتر برای کنترل مردم هست. و شماها که بیرونید حرف منو منفی میدید. بدن من مثل آزمایشگاهه. هوا ویروس داشته باشه همش گلو درد دارم و یا معدم همش بهم میریزه.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۸
  نظر شما چیست؟